1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Elemtere fiş kem gözlere şiş
Elemtere fiş kem gözlere şiş

Elemtere fiş kem gözlere şiş

Nazar nedir?

A+A-

Elemtere fiş kem gözlere şiş

Kökeni Neolitik Çağ'a kadar uzanan nazar inanışı geçmişten günümüze varlığını sürdüyor. Bu inanış ülkemizin hemen hemen her köşesinde günlük hayatın içerisinde yer alır.

Bütün toplumlarda yaygın olarak görülen nazar inancının kökeni Neolitik Çağ'a dayanıyor. İnanışın ortaya çıktığı tarih tam olarak bilinmiyor. Bugün Ortadoğu ve Avrupa'dan Hindistan'a kadar uzanan bu geniş alanda nazar inancına rastlamak mümkündür. Halk arasında, nazara karşı etkili olduğuna inanılan; mavi boncuk, delikli taş, nal, yumurta kabuğu gibi çeşitli nazarlıklar kullanılır. 

İslam inancında nazarın var olduğu dini kitaplarda yer alır. Nazardan korunmak için dualar, nazarla ilgili hadisler vardır. Bütün ilahi dinlerde nazardan korkulması ve çekinilmesi gereken bir güç olarak yer alır.

Nazar ya da kem göz bir nesnenin veya bir canlının başına kaza gelmesine sebep olduğuna inanılan bakıştır. Nazar kelimesi Arapça bakış anlamına gelir, Farsça kökenli kem kelimesi kötü anlamına gelir.

Nazarlık nedir?

Nazarlık, nazarı uzaklaştırdığına ve etkisiz kıldığına inanılan nesnelere verilen addır. Mavi boncuk, yedi delikli boncuk, kendiliğinden delinmiş taş, sarımsak, kartal pençesi, hurma çekirdeği, yumurta kabuğu, kurban gözü, geyik boynuzu, çörek otu, kuru karanfil, üzerlik vb. nazarlık olarak kullanılan nesnelerdir. Bunlardan bir kısmı üstte taşınmakta bir kısmı hayvanlara bağlanmakta, bazısı da evlere veya bağ-bahçeye, tarlaya asılır.