1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dr. Seyit HİSOĞLU yazdı…
Dr. Seyit HİSOĞLU yazdı…

Dr. Seyit HİSOĞLU yazdı…

HÜKÜMETİ KİMLER KURMALI?

A+A-

Seçimlerle ilgili resmi sonuçlar YSK tarafından açıklandı. Beş gün sonra yemin töreni ve meclis genel kurulu oluşturulmasının ardından, Cumhurbaşkanı hükümet kurma yetkisini enyüksek oyu alan partiye verecek. Merhum Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanlığı zamanında bu görevi birinci partiye vermemiş olsa da,görev verdiği diğer partiler hükümeti kuramamış ve yine görev, o dönem en çok oyu alan Refah partisine verilmek zorunda kalmıştı. Neyse gelelim tekrar bugüne. Tahminen 22 Haziran 2015 sonrası yani bir hafta sonra hükümet kurma turları başlayacak ve 45 gün içinde sonuçlanacak. Sonuçlanmaz ise bu görev ikinci partiye verilecek. Hükümet kurma yetkisini alacak olan Ahmet Davutoğlu’nun yaşayacağı zorlukları şimdiden tahmin edebiliyorum. Ama Davutoğlu’nun bu zorlukları aşacağını ve 63. Hükümetikendi başbakanlığı altında kuracağını düşünüyorum.

Şu sıralar, teşkilatlarda ,sokaklarda birçok hükümet formülleri konuşulmakta! Herkes bir fikir yürütmekte. Kimilerine göre Ak Parti-Chp, kimilerine göre Ak Parti-Mhp, kimilerine göre de Mhp-Chp-Hdp koalisyonu olmalı.

Bu seçeneklerden, Mhp-Chp-Hdp koalisyonu seçim öncesi ve seçim sonrası söylemlere bakıldığında imkansız gibi görünüyor.MHP’nin olmazsa olmazlarından biri olan çözüm sürecinin bitmesi, HDP ile yollarını baştan ayırmasıdır. Düşünceme göre HDP’ nin destekleyeceği hiçbir oluşumda MHP olmayacaktır. Olursa da Mhp kendini bitirecektir ki , böyle bir riski hiç kimse göze alamaz. MHP-CHP ile azınlık hükümeti kursada HDP desteği olmadan hükümet kuracak oy sayısına ulaşamayacak. Ve böyle bir formülde kimseyi memnun etmeyecektir. Bir başka seçenek gibi gözüken AK Parti-HDP koalisyonu şansı da , HDP’ nin Türkiye değil,sadece Kürtlerin partisi olma özentisi, tutarsız ve haddini aşan açıklamaları nedeni ile rafa kalkmış gibi gözüküyor.

Seçeneklerden bir diğeri olan AK Parti-MHP koalisyonu aslında tabanın en çok istediği ve en uyumlu olabilecek formül gibi gözükmektedir. Fakat AK Partinin yıllarca emek verdiği çözüm sürecini bitirmek isteyen MHP ile biraraya gelmesi nasıl olacak, gerçekten çok düşündürücü! Ayrıca bu iki partinin tabanı özünde benzer özellikleri taşıması, uyumlu bir hükümet hayalini doğursa da halkın tamamını yansıtmayacağından, kurulacak hükümet yapacağı icraatlarda halktan yeterince destek görmeyip ayrışmalara neden olabilecektir.

Bence Ak parti –CHP koalisyonu gerek tavan, gerekse taban açısından bazı farklar olsada ve toplumun tümünü olmasada büyükbir çoğunluğunu yansıtan bir hükümet anlayışını yansıtabilir. Bir yanda Türk değil ama Türkiye milliyetçisi,muhafazakar AK Parti,diğer yanda sosyal devleti isteyen,demokrat CHP ile kurulacak hükümet, diğer varyasyonlara göre daha uzun ömürlü olur kanaatindeyim.İki partininde olmazsa olmazları vardır ama bunlar çözülmeyecek gibi değildir.

22 Hazirandan sonra seçtiklerimiz büyük bir sınavdan geçecekler .Ya anlaşmaya yanaşmayıp milletimizi büyük bir ekonomik krizin içine sokacak,yada koalisyonda olsa hükümeti kurup istikrarın devamını sağlayacaklar. Siyaset uzun soluklu bir yol. Bu süreçte kim çözümden yana olursa uzun vadede o parti kazanacaktır. An itibarı ile bozulan istikrar ve diğer barajı geçmiş partilerin seçim sonrası tutumu, AK Partinin oylarını bence şimdiden %45 in üzerine çıkarsada, AK Parti bu duruma güvenip, çözümden kaçar ve azınlık hükümeti olarak güven oyu isterse yada belki söylentiden ibaret olan 19 milletvekili transferi yolunu seçerse olası bir erken seçimde yeniden çok ciddi kayıplar verebilir. Tabi burada CHP’nintavrı da çok önemli. Tavır, çözüm yönünde olursa meyvelerini bir sonraki seçimde onlar da toplar. CHP kemik oyunu yukarılara çekmek için uzlaşmacı parti görünümünü vermek durumundadır. HDP’ den bahsetmek bile istemiyorum.Çeşitli grupların, ciğerlerini birleştirerek üflediği bir balondur ve bu balon ilk seçimde sönecektir.

Sonuç olarak piyasaların rahatlaması, istikrarın sürmesi ve ülkeye huzur gelmesi için hükümetin bir an önce kurulmasını temenni ediyorum. Bu ülke hemen bir erken seçime giderse ekonomik kriz kaçınılmaz olacağı gibi hiçbir siyasi oluşumun bundan önemli bir kazançla çıkacağını düşünmüyorum.