1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Düşük maaşı kabul edene erken emeklilik
Düşük maaşı kabul edene erken emeklilik

Düşük maaşı kabul edene erken emeklilik

Yaş şartı nedeniyle emekli olamayan yaklaşık 500 bin sigortalıyla ilgili çalışma yeniden masada.

A+A-

Sigortalı olarak prim gün sayısını doldurmuş olmasına rağmen yaş şartı nedeniyle emekli olamayan yaklaşık 500 bin sigortalıyla ilgili çalışma yeniden masada.

 

MALİYETİ HESAPLANACAK

 

Meclise sevk edilmesi beklenen 15 maddelik tasarı taslağında yer alan formüle göre, emekliliğine kaç yıl kalmışsa her yıl için yüzde 5 düşük maaşı kabul edenler hemen emekli  olabilecek. Maliye Bakanlığı’yla, Çalışma Bakanlığı’nın konuyla ilgili çalışma başlattığı öğrenildi. Yetkililer, yasa çıktığı taktirde emekli olacak 500 bin kişinin oluşturacağı maliyet unsurunun Maliye Bakanlığı tarafından hesaplandığını belirtti.

 

AVRUPA’DA UYGULANIYOR

 

Erken emeklilikte düşük maaş formülü hali hazırda bazı Avrupa ülkelerinde de uygulanıyor. Normalde vatandaşın emeklilik yaşı 65 fakat 62 yaşında emekli olmak istiyorsa, maaşı daha düşük bağlanıyor. Ya da normal yaşından daha erken emekli olmak istediği her yıl için yüzde 5 daha düşük aylık alıyor. Örneğin normalde 1000 TL emekli aylığı alacakken, 800 TL’ye razı oluyor ve 3-4 yıl daha erken emekli olabiliyor. 

 

PRİM SÜRESİ EMEKLİLİĞE YETİYOR

 

Yaşa takılanların problemi 8 Eylül 1999’da yapılan düzenlemeyle ortaya çıkmıştı. 1999’a kadar emeklilik için iki şart vardı:Sigorta süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl) 5000 gün prim. Sonra yaş şartı geldi. 8 Eylül 1999’dan önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde 44 ile 60, arasında yaş bekleme süresi getirildi.