1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Doların ateşi sönmüyor
Doların ateşi sönmüyor

Doların ateşi sönmüyor

Dünya para piyasaarının merakl beklediği FED tutanaklarının açıklanmasının ardından dolar yükselmeye devam ederken Lira karşısında bugüne kadar yaşanan en yüksek seviye olan 2 TL'yi buldu.

A+A-

 ABD Merkez Bankası (Fed) tutanaklarının açıklanmasının ardından yükselişini sürdüren dolar ilk kez 2 lirayı gördü.

Gün içinde 1,98'in altını gören dolar, Merkez Bankası'nın döviz satım ihalesi açmasının ardından yönünü yukarı çevirdi.

Dolar saat 16.31 itibariyle 1,9980 ile yeni zirvesini gördü. Yükselişini sürdüren dolar saat 16,54'te 2 liraya çıktı. Yeni zirve Merkez Bankası'nın açtığı 350 milyon dolarlık ihalenin hemen ardından geldi.

SEPET DE REKORDA

Sepet bazında TL de yeni zirve olan 2,3322'ye kadar çıktı.

2 LİRAYI DA AŞABİLİR

Gelecek hafta yurt içi ve yurt dışında açıklanacak makoekonomik verilerin dolar/TL'ye yön vereceğini ifade eden analistler, 2 TL seviyesinin psikolojik seviye olduğunu, bu seviyenin altında kalındığı sürece tepki alışlarının gelebileceğini, 2 TL'nin üzerinde kalınması halinde ise 2,10-2,20 seviyesinin görülebileceğini belirtiyor.

RÜZGAR MAYIS'TA TERSE DÖNDÜ

Doların yükselişi 16 Mayıs'tan bu yana hızlandı. O tarihte Fed'den gelen "Varlık alımlarının hızını belki de bu yaz azaltabiliriz" açıklaması sonrası dolar 1,84'ün üzerine çıktı.

Fed'in para musluklarını kısacağı korkusu piyasaları diken üstünde tutmaya devam etti. Bu endişe gelişmekte olan piyasalardan kaçışı tetikledi. TL de bundan nasibini aldı ve 11 Haziran'da dolar 1,91'e yaklaştı.

(ALTIN HAFTANIN EN ÇOK KAZANDIRAN YATIRIM ARACI OLDU TIKLAYIN)

MERKEZ FRENLEMEYEDİ

Temmuz başında ise dolar 1,97'yi de aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Merkez Bankası'nın 8 milyar dolara yakın döviz satışı da doları frenlemeye yetmedi. Fed korkusuyla çıkışını sürdüren dolar bugün 2 liraya çıkarak tarihi zirveyi ilk kez gördü.

KAPALIÇARŞI KAPANIŞ RAKAMLARI

İstanbul ve Ankara serbest piyasalarında alınıp satılan döviz türlerinin, önceki ve bugün itibariyle alış, satış fiyatları şöyle: