1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Ehliyet sınavına yeni düzenleme
Ehliyet sınavına yeni düzenleme

Ehliyet sınavına yeni düzenleme

Motor sınıfları ehliyetlerinde daha önceki mevzuatta yer alan “M”, “A1”, “A2” ve “A” sertifika sınıflarına “B1” ve “F”” sertifika sınıfları da eklendi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Danıştay kararı gereği, daha önce yönerge ile düzenlenen "ehliyet uygulama sınavlarında görev alanlara ödenecek ücretlere" ilişkin yönerge hükmünü yönetmelik kapsamına aldı.

 

Danıştay  kararı ile düzenlenen yeni yönetmelik ile bir hafta sürecine askıya alınan  direksiyon uygulama sınavlarının yeniden başlatılmasının önü açıldı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu  Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'nin bugünkü  sayısında yayımlandı.

 

Danıştay kararında, Milli Eğitim Bakanlığınca daha önce yönerge ile düzenlenen "Sınavda görev alanlar ile kursa kayıtlı kursiyerlerin derslere devam  durumlarını incelemek ve kontrol etmek üzere görevlendirilenlere ücretlerinin  ödenmesi için kursiyerlerden, 2918 sayılı Kanunun 42'nci maddesinin dördüncü  fıkrası hükmü gereği Bakanlıkça her yıl ertesi yılın ocak ayından itibaren  uygulanmak üzere belirlenen miktarda sınav ücreti alınır." hükmünün yönetmelik  hükümleri ile düzenlenmesi gerektiğine işaret edilmişti.

 

Bakanlık, bir hafta önce illere gönderdiği yazı ile direksiyon uygulama sınavlarının mahkeme kararı doğrultusunda yeni yönetmelik çıkarılıncaya kadar beklenilmesini istemişti. Yönetmelik kapsamına alınan ilgili hüküm ile direksiyon uygulama sınavlarının yeniden yapılabilmesinin önü açıldı.

 

Yeni düzenlemede ayrıca, sınava girmesi gereken kişinin yerine bir  başka kişinin sınava girmesine aracılık eden kurslar hakkında 2918 sayılı  Kanun'un 123'üncü maddesinin yanı sıra 5580 sayılı Kanunun 7'nci maddesinin de  uygulanması hükmü getirildi. Bununla birlikte 2918 sayılı Kanun'un 123 üncü  maddesinde bahsedilen hafif para cezaları yerine idari para cezalarının  uygulanması hükmü getirildi.

 

Motor sınıfları ehliyetlerinde daha önceki mevzuatta yer alan  “M”,  “A1”, “A2” ve “A” sertifika sınıflarına “B1” ve  “F”” sertifika sınıfları da eklendi.