1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Toplantısı
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Toplantısı

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Toplantısı

"Biz geçen yıl turizmi hedef koymuştuk. Ana fikrimiz, odağımız turizmdi...

A+A-

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, ajansın bu yılki hedefinin, tarıma ve su ürünlerine, farklı alanlara yöneleceğini ancak üzerinde durulacak sektörün yine turizm olacağını bildirdi.

DOKA Yönetim Kurulu, Ordu Valiliği'nin ev sahipliğinde, Dönem Başkanı Artvin Valisi Yemlihalıoğlu başkanlığında Ordu'da toplandı.

Ordu Valisi Orhan Düzgün, burada yaptığı konuşmada, DOKA'nın Artvin'den Ordu'ya kadar 6 ili kapsayan Türkiye'nin en geniş coğrafyasına sahip Kalkınma Ajansı olduğunu belirterek, toplantının bölge açısından başarılı geçmesini diledi.

DOKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu da, DOKA'nın yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kalkınma ajansının ana hedefinin, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde sürdürülebilir bir kalkınma hedefini yakalamak olduğuna, bunda da yerel aktörlerin önemine işaret eden Yemlihalıoğlu, şöyle devam etti:

"Biz geçen yıl turizmi hedef koymuştuk. Ana fikrimiz, odağımız turizmdi. Bu yılki hedefimiz, tarıma ve su ürünlerine, farklı alanlara kayacak ama üzerinde duracağımız sektör yine turizm olacak. Bu turizm noktasında belki bütçemizin tamamına yakınını buna ayırdık.

Norveç ve İsveç'e, su ürünlerine yönelik bir inceleme gezisi olacak. Bugünkü toplantımızda, Genel Sekreterimiz bir dış denetim yaptırdı onu değerlendireceğiz. "

Toplantıda, DOKA'nın illerde oluşturduğu Yatırım Destek Ofislerinde kullanılmak üzere araç kiralama konusu, su ürünleri sektörüne ilişkin Norveç ve İsveç'e yapılması planlanan çalışma ziyaretinin içeriği, DOKA tarafından hazırlatılan Dış Denetim Raporu, 2010 Yılı Mali Destek Programı ve 2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında DOKA'ya sunulan projeler görüşüldü.

Toplantıya, Ordu Valisi Orhan Düzgün, Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu, Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Trabzon illerinin belediye, il genel meclisi, ticaret ve sanayi odası başkanları katıldı.