1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dünya Sallanıyor!
Dünya Sallanıyor!

Dünya Sallanıyor!

Bu Kez Meksika 7.1 Büyüklüğünde Sallandı...

A+A-

Meksika'da 160 kilometre açığında deniz tabanında 7.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

 Meksika'nın kuzeyindeki Sonora eyaletinin 160 kilometre açığında deniz tabanında 7.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

 

Depremin, yer kabuğunun 10 kilometre altında meydana geldiği açıklandı.

Asya kıtasını korkuya boğan Endonezya depreminin ardından Amerika kıtası da 3 ayrı depremle sarsıldı. ABD'nin Oregon eyaletinde 5.9, California açıklarında 5.3 ve Meksika'da da 6.5 büyüklüğünde depremler meydana geldi.

 

5.9 büyüklüğündeki ilk deprem ABD'nin Oregon eyaletinde gerçekleşti. Bölgede panik henüz dağılmamışken hemen 1 dakika sonra California açıklarında 5.3 büyüklüğünde başka bir deprem meydana geldi.

 

Yıkıma yol açmasa da büyük korkuya sebep olan bu demremlerin ardından Amerika kıtasındaki son deprem de Meksika'da meydana geldi.

 

Meksika'nın batısındaki dağlık kesimde 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Depremin başkent Meksiko'nun 384 kilometre uzağında olduğu, ancak başkentte de hissedildiği ve depremin yıkıcı etkisinden korkulduğu için başkentteki bazı binaların boşaltıldığı belirtildi.

 

Depremin merkez üssünün bulunduğu Miçoacan eyaleti yetkilileri de depremde can kaybı ya da herhangi bir hasar olmadığını söyledi.

 

Amerikan Jeolojik Araştırma merkezinin büyüklüğünü önce 7,0 olarak duyurduğu, daha sonra 6,5'e düşürdüğü depremin, yerin 65,6 kilometre derininde olduğu kaydedildi.

 

Uzmanların görüşlerine göre depremin 65 kilometre gibi büyük bir derinlikte gerçekleşmesi depremin etkisini oldukça azalttı.