1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dünyanın en güzeli olayı PKK’nın çekilmesi oldu
Dünyanın en güzeli olayı PKK’nın çekilmesi oldu

Dünyanın en güzeli olayı PKK’nın çekilmesi oldu

Avusturya'nın en çok okunan gazetelerinden Die Presse dünya çapında gerçekleşen 7 olumlu olayı incelediği yazısında ilk maddeyi PKK’nın silah bırakmasının ardından çekilmesine verdi.

A+A-

PKK'ya silah bıraktırma hedefiyle başlatılan Çözüm Süreci kapsamında PKK'lıların Kuzey Irak'a çekilmesi, ‘dünyanın güzel olayı' seçildi.

‘Dünya neden biraz daha güzelleşti?' başlığı ile dünya çapındaki 7 olumlu gelişmeyi sıralayan Avusturya'nın önde gelen gazetelerinden Die Presse, listenin başına örgütün Kandil'e çekilmesini ‘en önemli gelişme' olarak yerleştirdi.

Avusturya'nın en saygın gazetelerinden Die Presse, ‘Uzun süreli çatışmada gelişme' başlığıyla sunduğu Çözüm süreci ve çekilme planına ilişkin okuyucularına şu bilgiyi verdi:

"Dünyadaki bu olumsuz olaylara rağmen parlak bir gelişme yaşandı. PKK ve Türk hükümeti Mart ayından bu yana ateşkes konusunda anlaştılar. Böylelikle 30 yıldır 40 binden fazla insanın hayatına mal olan bir kanlı çatışma sona erdi. Şimdiye kadar ateşkeslerin şansı pek olmamıştı, fakat bu kez durum farklı. Birkaç hafta önce PKK güçlerini geri çekmeye başladı ve tamamen bir barış havası hakim."

DİĞER ÖNEMLİ ALTI OLAY

Avusturya gazetesi dünyadaki diğer gelişmeleri ise şöyle sıraladı:

Çin ve Hindistan'ın yıllardır süren Himalaya sınır bölgesi krizini çözüyor olması ve yeni devlet başkanının ilk yurtdışı gezisini Hindistan'a yapması, Burma'da askeri cunta rejiminin demokratik adımlar atması, Japonya'da artık olumlu haberler gelmesi, Afrika'da ise ekonomik kalkınma dikkat çekmesi ve işsiz Portekizlilerin artık iş bulma umuduyla Afrika'nın güneyine göç ediyor olması, ekonomik krize rağmen açlık sınırındaki insanlar 1990'lı yıllardakinin yarısı kadar.

Ayrıca dünya çapında okula giden çocuk sayısı hızla artıyor. 2015'te neredeyse okulsuz çocuk kalmayacak. Avrupa'nın güney doğusunda sorunlar çözülmüş durumda.

Kosova'nın bağımsızlığı için kötü bir senaryo hazırlanmıştı. Fakat öyle olmadı, iki eski iki düşman, yeni iki komşu; Sırp ve Kosovalılar ortak çalışmayı deniyor.