1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Ekilen saçlar ne zaman uzar
Ekilen saçlar ne zaman uzar

Ekilen saçlar ne zaman uzar

Saç ekiminden sonra saçın büyüme süreci…

A+A-

Son yılların en çok tercih edilen estetik uygulaması olan saç ekimi bir hayli revaçta. Peki Ekilen saçlar ne zaman uzar? Saç ekimi sonrası ay ay saçların uzaması nasıl olur? Ekilen saçlar neden dökülüyor? Dökülen saçlar ne zaman çıkar? Ekilen saçların uzama süreci nedir? Op. Dr. Güncel Öztürk denetimindeki Saç Ekim Merkezi Uzmanları, saç ekiminden sonra saçın büyüme süreci ve aşamaları hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Saç ekim operasyonundan sonra saçın büyüme süreci ile ilgili oldukça sabırsız bir bekleme süresi başlar. Saç ekimi yaptıran kişi saç ekim operasyonun sonuçlarının hemen görünür olmasını ister. Ancak saç ekimi operasyonu yaptırıldıktan sonra kişinin ekilen saçlarına kavuşma süresi kişiye göre farklılık gösterse de 3. aydan itibaren başlayarak yaklaşık 1 yıl sürer. Bu süre içinde ekilen saçların çıkma süreci büyük oranda tamamlanmış olur. Kişiye oldukça sıkıntı veren kellik probleminin ardından sağlıklı ve ömür boyu kalıcı olacak sağlıklı saçlara sahip olmak için bu süre beklemek için aslında çok da fazla değil.

Ekilen saçların çıkış süreci kişiye göre farklılık gösterir

Saç ekimi yapıldıktan sonraki aşamalar kişiye göre farklılık gösterir. Herkesin iyileşme süresi kendisine özeldir. Ancak yine de standart bir iyileşme süreci bulunur. Saç ekim operasyonunda sonra saç derisinde kabuklanma oluşur. Bu kabuklanma saç ekimi operasyonun doğal bir sürecidir. Kabuklanma evresinin ardından şok dökülme süreci başlar. Ekilen greftlerin içindeki saç tellerinin bir ay içinde dökülmesi gerekir. Şok dökülmenin ardından ortalama 2,5 – 3 ay içinde saç köklerinden yeni saç telleri çıkmaya başlar. 3 ile 6 ay içinde saç tellerinin çıkması artar. 1 yıl içinde ise uzayan saçlar şekillendirilebilir hale gelir.

Saç ekim ameliyatındaki bütün bu süreçler doğaldır. Bu süre içinde beklemenin verdiği sabırsızlık dışında hiçbir şekilde ağrı ya da sıkıntı hissedilmez. Uzayan saç telleri kalıcı olur, doğal saçlar kullanıldığı için var olan saçlarla birlikte uzar, kestirilir, boyatılır ve şekillendirilebilir. Ekilen saç kökleri sizin bedeninize ait olduğu için saçın uzama periyodu her zamanki gibi seyreder. Saç ekiminde en önemli konu kişinin sabırlı olabilmesidir. Eğer saçın büyüme süreci hakkında gerekli bilgilere sahip olunursa beklenmesi gerekilen süre kişide sabırsızlık yaratmaz.

Ayrıca saç köklerinin alınma ve yerleştirme işleminde çok ince uçlu implanter aletleri kullanıldığı için yara ve iz oluşmaz. Cildin hassasiyetine göre kızarıklıklar, kabuklanmalar ve saç derisinin iyileşme süreci az da olsa farklılık gösterir. Ayrıca operasyon süresince kişinin saç ekim cerrahının verdiği talimatlara tam olarak uyum sağlaması, sağlıklı beslenmesi ve düzenli uyuması da saç ekiminden sonraki iyileşme ve saç tellerinin uzama sürecini büyük oranda etkilemektir.