1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. ELENMEK VE KANDIRILMAK
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

ELENMEK VE KANDIRILMAK

A+A-

Trabzonspor,    Avrupa’da   altıncı sınıf   amatör sayılabilecek takımlarından birisine elenerek  UEFA  defterini erken kapattı. Albayrak döneminde Kıbrıs Rum takımına elenmekle,  bugünkü eleniş arasında hiçbir  fark yoktur. Yani bunun adı  rezalettir! Öte yandan yapılan Marc  Janko transferi ise  yönetimin  dört  buçuk yıldır,  taraftar  kitlesini  nasıl  yanılttığının    en güzel  göstergesidir!


UEFA’ da Videoten takımına elenmenin   futbol  adına  utanç verici olduğunu  belirtmek sanırım  her şeyin özetidir. Bu konuya  fazla girmek istemiyorum. Söz konusu durumun sorumlularını  elbette  tarih  unutturmayacaktır bizlere... ‘Şöyle oynadık,  bunları yapamadık’  demenin ve tekrar etmenin manası yoktur! Taraftara  yutturulmak istenen  ve ‘ Tüm kupalara talibiz’ denilen kadronun boy  ölçüsü işte budur. Sizleri  yanıltan, oyalayan , adeta sizlerle kafa yapanları yine sizlere  havale ediyoruz! Maçı bırakın  ve geçmişe doğru  şöyle bir bakın!  ‘İyi topçular Trabzonspor’a gelmek istemiyor. Trabzon onlar için  sorun oluyor’ diyen yönetici anlayışları ile  Başkanımızın;  ‘ 30 yaş altı  iyi topçuların  fiyatı 10 milyon  Euro’dan başlıyor. Bizimde bütçemiz  belli’  şeklinde  önceki yıllarda  verdiği beyanların  gerçeğe ne kadar aykırı olduğunu  sanırım Avusturyalı oyuncu  ile  öğrenmiş oldunuz. Çünkü  Şener yönetimleri zamanında  alınan yabancılar içinde  diyebilirim ki en iyi  transferdir  Marc Janko … Sakat değilse ve uyum sorunu  yaşamaz ise  Trabzonspor’a katkı sağlar. Fiyatı da  2.4 milyon Euro! Yani yıllardır  sıradan topçulara 3-4-5-6 milyon euroları heba eden  anlayış,  şimdi  eldekilerden çok daha kaliteli  bir yabancıyı onların yarısı  fiyatına aldı. Bizim yıllardır isyanımızın  sebebini bilmem şimdi  daha iyi  anlayabiliyor musunuz? Mesela bu oyuncu Selçuk, Engin, Umut’un olduğu  bir önceki kadroda  olsaydı,  peynir ekmek gibi gol atardı. Şimdi ki kadro  onu yeterince besleyebilir mi? Onu bilmiyorum…İddia ediyorum Marc  Janko’ dan bile daha iyi oyuncuları  3-4 milyona  alabilirsiniz. Çok daha iyilerini hem de … Trabzonspor’a geçmişte önerilen,   Avrupa’da isim yapmış oyuncuları böylesi uygun rakamlara  şimdiye kadar almayıp,  deyim yerindeyse  ‘çürük elmalara’ misliyle fazla  para akıtanların yaptığı   bu kulübe zarar vermek değildir de  nedir, sorarım sizlere!  ‘ İyi oyuncular  bu rakamlara  Trabzon’a gelmiyor’  diyenlerin,  şimdi  sizlere  ne diyeceklerini  bir sorsanıza! Yıllardır  böyle kandırıldınız , yazık! Yöneticiliği;  toplumu kandırmak ,  insanları oyalamak becerisi olarak görüp  yanlış icraatlarla  hizmet ettiği müesseseye  zarar  vermek olarak görenlerden  kimse hesap sormayacak ona üzülüyorum. Bu kulüp birilerinin  siyasi ve ticari rant aracı olarak kullanılmaya devam edecek  de  bu taraftar uyumaya devam edecek  buna kahroluyorum! Şener yönetimleri  eğer   biraz vicdanlı, birazda iş bilir olsaydı  iddia  ile söylüyorum ki  Trabzonspor son beş yıla en az iki şampiyonluk sığdırmış olacaktı. Lakin şampiyonluğu kovalamak , hedeflemek yerine  ali -cengiz oyunları ve transfer  rantçılarına yol açmak  daha  evla görüldüğünden,  şimdi aldığımız  Marc  Janko  transferine sevinir hale getirildik. Ne acı değil mi? Oysa   heba edilen  o  paralarla,  en az  iki takımlık  Marc  Janko  gibi oyuncu  kitlesine sahip olunabilir, Janko’dan daha iyileri için harcamayı düşünseydiler,  en az bir  11  oluşturulabilirlerdi!


Her zaman söylemiştik  yine tekrar ediyoruz! Eğer  becerikli  , iş bilen ve amacı sadece Trabzonsporluları  mutlu etmek olan bir yönetim  iş başında bulunsaydı,    siyasi destekli  kulübe  akan girdilerle bu takım  Avrupa’nın ikinci Porto’su olabilirdi. Tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar  böyle bir şanslı dönem yakalanmıştı . Fakat  o dönem;  taraftarı avutmakla  heba edilip geçildi. Şimdi  artık ne yapılırsa yapılsın iş işten ne yazık ki çoktan geçmiştir. Yeniden böylesi bir ortamı yakalamak için bilmem  kaç yıl daha bekleriz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar