1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dünyanın En Zengin Adamı!
Dünyanın En Zengin Adamı!

Dünyanın En Zengin Adamı!

Dünyanın En Zengin Adamı Gözünü Türkiyeye Dikti...

A+A-

Dünyanın en zengin adamı Carlos Slim Türkiye'ye yatırım yapmak istediğini belirtti. Genelde ABD ve Latin Amerika bölgesinde 19 ülkede yatırım yaptıklarını vurgulayan Slim, ''Ama son dönemde Türkiye'de yatırım yapmayı düşünüyoruz. Telekomünikasyon ana ilgilendiğimiz sektör. Türkiye'deki telekomünikasyon şirketlerini yakından takip ediyoruz. Ama telekomünikasyon dışındaki sektörlere de yatırım yapabiliriz. Türkiye ve Meksika, istikrarı devam ettirirlerse, önümüzdeki 10 yıl içinde gelişmiş ülke sınıfına yükselebilirler'' dedi.Dünyanın en zengin kişileri listesinde 1 numarada yer alan Meksikalı işadamı Carlos Slim Helu, "dünyanın parlayan yıldızı" olarak tanımladığı Türkiye'de yatırım imkanlarını araştırıyor. TOBB-DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-Meksika İş Konseyi toplantısı için gittiği Mexico City'de geçen yıl dünyanın en zengin kişisi olarak gösterilen Meksikalı işadamı Carlos Slim'i ziyaret etti. Hisarcıklıoğlu, görüşmesinin ardından, Carlos Slim'in Türkiye'ye karşı çok ilgili olduğunu ve Türkiye'de yatırım imkanlarını araştırdığını söyledi. Kişisel servetinin yaklaşık 70 milyar dolar olduğu bildirilen Carlos Slim'in Türkiye'de özellikle telekomünikasyon alanıyla ilgilendiğini belirten Hisarcıklıoğlu, Meksikalı işadamının cazip olan diğer alanlara yatırım yapmak gibi düşüncelerinin de bulunduğunu ifade etti.
Carlos Slim'in Meksika dışında 19 ülkede telekomünikasyon alanında yatırımları bulunuyor. Meksika'daki telekomünikasyon pazarının çok büyük kısmını elinde bulunduran Slim'in bankacılık, bilişim ve perakendecilik gibi birçok sektörde yatırımları bulunuyor. Hisarcıklıoğlu, bu çerçevede Carlos Slim'i Türkiye'ye davet ettiğini, önümüzdeki yaz aylarında büyük bir ihtimalle Türkiye'yi ziyaret edeceğini kaydetti. Carlos Slim'i Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüreceklerini bildiren Hisarcıklıoğlu,

Meksikalı işadamının Türkiye'yi parlayan bir yıldız olarak tanımladığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, Carlos Slim'in Türkiye ve Meksika'nın önümüzdeki 10 yıl içinde kurdukları düzeni bozmazlarsa gelişmekte olan değil, gelişmiş ülke kategorisine gireceklerini söylediğini aktardı.Carlos Slim hakkında kişisel izlenimlerini de anlatan Hisarcıklıoğlu, Slim'in ilk kez 1968 yılında balayı için Türkiye'ye geldiğini, geçen yaz da Türkiye'de bulunduğunu anlattığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, Slim'in çok mütevazı bir kişi olduğunu, tüm işlerini devrettiği oğlunu da uzun süren toplantılarına çağırarak kendileriyle tanıştırdığını belirtti.

TÜRK-MEKSİKA İŞ KONSEYİ TOPLANTISI


Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın da katıldığı Meksika'nın başkenti Mexico City'de Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Meksika Dış Ticaret ve Yatırım Konseyi (COMCE) tarafından düzenlenen Türk-Meksika İş Konseyi toplantısında da konuşan TOBB/DEİK Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Meksika arasındaki ticaret ilişkisinin çok yetersiz olduğunu belirterek, "Türk işadamları Meksika'yı atlamış. Bölgemizin en aktif girişimcileriyiz ama Meksika'yı ıskalamışız" dedi.

Toplantıya katılan işadamlarına seslenen Hisarcıklıoğlu, "Eğer dünya çapında söz sahibi olmak istiyorsanız, Meksika ile alışveriş yapacaksınız" diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, iki ülke hükümetlerinden beklentileri olduğunu dile getirerek, Türkiye ile Meksika arasında ticaretin artırılması için engellerin kaldırılması gerektiğini, bunun için de serbest ticaret anlaşmasının bir an önce imzalanması gerektiğini belirtti. Hisarcıklıoğlu, bunun dışında vize anlaşması, yatırımların korunması anlaşması ve çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasının da yapılması gerektiğini kaydetti. Hisarcıklıoğlu, "Bunları yaparsak iki ülke de kazanır" diye konuştu.