1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dolar ne kadar?
Dolar ne kadar?

Dolar ne kadar?

Dolar ne kadar?

A+A-

S&P kararı ve OHAL sonrası 3.09 seviyelerine çıkan dolar/TL yeni güne 'nispeten' dengeli başladı

 

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un, Türkiye'nin kredi notunu düşürmesi ve OHAL kararının ardından dolar dün akşam art arda rekor kırdı. 3.0970 seviyesine kadar çıkan kur, bu sabah 3.06 seviyelerinde...

 

Dün gün içerisinde 3,02-3,05 bandında hareket eden dolar/TL, Dolar/TL, kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin Türkiye'nin kredi notunu düşürmesi ardından 3.0965'e kadar yükselerek tarihi zirvesini gördü.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın OHAL kararını açıklamasıyla yeniden hareketlenen kur 3.0970 seviyesini test etti.

 

Kur, 29 Eylül 2015'te 3.0750 ile zirve yapmıştı.

 

Güne yükselişle başlayan dolar/TL 3.08'den döndü ve şu sıra 3.0640 seviyesinde işlem görüyor.

 

BORSA EKSİDE BAŞLADI

 

Borsa İstanbul ise dün akşam alınan OHAL kararı ve S&P'nin not indirimi sonrası yüzde 0,94 değer kaybıyla 74 bin 196 puandan başladı.

 

ASYA BORSALARI ZİRVEDE

 

Asya borsaları sermaye girişlerinin hızlanması ve petrol fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle dokuz ayın zirvesine yükselirken, dolar ABD'de faizlerin Eylül ayından itibaren artırılabileceği beklentisiyle değer kazandı. ABD'li şirketlerin bilançolarıyla birlikte rekor kıran S&P 500 endeksini izleyen Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.3 yükselerek Ekim 2015'ten bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

 

Sermaye akışlarını izleyen Institute of International Finance raporuna göre gelişmekte olan piyasalara portföy girişleri geçen hafta yaklaşık üç yılın zirvesine yükseldi.

 

Türkiye'deki olağanüstü hal ilan edilmesi ise küresel risk iştahını bir miktar sınırladı. ABD Merkez Bankası'nı (Fed) yakından izleyen gazetecilerden Jon Hilsenrath tarafından Fed'in Eylül ayından itibaren faiz artırabilecek güveni kazanmaya başladığının ifade edilmesi ise doların değer kazanmasını sağladı.  Dolar endeksi dün 97.323'e kadar yükselerek 10 Mart'tan bu yana en yüksek düzeyi gördükten sonra 97.06'da bulunuyor.