1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Edepsizlik ve Çalımbay'a önerim!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Edepsizlik ve Çalımbay'a önerim!

A+A-

Trabzonspor G. Birliği deplasmanından da beraberlikle ayrıldı. Yine yenilmedi ama ne yazık ki yine iki puan kaybetti. Takımın görüntüsü  gelecek adına umut vaat etmedi!

İlk devre G. Birliğinin,  çoklu defans ve çoklu orta alan yığılması ile Trabzonspor'da özellikle Sosa ve A. Kadir gibi etkin isimlere  pek uygun olmayan  bir anlayışla yer aldı sahada ev sahibi takım. Bu anlayışı da işe yaradı. Çünkü ilk devre sözünü ettiğim ve Trabzonspor'un en etkin iki silahı da etkisiz  kaldı. Özellikle Trabzonspor savunmasından kaynaklı hatalarla gelen G. Birliği tehlikelerine karşılık bir iki Trabzonspor tehlikesine de şahit olduk. Trabzonspor savunmasında görev alan isimlerden K. Ahmet dışında ilk yarıda ne yaptığını bilen tek isim yoktu. Uğur acemi bir görüntü içinde ve nerede duracağını bile bilmez halde! Hubocan, ilk yarım saat boyunca  hem pozisyon hataları yaptı hem de savunmadan çıkardığı topları adrese teslim rakibe gönderdi! Novak, zaman zaman hücuma çıkışlar yapsa da bal yapmayan arı misali görüntüsü ile savunmadaki vazifesini de aksattı!  Orta saha da ki isimlerde beklenen performanslarının altında kaldı.  G. birliği  maçın ikinci yarısında uzun süre iyi oynadı. Nitekim Ümit hocanın  devre sonrası,  Aydın Karabulut'u sahaya sürmesi ve Aydın-Sessengon ikilisinin başarılı ve aynı zamanda uyumlu görüntüsü ile Trabzonspor savunmasına bir hayli zor anlar yaşattılar. Konuk Karadeniz ekibi, özellikle orta alanda oyundan düşmesi ile rakibi uzun süre savunmada karşılamak zorunda kaldı. Rıza Çalımbay'ın Castillo hamlesi Bordo Mavili takımı yavaş yavaş oyuna ortak etmeye başlarken, arkasından N'Doye-Olcay hamleleri ile büyük bir risk alınmıştı. Kazanmak adına alınan risklerin hepsini alan Çalımbay'ın takımı yine de kazanmayı başaramadı. Çalımbay'ın  sonraki hamlelerini yerinde bulsam dahi bu riskleri sahaya süreceği kadroyu açıklarken almasının daha doğru olacağını düşünüyorum. Zira;  ha beraberlik, ha yenilgi! Yanal zamanından telafisi mümkün olmayan kayıplardan sonra,  sizin yenilmez olmanız, kimsenin umurunda olmaz sevgili Rıza hoca!

Bordo mavili takımın futbol adına karamsar  bir görüntü verdiği müsabakada, Kamil Ahmet Çörekçi ve Onur Kıvrak'ı beğendiğimi,  sonradan oyuna dahil olan Castillo'nun da heyecan verdiğini söylemek isterim. Okay, Sosa, A.Kadir belki kötü oynamadı.  Fakat istenilen gibi de değillerdi.

Trabzonspor  teknik direktörü için yapılan yorumların bir çoğunun haksız ve adaletsiz olduğunu düşünüyorum. Evet  hataları var mı? Var elbet. Fakat unutulmasın ki bu kadroyu Ersun Yanal ile yapanlar 400milyon bütçe harcarken, aynı şahıslar Rıza Çalımbay'a tek bir futbolcuyu  reva görmediler! Ve o 400 milyon bütçeyle oluşturulan takım, eski teknik adam zamanında gelenden üç gidenden 4 yiyerek küme potasındaydı!  Şu oyuncu olmamalı, şu değişiklik yanlış oldu veya Trabzonspor bu sistemle mi oynamalı gibi yorum ve eleştiriler olabilir. Bunlara da herkes saygı duymalıdır. Lakin menajer ekibi ile trilyonları heba edenleri unutup, sanki gökten zembille inmiş bir takımı şampiyonluktan eden Rıza Çalımbay'mış gibi gösterenlerin çoğunun, mutlaka değişik hesapları olduğu kanaatindeyim. Bu tür linç girişimlerinin özellikle yönetim yanlısı kesimden gelmesi de ayan beyan ortadadır! Ben inanıyorum ki, Yusuf, Burak, Pereira, Okay, Abdülkadir, Sosa, Onur,Onazi  ve şu anki performansının devam edeceği düşünülürse Kamil Ahmet dışında ilk on bir için ideal bir oyuncu gurubu yok! Hocanın devre arası verdiği raporu hiç kimsenin neden dikkate almadığını sorgulaması gerekenlerin tecrübeli teknik adamı sürekli linç etme gayreti,  eleştirmesi demiyorum, fırsat kollayıp linç etme iştahı, tam bir edepsizliktir!   

Benim de Rıza hocaya bir kaç sözüm olacak. Sevgili Çalımbay! Bir defa kafandan Bero'yu tamamen sil! Bu delikanlı seni,  sahada her daim on kişi oynatıyor! Ve sevgili Çalımbay, Kucka bu takımın orta sahasında ilk on bir oynamaz. Bunu belleğine kazı. Takımın ön liberoda  Okay-Onazi ikilisi daima oynar! Laubali ve sorumsuz olsa da olmasa da, Castillo bu takımda sakat olmadıkça ilk on bir oynat. Özellikle iç saha maçlarında gerekiyorsa sistem değiş ve  çift forvete dön!  

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar