1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dürüst mükellefler için özel af formülü
Dürüst mükellefler için özel af formülü

Dürüst mükellefler için özel af formülü

Ödeme kolaylığı sağlanacak.

A+A-

Vergi ve prim borçlarını düzenli ödemeyenlere yönelik ardı ardına af yasası çıkaran Maliye Bakanlığı, dürüst mükelleflerle ilgili de yeni bir formül geliştirdi. Buna göre, son üç yıl içinde vergi ve prim borçlarını düzenli olarak ödeyen mükelleflere, mali sıkıntı anlarında af hükümleri uygulanacak. Borçlarına özel faiz işletilecek. Ödeme kolaylığı sağlanacak.

 

TBMM Başkanlığı'na sunulan ikinci af paketine yönelik düzenleme ile yaklaşık 8-9 milyon mükellefin borcu yeniden yapılandırılacak. Söz konusu düzenleme dürüst mükellefler içinde bir madde eklenmesi planlanıyor. Buna göre; vergisini düzenli ödeyenler, sıkıntıya girdikleri zaman yapılandırma yasasının çıkmasını beklemeyecek. Bunun yerine kamuyla masaya oturup borcunu yapılandıracak.

 

Yapılandırmaya girebilecek mükelleflerin belirlenmesine yönelik objektif kriterler oluşturulacak. Bunlar, geçmiş 3 yıllık vergi performansı, şirketin finansal riski, sektörün durumu, hakkında açılmış alacak davası olup olmadığı, geçmişte kamuya olan yükümlülüklerini yerine getirip getirmediği gibi ölçülebilir unsurlar olacak. Yapılandırmayla, şirketin oluşan borcuna yönelik gecikme faizi ve cezasına yönelik mevzuatta yer alan oranların uygulanması duracak. Farklı bir faiz sistemi uygulanacak.