1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. ELEM VERİCİ YOL!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

ELEM VERİCİ YOL!

A+A-

Trabzonspor’un   iki resmi maçta ortaya koyduğu  futbol  insanın yüreğini burkuyor.  Sonuçlara  çok takılmıyorum. Lakin ,   gelecek adına  ortada  görmek istediğimiz umut  dolu  enstantaneler  yerle bir  olunca,  hayallerimizde  daha yolun başlangıcında tükeniyor. Trabzonspor’un bugün göz yaşartan görüntüsünün  asli sebebi  ise   kalitesiz yabancılar için yapılan  müsriflik  ve   kaliteli yerlileri  ikram edercesine   rakiplere postalama anlayışından başka bir şey değildir.


Bir önceki yazımızda da belirttiğimiz  gibi  ‘görünen  köy’ kılavuz istemez. Gelecek adına  eldeki kadronun  yeterli argümanlara sahip  olmadığını  bir kez  daha belirtmek isterim. Coşkulu Trabzonspor taraftarı,  son iki sezondur   artık homurdanmaya ve heyecanını  kaybetmeye başlamışsa,  dört  yıldır  yaptığımız  eleştirilerin   bugünleri görerek  ortaya konulduğunu da anlamak  zor olmasa  gerek. Dün;  Cale, Gabriç, Tjikuzu, Glowacki  gibi  basit , bugün;  Andrian, Henripe ,Alanzinho, Sol Bamba,Cech,    vs. gibi  enkazın  iskeletini oluşturan  sıradan yabancılar ! Neler aktı  onların yolunda neler! Arap şeyhlerinin  petrolden kazandıkları  ile  zevk-ü sefaları için  yaptıkları  fütursuzca  harcamaları aratmayacak cinsten aktı milyon Eurolar …  ‘Yapmayın – etmeyin’   dedik.  ‘Günahtır  bu takım  bu oyuncularla hedefe  varamayacağı  gibi yarın  yıllar geçtikçe  harcanan rakamların acısı  asıl  bu  futbolcular elden çıkarılmak istendiğinde  daha çok hissedilecek’   diye anlattık. Ama  sesimizi  duymak istemediler.Yabancıların tümünde yapılan yanlışlar uğruna,  yaklaşık 200 milyon (trilyon) buharlaşıp uçuverdi! Oysa akıllıca  alınacak  üç dört yabancı;   hem size uzun süre iş görecek,  hem de hedefe koşmanızda  daha büyük katkı  sağlayacaktı. Yetmedi,   inanıyorum ki  kulübün borcu  çok daha  düşük seviyelerde  olup,   gelecek adına  aydınlık bir ufka  bakabilecektik! En basit  örnek   Cale , Gabriç,  Brozek kardeşler den  yırttığımız 15 milyon( trilyon) cebimizde duracaktı! Yerli  olarak elde bulunan Umut, Burak, Selçuk, Egemen  dörtlüsünü becerip  burada tutamayarak,   gidişlerine seyirci kalmak da  bugün gelinen  acı noktanın  diğer önemli  argümanıdır. Yönetimler  dert yanmaz,  ağlamaz!  Çözüm üretir  ve onun için vardırlar. Siz  eğer  dört tane yerliyi  Trabzon’da tutmak için bir hüner  gösterememişseniz   ve de  bu yerlilere  akıllıca  3-4 kaliteli yabancıyı ekleyememişseniz  haliyle  mevcut tablodan da  en fazla sorumlu  yine siz olursunuz. Tüm bu yanlışlar yapılırken  sizlere alkış tutan ve kulağını tıkayanlar  da,   mevcut gidişatın  ortaklarıdır. Sakın ağlamayın! Sakın  ‘ama’  diye başlayan cümleler kurup  mazeret bildirmeyin! Menajerlere takılmanın ,  Trabzonspor’umuzu  siyasi ve ticari  araç olarak görmenin ve göstermenin  sonu  bugün gidilen  elem dolu yoldur.


Bu saatten sonra  yapılacak çok şey olduğu kanaatinde değiliz. İyi bir yabancı alınacağına  dair inancımız da olmadığı için , bu kulübe karşılıksız  gönül verenler adına  diyoruz ki ,  transferden ziyade,  kendi durumunuzu  sorgulamak ve sağlıklı bir karara varmak   çok daha önemlidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar