1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dolar ve altın haftaya yükselişle başladı
Dolar ve altın haftaya yükselişle başladı

Dolar ve altın haftaya yükselişle başladı

Dünyadaki globalleşmeden etkilenen piyasalar yeni haftaya ABD ve İtalya'daki siyasi gelişmeler, gerginlikler nedeni ile yükselişle başlarken dolar 2.0420'ye, altın 1340 dolara kadar yükseldi.

A+A-

 Küresel piyasalarda, ABD ve İtalya'daki siyasi gelişmeler ve gerginlikler makroekonomik gösterge ve dinamiklerin ikinci plana düşmesine neden oldu.

Geçen hafta 2 lira ile 2.01 lira arasında hareket eden dolar haftaya hızlı başladı. Sabah bankalararası piyasada güne 2.0380 liradan başlayan dolar kısa bir süre sonra 2.0420 seviyesine kadar yükseldi.

ALTIN YÜKSELDİ

ABD'de hükümeti çalışamaz hale getirecek bütçe kesintilerinin başlamasına saatler kala siyasilerin bir çözüm bulamaması altın fiyatlarını yükseltti. Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi, bütçe kesintilerini önlemek için Obama'nın düzenlediği sağlık reformunu bir yıl erteleme kararı aldı.

Kararın Senato'dan geçmesi beklenmiyor. Karar sonrasında dolar zayıflarken, güvenli liman olarak kabul edilen altın yükselişe geçerek 1340 dolar oldu.

BORSA NASIL AÇILDI?

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi haftaya cuma günü kapanışına göre 430 puanlık düşüşle 74.341 puandan başladı.

ABD borç tavanı sorunu ve yeni mali yılın başlamasına bir gün kala bütçe konusunda Cumhuriyetçiler ile Demokratların bir anlaşmaya varamaması küresel piyasalarda tedirginliğe neden oluyor. İtalya'da ise geniş tabanlı koalisyon hükümetindeki Özgürlükçü Halk Partisi'ne mensup bakanlarının istifasını isteyen Silvio Berlusconi’nin yol açtığı krizle ilgili haber ve gelişmeler de avro/dolar paritesi başta olmak üzere Avrupa piyasalarını baskı altına alıyor.

Bu hafta yurt içi ve yurt dışında yoğun veri gündeminin olduğunu belirten analistler, siyasi belirsizlik ve krizlerin de gündemin üst sırasına çıkmasıyla piyasalarda kritik bir haftaya girildiğine dikkati çekiyor.

ABD'DE SÜRE DARALIYOR

Uluslararası piyasada dolar, ABD'de kamu kurumlarının harcama yapmaya devam edebilmeleri için Kongre'nin ek harcamayı onaylaması için gereken süre bitiminin iyice yaklaşmasıyla yen karşısında bir ayın en düşük seviyesini gördü. ABD'de kamu kurumlarının harcama yapmaya devam edebilmeleri için Kongre'nin ek harcamayı 1 Ekim'e kadar onaylaması, federal borçlanma limitinin artırılması için de 17 Ekim'e kadar uzlaşma sağlanması gerekiyor.

Geçen haftanın son işlem gününü yüzde 0,46 oranında düşüşle 15.258 puandan tamamlayan Dow Jones endeksi, böylece 11 Eylül'den beri yaptığı en düşük kapanışı gerçekleştirmiş oldu. Analistler, ABD'de bütçe konusunda Senato'da tarafların anlaşamamış olması ve borç tavanına yaklaşılmasının hükümetin iş yapamayacak noktaya yaklaşılmasına neden olduğunu ve bu hafta cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin de açıklanmayabileceği belirtiyor.

Avrupa tarafında, Almanya'da hükümet kurma çalışmalarından henüz bir sonuç alınamamış olması cuma günü DAX endeksinin günü yüzde 0,03 oranında düşüşle tamamlamasına neden olurken, hafta sonu İtalya siyasi krizinin ortaya çıkması sonrasında hisse senedi piyasalarının bu haftaya satış baskısıyla başlayabileceği tahmin ediliyor.

Yurt içinde ise bu hafta piyasaları yoğun bir gündem bekliyor. Bugün ağustos ayı dış ticaret istatistikleri ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklayacağı Demokratikleşme Paketi takip edilecek.

Bugün açıklanacak ağustos ayı dış ticaret açığına ilişkin olarak gerçekleştirilen AA Finans Beklenti Anketi'nde ekonomistlerin beklentisi 8,3 milyar dolar oldu. 14 ekonomistin katılımı ile gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin beklentileri en yüksek 9 milyar dolar, en düşük 7,5 milyar dolar aralığında yer aldı.

Analistler, BIST 100 endeksinin 77.000 puan seviyesindeki direnci kıramamasının ardından, küresel piyasalara paralel olarak düşüş eğilimine girdiğine dikkati çekerek, geçen haftayı 74.772 puandan kapatan endeks için 72.700 seviyelerinden geçen 50 günlük hareketli ortalamasının gündeme gelebileceğini kaydediyor.