1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Emekli komutanlara 'havuç' sorgusu
Emekli komutanlara 'havuç' sorgusu

Emekli komutanlara 'havuç' sorgusu

BÇG toplantıları kapsamında 7 emekli asker daha ifadeye çağrıldı.

A+A-

Komutanlara "Havuç ve sopayı gösterelim" şeklindeki ifadelerinin sorulduğu öğrenildi.

Batı Çalışma Grubu'nun (BÇG) kurulduğu Çevik Bir başkanlığı'ndaki 7 Nisan 1997 tarihli gizli toplantıya katılan askerlere yönelik gözaltılar dün de devam etti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında 7 emekli asker ifadeye çağrıldı.

Hava Kuvvetleri eski Komutanı emekli Orgeneral Ergin Celasin savcılıktaki 4 saatlik ifadesinin ardından serbest kalırken, şüphelilere gizli toplantıya konu olan "havuç ve sopayı gösterelim" şeklindeki ifadelerinin sorulduğu öğrenildi.

Sabah saat 08.00’de Emekli Orgeneral Ergin Celasin, emekli Tuğgeneral İzzettin Gürdan Ankara’dan, emekli Koramiral Aydan Erol, emekli Tümamiral Mustafa Özbey, emekli Tuğamiral İsmail Ruhsar Sümer ve emekli Tümgeneral Şevket Turan İstanbul’dan, emekli Korgeneral Ahmet Atalay Efeer ise İzmir’den Ankara Adliyesi’ne getirildi.

Emekli askerler, soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcıları Mustafa Bilgili ve Kemal Çetin’e ifade verdi. Soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı çıkarılan isimlerden en ilgi çekeni eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ergin Celasin oldu. Savcının, dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir başkanlığında yapılan ve BÇG'nin kurulduğu 7 Nisan 1997’deki 'gizli' toplantıyla ilgili sorusuna “Bilgim yok. Toplantı yapılmışsa da bilemiyorum, toplantıya davet edilmedim” şeklinde cevap veren Celasin, BÇG teşkilat yapısını gösteren belgeyi de ilk defa gördüğünü savundu. Celasin, Sincan’da tankların yürütülmesini ise TV'den duyduğunu savundu.

28 ŞUBAT’IN EN FAAL PAŞALARINDAN

Ankara Adliyesi'ne getirilen emekli askerler arasında bulunan Koramiral Aydan Erol'un, Genelkurmay ve kuvvet komutanlıklarının bilgisi dahilinde sivil toplum kuruluşlarının araştırılması için alt komutanlıklara emir verdiği ortaya çıktı.

1995-1997 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı, 1997-1998 tarihleri arasında Kuzey Deniz Saha Komutanlığı yapan Erol'un "Kişiye Gizlilik" derecesi ile hazırlanan ve ivedi olduğu belirtilen belgelerde, BÇG faaliyetlerine yönelik olarak bazı bilgilerin derlenmesi gerektiğini belirterek, tüm dernek, vakıf, meslek kuruluşları, işçi ve işveren sendikaları ve konfederasyonları, yüksek öğrenim kurumları, özel ve kamu tüm yurtlar, yerel televizyon, gazete, dergi ve diğer basın kuruluşları hakkında araştırma yapılmasını istediği belirtildi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ