1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Düşük Fiyata Çelenkli Tepki
Düşük Fiyata Çelenkli Tepki

Düşük Fiyata Çelenkli Tepki

Trabzon’da fındık fiyatlarının beklentilerin...

A+A-

 Trabzon’da fındık fiyatlarının beklentilerin altında kalması tepkileri beraberinde getirdi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği üyeleri yaklaşık 50 kişi tepki olarak hazırladıkları siyah çelengi Trabzon’un Arsin ilçesinde bulunan fındık alım firması önüne bıraktı. Siyah çelenkli tepkiyle ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Karadeniz Bölge Temsilcisi Hasan Kozoğlu, ‘Herkes şunu bilsin, fındığı üreten olmadan fındıktan bahsedilemez’ dedi.

KARADENİZ’DE 400 BİN AİLE FINDIKTAN GEÇİNİYOR

 Oda olarak amaçlarının çiftçinin zarar etmesini önlemek olduğunu söyleyen Kozoğlu, “Ziraat Odaları ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği, çiftçinin temsilcisi anayasal meslek örgütüdür. Tek hedefi çiftçiyi korumaktır. Karadeniz’deki amacı da fındık fiyatlarını düşürmeye yönelik haksız tavır, açıklama ve spekülatif girişimleri açığa çıkarmak, çiftçinin zarar etmesini önlemektir.  Karadeniz’de 400 bin ailenin fındık tarımıyla uğraştığı fındığın ülkeye 2.8 milyar dolar döviz kazandırdığı herkesin malumudur”

BU OYUNA TÜM KARADENİZ KARŞI KOYACAKTIR

Üreticinin fındık üretmediği takdirde esnaf ve tüccarların batacağını ifade eden Kozoğlu,“Bugün ülkemizde 2,8 milyar dolar döviz kazandıran kaç ürün vardır? Bunu iyi görmek gerekir. Toplam gıda ve tarım ihracatının altıda birini fındığın sapladığını kimse unutmasın. Herkes şunu iyi bilsin, fındığı üreten çifti olmadan fındıktan bahsedilemez. Üretici, fındık üretemezse olmayan fındığın ticareti de ihracatı da olmaz. Ne esnaf ne tüccar ne de ihracatçı kalır. Bu oyuna tüm Karadeniz karşı koyacaktır. Birlikte hareket edilmezse ne çifti ne esnaf ne de tüccar kalır. Olan sadece çiftçiye olmaz, esnafa da tüccar da batar.

FINDIK REKOLTE FİYATLARINA OYUNLAR OYNANIYOR

Fındık rekolte fiyatlarında oyunların oynandığını iddia eden Kozoğlu, “Fındıkta oynanan oyun ortadadır. Daha işin başında rekolte oyunlarıyla fiyatları düşürmeye çalışan bu kesimler, karşılarında her zaman çiftçinin temsilcisi Ziraat Odalarını bulacaktır. Bu oyunu birlik içinde bozacağız. Bu oyunu bozarken devletin de arkamızda olduğunu bilmemiz gerekir” ifadelerini kullandı.

BAKAN SÖZÜNÜ YERİNE GETİRSİN

Konuyla ile ilgili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’ten söz aldıklarını söyleyen Kozoğlu, “Nitekim, TZOB yönetim kurulu olarak ziyaret ettiğimiz Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Faruk Çelik de fındık fiyatlarının düşmesi halinde Toprak Mahsulleri Ofisi’nin muhakkak surette, uygun bir fiyatla, 50 bin tonun üzerinde fındık alarak piyasaya gireceği sözünü verdi. Karadeniz’de fındıktan geçimini sağlayan milyonlarca üreticisi ailesi, bakan Çelik ve hükümetimizden bunu beklemektedir. Bakanımız Çelik, TMO’nun 50 bin ton fındık alacağı sözünü yerine getirmelidir” dedi. Fındık fiyatlarının birkaç şirkete insafına terk edilmemesi gerektiğini savunan Kozoğlu, “Fındıkta serbest piyasa şartları yoktur. Alıcısı az, satıcısı yüz binlerce olan bir yapı tekelleşmeye gidişi vardır. Ülke için bu kadar önemli bir ürün sayıları 400 bine ulaşan fındık üreticisi aile üyeleriyle milyonlarca üreticimiz sahipsiz bırakılamaz kaderleri, birkaç şirketin insafına terk edilemez” şeklinde konuştu.

YABANCI ŞİRKETLER PİYASAYI ELE GEÇİRMEK İSTİYOR

Yabancı şirketlerin fındık piyasasını ele geçirmek istediğini kaydeden Kozoğlu, “Yabancı şirketlerin amacı bellidir. Piyasayı ele geçirmek, tekel olmak daha sonra da fiyatı istediği gibi belirlemek. Emanete bırakılan fındığı piyasa sürdüren, emanete hıyanet eden bu şirketlerin güvenilir olmadığı açıktır. Bunların tekel olmasına izin vermeyecek, tekel olup fiyatı istedikleri gibi belirlemelerine izin vermeyeceğiz” dedi.