1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dul/Yetim Aylığı Kimlere Ne Şekilde Bağlanır?
Dul/Yetim Aylığı Kimlere Ne Şekilde Bağlanır?

Dul/Yetim Aylığı Kimlere Ne Şekilde Bağlanır?

Dul/Yetim Aylığı Kimlere Ne Şekilde Bağlanır?

A+A-

Sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek, herkesin en doğal hakkıdır. Sigortalı olarak çalışan kişinin(kız veya erkek olmasına bakılmaksızın) vefat etmesi üzerine geride kalan hak sahiplerine bağlanan ödemelere dul/yetim maaşı denmektedir. Vefat eden kişinin eşine bağlanan maaş dul aylığı, çocuklarına bağlanan maaş ise yetim aylığı olarak geçmektedir. SGK hak sahibi kişilerin hizmetlerden yararlanmasını sağlayacak pek çok hizmeti vermektedir.

 

Dul/Yetim Aylığı Kimlere Bağlanır?

 

Vefat eden kişinin eşi ve çocukları aylık almaya hak kazanırlar. Fakat bu durumların haricinde vefat eden sigortalının anne/babası da aylık almaya hak kazanabilir.

 

Dul/Yetim Aylığı Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

 

Yetim aylığı bağlanan çocuklar için bazı ayrımlar(kız veya erkek durumuna bakılır) yapılmaktadır. Aylığın bağlandığı erkek çocukları öğrenimine devam ediyorsa ancak 18 yaşını doldurana kadar, devam ediyorsa 20 yaşına kadar, yükseköğrenim görmekteyse 25 yaşına kadar vefat eden kişi üzerinden aylığını alabilir. Aylığın bağlandığı kız çocukları bazı durumlar dışında(evlilik, sigortalı işte çalışmak) hayatının sonuna kadar yetim aylığını almaya devam edebilir.

 

Yetim Aylığı Bağlanacak Kişinin Anne ve Babası

 

Yetim aylığı bağlanan anne ve babalar için bazı koşulların sağlanması gereklidir. İlk olarak eşe ve çocuğa bağlanan aylık miktarı toplamı sigortalının aylık miktarını geçmemelidir. İkinci olarak ise sigortalı kişinin sağlığında anne ve babasının geçimlerini sağladığı kurumlarca doğrulanmalıdır.

 

Dul/Yetim Aylığı Nasıl Hesaplanır?

 

Dul/Yetim aylığı almaya hak kazanmış sahiplerden eş ve çocuklar için, sigortalının aldığı aylığın %75 i paylaştırılarak bağlanır. %50 miktarını dul aylığı olarak eş alırken %25 miktarını yetim aylığı olarak çocuklar alır. Çocuğun olmaması durumunda %75 miktarı paylaştırılmadan direk eşe bağlanır. Vefat eden sigortalının 65 yaş üzerindeki anne babası için ölüm aylığı bağlanır.

 

Dul/Yetim Aylığı Nasıl Alınır?

 

Ölüm aylığının bağlanacağı eş için gerekli belgeler; maaş bağlanması için dilekçe, vukuatlı nüfus kayıt örneği, 2 adet fotoğraf, veraset ilanı, ölüm defin tutanağı, nüfus cüzdanı fotokopisi, hak sahipleri için beyan ve taahhüt belgesi, sosyal güvenlik kurumlarından gelir ve aylık belgesi, E-Devlet üzerinden alınmış sağlık provizyon dökümleri, Ziraat Bankası şubesi ile açılan hesap numarası.

 

Ölüm aylığının bağlanacağı çocuk için gerekli belgeler; maaş bağlanması için dilekçe, vukuatlı nüfus kayıt örneği, 2 adet fotoğraf, veraset ilanı, ölüm defin tutanağı, nüfus cüzdanı fotokopisi, öğrenimine devam eden öğrencilerden yeni öğrenci belgesi, 18 yaşını doldurmuş fakat okumayan kız çocuklarından sağlık provizyon dökümleri, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınabilecek gelir ve aylık belgesi, malul çocuklar için sağlık kurulu raporu, hak sahipleri için beyan ve taahhüt belgesi, ziraat bankası şubesi ile açılan hesap numarası.

 

Ölüm aylığının bağlanacağı anne ve baba için gerekli belgeler; maaş bağlanması için dilekçe, vukuatlı nüfus kayıt örneği, 2 adet fotoğraf, veraset ilanı, ölüm defin tutanağı, nüfus cüzdanı fotokopisi, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınabilecek gelir ve aylık belgesi, sağlık provizyon dökümleri.