1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. DUYGUSAL SAÇMALIKLAR VE GERÇEKLERLE YAŞAMAK!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

DUYGUSAL SAÇMALIKLAR VE GERÇEKLERLE YAŞAMAK!

A+A-

Türk futbolunun içinde çok şeyler döndüğünü tahmin eden veya sezinleyenlerden birisi olarak defalarca bazı şeylere proğramlarımız da vurgu yapmaya çalıştık. Bize göre yaşandığı iddia edilenler sürpriz olmasa da boğazımız düğümlenerek izliyoruz gelişmeleri. Trabzon basını ve Trabzonspor taraftarının fanatik kesimleri bu süreçte yine yanlış bir yol izleyerek sınıfta kalmıştır.

KİM SUÇLU KİM DEĞİL ?

Olayla ilgili olarak anlatacak çok şey yok. ‘ Ateş olmayan yerden duman çıkmaz’ atasözünden hareketle; bir takım delillerin elde olduğu ve bunların seslendirildiği gerçeğini görmek durumundayız. Bazı basın organlarında söylendiği gibi ‘şu suçludur’ falan tarzından yorumlara girmek şık değildir. Birincisi bunu söylemek kanunen suçtur. İkincisi; böylesi bir yorum, önyargılı ve vicdanlara sığmayacaktır. Mahkeme bitene kadar, zanlıların masumiyet karinesi vardır. Savcının, idam talebi veya ömür boyu hapis istemi ile mahkemeye sevk ettiği ve tutuklu yargılanıp ama yıllar sonra beraat edenler hatırlandığında, şimdilik kesin hüküm sahibi olmak yanlıştır. Şu an için operasyonlar çerçevesinde zan altındaki şahıs ve camialar malumdur. Bu, diğerlerinin masum olduğu anlamına gelmez. Yani ‘onlar bu işlere bulaşmamıştır’ denilemez. Ben inanıyorum ki lig tarihi boyunca tüm takımların, küçük veya büyük çaplı bu tür girişimleri ihtimali yüksektir. Yani Galatasaray başkanın yakışık almayan; ‘ Eski yöneticilerimiz ve başkanlarımıza Galatasaray’ın adına böyle bir leke sürmedikleri için teşekkür ediyorum’ şeklindeki beyanı, sadece kendi kendini kandırmadan ibaret ve toplum tarafından inandırıcı bulunmayan etik olmayan bir açıklamadır. Daha Trabzonspor’un ismi gündemde yokken Şenol Güneş’in ise; ‘Fenerbahçe’nin

içinde bulunduğu durum için sevinecek ve oh çekecek halde değiliz’ beyanı ise anlamlı ve yakışır olmuştur.

HAKİKATE DEĞİL TARAFTARA OYNAMAK !

Federasyonun dün verdiği kararla ilgili olarak özellikle Trabzonspor taraftarlarının bir bölümü ve yerel medyanın büyük çoğunluğu veryansın ediyor. Yani yerel medyanın büyük çoğunluğu hakikat yerine, taraftar gazını almakla meşgul olmaya devam ediyor! Bir başka deyişle, habercilik yapmak, kanunları ve konuyu irdelemek yerine ‘amigoluk’ yaparak toplumu ‘kışkırtma’ rolünü sürdürüyor. Duygusal yaklaşımlar olabildiğince sergileniyor. Üstelik federasyonun verdiği karar şu an için doğruyken, bunları şuursuzca ve ‘trabzonsporluluk’ (!) zırhına bürünerek yapıyor!

KARAR NEDEN DOĞRUDUR !

Federasyonun verdiği kararın bugün itibarı ile neden doğru olduğunu anlatmaya çalışalım:

1- Gelinen noktada ; ‘şu takım suçludur’ diye kanunen kesin bir sonuç olmadığı gibi federasyon başkanın eline verilmiş delil ve belgeler yoktur. Çünkü soruşturma savcılık tarafından gizlilik esası ile yürütülmektedir.

2- Savcılık; Fenerbahçeli başkan ve idarecileri ‘şike’ yapmakla göz altına alıp mahkemeye sevketmiş olsa bile; şike ile ilgili soruşturma bitmemiştir. Yani savcı, soruşturmayı tamamen bitirip, iddianame haline getirmemiştir. Fenerle ilgili bir hükme varmış olsa da Trabzon ve diğerleri ile ilgili süreci tamamlamıştır. Zanlı olarak diğer camialar da halen sorgulanmaktadır. (İddialara paralel olarak , hukuk nezdinde biz de henüz temize çıkmış durumda değiliz)

3- Federasyon başkanının bu olayların yaşandığı üçüncü gün, söz konusu savcı Mehmet Berk ile bir balkonda yaptığı görüşmeyi bilmem hatırlar mısınız ! İşte o gün savcı federasyon başkanına aynen şu ifadeleri kullanmıştır: ‘ Fenerbahçe, Trabzonspor, Beşiktaş , Eskişehir, Sivas takımları için lehte ve aleyhte bir karar vermeyin ve almayın. Bu takımlar ve diğerleri için ciddi deliller var elimizde. Yani tüm soruşturmanın bitirilerek iddianamenin hazırlanmasına kadar bekleyin’ !

Sayın Savcının bu telkini, aslında çok önemli ipuçlarını da vermektedir.

4- Dün gece federasyon başkanı bu sözleri Kanaltürk televizyonunda aynen böyle açıkladı .

5- Şimdi ; birinci dalga operasyonlar çerçevesinde dün federasyon çıkıp deseydi ki ( iddia ediyorum hiçbir hukuk devletinde denilemez):

‘ Şampiyonluğu aldık ve Trabzonspor’a verdik’!

Düşünün; Trabzonspor’un etkili isimleri de soruşturmada iken ve savcı federasyonu; ‘şu takımlar için de ciddi deliller var elimizde’ demişken yine de böyle bir karar verseydi …! Asıl hukuksuzluk o zaman olurdu. Daha da açalım konuyu. Bu soruşturma sonunda bizimde arızalı olduğumuz belirlendiği vakit federasyon ne diyecek ? ‘Trabzon’dan da aldım kupayı Bursa’ ya verdim’ mi diyecek ! Unutmayın hukuk böyle bir şey değildir! Böyle bir yönetimi de yoktur.

KARAR MUHTEMELEN DEĞİŞECEKTİR AMA !

Sevgili Trabzonsporlular. Olgun, soğukkanlı ve olayları bilinçli olarak takip etmekte fayda var. Ne Fener, ne Trabzon, ne de başka takımlar halen suçlu değildir. Onun için lig aynen tescil edilmiştir. Yarın Trabzon’un soruşturması bittiğinde ve tüm takımların ne yaptıkları ortaya çıktığında elbette karar değişebilecektir. Belki Fener’den kupa alınacaktır. Belki Trabzon’a da verilmeyecektir. Belki Bursa’ya verilecek , belki;

‘bu sezon hiçbir takımı şampiyonluğa layık görmüyoruz ‘ denilecektir.

Belki bir hafta sonra UEFA : ‘ arkadaşlar Türkiye’de tüm takımlar şüpheli olarak yargılanırken hiçbir takımın bu kupalara katılmasına müsaade etmiyoruz’ diyecektir. Muhtemel de böyle olacaktır!

DELİ SAÇMASI BİR BAKIŞ !

Şimdi gazetecilikle alakası olmayanlar şunu da iddia ediyor. Ya da çok bilmişler… ‘Efendim acaba Trabzonspor bu işe bulaştırılmak mı isteniliyor’? Ya bu kadar kolay mı ? Devletin koskoca savcıları , emniyeti, belki yarın mahkemeleri, hiçbir delile dayanmadan ‘alın şu Trabzonsporluları’ demiş olabilirler yani ! Öyle mi ? ‘Feneri yalnız bırakmayalım. Onları da ortak edelim bu işe’ mi yani ? Ya bu kadar deli saçması , bu kadar temel

dayanaklardan yoksun bir düşünce olabilir mi ? Taraftar böyle düşünebilir. Aslında olgun taraftar da böyle düşünmemeli. Fakat toplumu doğru bilgilendirmek ve olayları tüm boyutları ile irdelemek ve öylece kamuya aktarmakla görevli olanlara ne demeli ! Böyle bir şeyi hukuk göze alamayacağı gibi , federasyon alabilir mi ? Yarın bu soruşturmaların tümü UEFA ve Fİfa’ da incelenecek. Bir haksızlık olduğunda federasyonun ne gibi cezalar alabileceğini biliyor musunuz? Hal böyle iken Uluslararası tahkim(CAS) yolu açıkken, böyle bir şeye kim yeltenebilir! Bunları konuşmak bile ayıptır!

TRABZONSPORLULUK DURUŞU!

Trabzonspor camiasının akli selimlerine diyeceğim şudur. Sitelerde, gazete, taraftar , sosyal forumlarda filan rakiplerle ilgili alaycı ifadeler ve yorumlardan derhal uzak durulmalıdır. ‘Dereyi görmeden paçaları sıvamak’ yarın kıç üstü ‘şap’ diye oturmakla eş anlamlıdır. Yerel medyanın duygusal ve ‘fanatik’ yaklaşımları ölçü olarak kabul edilmemelidir. Ya süreç beklenmelidir. Ya da konuya ilişkin hukukçu söylemleri iyi takip edilerek olayın nerelere çıkacağı ihtimali üzerinde kafa yorulmalıdır. Trabzonsporluluk ; ‘Bize haksızlık yaptılar. Zaten bu federasyon şöyleydi’ gibi ön yargılı olarak haykırmak değildir. Trabzonsporluluk, Şenol Güneş’in durduğu gibi gelişmelere olgun bir pencereden bakabilmektir. Trabzonsporluluk; rakibine gülerken kendi düştüğün durum üzerine kafanı bacaklarının arasına almak da değildir! Trabzonsporluluk; olayları iyi süzebilmek, yaraşır davranış ve ifadeler kullanmaktır. Trabzonsporluluk ; taraftarı duygusal yorumlarla keskin bir bıçak haline getirmek değildir. Trabzonsporluluk; olayları tümüyle görebilmek, gerektiğinde empati yaparak, kendini diğer camianın insanlarının da yerine koymaktır.

AMİGOLAR TRİBÜNE !

Belki biz, bazı kalemler gibi ‘gaz’ almadık ama unutulmasın ki bizim işimiz ‘gaz’ almak değil… İşimiz toplumu doğru bilgilendirmek üzere, yaptığımız mesleği hakkıyla icra etmektir. İşimiz; gerçek bir Trabzonsporluya yakışır şekilde doğruları görebilme yolunda gayret sarf etmektir. Amigoluk yapmak için bulunacağımız yer burası değil , Avni Aker’in tribünleri olmalıdır!

Önceki ve Sonraki Yazılar