1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Ellerdeki titreme parkinson belirtisi olabilir
Ellerdeki titreme parkinson belirtisi olabilir

Ellerdeki titreme parkinson belirtisi olabilir

Nöroloji Uzman Dr. Aslı Şentürk, merak edilenleri anlattı.

A+A-

Parkinson hastalığı beyinde, hareketin düzenlenmesinde rolü olan dopamin üreten hücrelerin kaybı sonucu ortaya çıkan, ilerleyici karakterde ve sık görülen nörolojik hastalıklardan birisidir. Elli yaşından önce parkinson riski az olmasına rağmen yıllar içinde giderek artmaktadır. Parkinson riskini artıran faktörler, belirtileri, hastalığın teşhis ve tedavisi hakkında Nöroloji Uzman Dr. Aslı Şentürk, merak edilenleri anlattı.  
Parkinson hastalarının yüzde 10 ila 15 ’inde aile öyküsü vardır. Parkinsona neden olan bir grup gen keşfedilmiştir. Parkinson riskini arttıran faktörler arasında erkek cinsiyet, çiftçilik, tarım ilaçlarına ve metallere maruziyet, kırsal kesimde yaşama, kafa travması ve stres yer almaktadır. Hastalığın başlangıç belirtileri sinsi seyrettiği için sıklıkla normal yaşlanma süreci, depresyon veya eklem hastalıkları ile ilişkilendirilmektedir.

PARKİNSON HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

El  veya parmaklarda istirahat halinde ortaya çıkan titreme,  yürüyüşe eşlik eden kol salınımının tek taraflı azalması, el becerisinde azalma, yazının küçülmesi, mimiklerin fakirleşmesi ve yürürken bir bacakta tutukluk veya ayak sürüme, duyusal belirtiler olarak ağrı, karıncalanma, yanma, uyuşma, soğukluk gibi hisler gözlenebilir.

Sık idrar yapma gereksinimi, idrar yaparken tutukluk, bulantı, karında şişlik, kabızlık, aşırı salya akması, cinsel işlev bozuklukları, aşırı terleme ve bacaklarda ödem gibi belirtiler görülebilir.