1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. DP çok büyük hizmetlerde bulundu
DP çok büyük hizmetlerde bulundu

DP çok büyük hizmetlerde bulundu

DP Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Baş, Meclis tablosunun bu haliyle devam etmesi halinde Türkiye’nin bölünmesinin kaçınılmaz olduğunu dile getirerek, "Seçim sonrası bu sağır iktidar ve muhalefet yapmasını bilmeyen iki partimiz bu gelişmenin önüne geçe

A+A-

Demokrat Parti (DP) Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Haydar Baş, Meclis tablosunun bu haliyle devam etmesi halinde Türkiye’nin bölünmesinin kaçınılmaz olduğuna işaret ederek, bunu uzun yıllardan beri kendilerinin söylediğini aktardı. Prof. Dr. Baş, şöyle konuştu: "Birleşmiş Milletler’in ofislerinde ve NATO’nun karargahlarında Türkiye’nin bölünmüş haritaları dolaşmaktadır. Seçim sonrası bu sağır iktidar ve muhalefet yapmasını bilmeyen iki partimiz bu gelişmenin önüne geçemeyeceklerdir. Binanaleyh bu siyasetin devam etmesi durumunda Türkiye’nin bölünmesi kaçınılmaz olur. Onun için çok yeni projelerle beraber donatılmış olan DP bunun önüne geçebilir. DP’nin projelerinden örnekler verirsek; 500 TL ev hanımı olması münasebetiyle kadınlara verilecek olan bin TL maaş, 500 TL vatandaşlık maaşı DP programına aynen girmiştir. Çocuklara 250 TL maaş, 3 bin TL asgari ücret ve tarım kesimine, ormancılığa, madenciliğe, hayvancılığa yapılacak olan bütün yatırımlar DP programında her türlü şekliyle mevcuttur. Bütün kardeşlerimizin bu programları ele alıp okumasında çok büyük faydalar vardır. Bu programın hayata geçmesi ve oluşabilecek olan bölünmenin önüne geçebilmemiz için de DP’nin mutlaka Meclise girmesi şarttır. Zaten bu ittifaka milletimiz hakikaten çok sevinmiş, adeta bayram eder duruma gelmiştir. Adeta milletimiz bu ittifakı bekliyordu. İşte bu ittifak da Allah’ın izniyle gerçekleşmiştir. Duymayan olabilir düşüncesiyle her kardeşimize düşen vazife, "bu ittifak gerçekleşmiştir artık Ampul’ü geçeceksin, Kırat’ı seçeceksin" diyerek bu ittifakı her tarafa yaymaktır. Mührü Kırat’ın altına vurarak inşallah bu seçimde gerçek tercihimizi ortaya koyacağız. Ben istiyorum ki DP, yüce Meclisimize birinci parti olarak girsin ama bu olmazsa en güçlü muhalefet olarak yerini orada alsın."

Milletin beklediği ittifak

Prof. Dr. Haydar Baş, Demokrat Parti ile Bağımsız Türkiye Partisi’nin ittifakının vatandaşlarımızın hemen hemen tamamı tarafından beklenilen bir oluş olduğunu söyledi. DP ile kurdukları ittifakın yüce milletimizin istek ve arzusunun yerine getirilmesine dönük olduğuna işaret eden Prof. Dr. Haydar Baş, "Uzun zaman partiler arasında bir takım diyaloglar geliştirerek bu ittifak yapılmak istenmiş ama Demokrat Parti ile bizler arasında bu ittifak kurulmaya muvaffak olunmuştur" dedi.

DP çok büyük hizmetlerde bulundu

DP’nin Cumhuriyetimizin en eski iki partisinden biri olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Haydar Baş, şunları kaydetti: "Rahmetli Celal Bayar ile kurulan ve rahmetli Menderes ile birlikte 1960 ihtilaline kadar devam eden süreçte Türkiye 10 yıl boyunca tahmin edilemeyen çok büyük hizmetler görmüştür. Menderes, din ve vicdan özgürlüğüne açılım getirmiş, sanayide büyük hamleler başlatmış, demokrasi ve insan haklarına verdiği geniş değerlerle bütün dünyanın dikkatini çekmiş ama maalesef bazı güçler tarafından da önü kesilmiştir. Ondan sonra yeni Demokrat Parti hareketleri başlamış, başta Adalet Partisi ki Sayın Süleyman Demirel beylerin bu partinin kuruluşundan kapanışına kadar müthiş bir hizmet yarışı içerisine girdiği kaçınılmaz bir gerçektir. Köylere yol yapılmış, su ve elektrik getirilmiş; sanayide hamleler yapılmış, şeker fabrikaları, Sümerbank, SEKA gibi KİT’ler dediğimiz kurum ve kuruluşlar onun döneminde kurulmuştur. Bunlara siz barajları da ilave ederseniz enerji hususunda o dönemin şartları içinde yapılan yatırımların en mükkemmellerini vücuda getirmişler. Sayın Özal’la birlekte de bu yatırımlar kemal noktasına ulaşmıştır. İşte Telekom’du, Tüpraş’tı, POAŞ’tı, SEKA’ydı, Erdemir’di, Limanlar’dı hatırınıza ne geliyorsa bütün bu yatırımlar, bir de bunun yanında milletin manevi ihtiyaçlarına cevap verebilmek için İmam Hatip okulları, Kur’an’ı Kerim kursları ve de İlahiyat Fakülteleri memleketimizin hemen hemen bütün ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte açılmıştır. Bugün bu okullardan, fakültelerden mezun olan insanlarımız siyaset de dahil milletimizin hizmetindedir."

Peki bu iktidar ne yaptı?

AKP hükümetlerinin icraatlerini de değerlendiren Prof. Dr. Haydar Baş, şunları söyledi: "Sağolsun bu iktidar yapılan bütün bu yatırımları gelip bedava fiyatına özelleştirdi. Yaptığı hiç bir yatırım yoktur. Şimdi bir yatırım adıyla seçim kampanyası başlatılıyor, ’çılgın proje’ demek suretiyle efsanevi bir havaya sokmak istiyor. Zemin etütleri yapılmamış, su etütleri yapılmamış, projeleri hazırlanmamış kuru vaadden ibaret. Tamam güzelde senin başlattığın bir tüp geçit vardır bugüne kadar bitmesi lazımdı, bu nerededir? Şimdi onu da unutturmak için yeni bir başlangıç yaparmış gibi vatandaşlarımızın önüne çıkıyor ve kuru vaadlerle halkımızı bu seçim arefesinde kandırmaya çalışıyor."