1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emekli maaşını arttırmanın püf noktaları!
Emekli maaşını arttırmanın püf noktaları!

Emekli maaşını arttırmanın püf noktaları!

Emekli maaşını arttırmanın püf noktaları!

A+A-

Türkiye'de tüm çalışanların hayali en kısa sürede emekli olmak ve yüksek emekli maaşı almaktır. Sosyal güvenlik sistemi çok sık değiştiği ve karmaşık bir yapısı olması nedeniyle, emeklilik maaşının bağlanmasında da birçok kritik noktalar bulunmaktadır. Eğer bu noktalar iyi değerlendirilirse, çalışanların emekliliklerinde daha yüksek maaş almaları mümkün olacaktır.

 

EMEKLİ MAAŞINI HANGİ PARAMETRELER ETKİLER

 

Öncelikle yüksek emekli maaşı almak istiyorsanız iyi bir planlama yapmak zorundasınız. Bizim mevzuatımıza göre, emekli maaşı hesabı herkesin hizmet yılına ve ödediği primlere göre değişir. Bir de kurumsal anlamda da emeklilik maaşlarında farklılıklar oluşmaktadır. Bunun birçok sebebi vardır. Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur olarak emekli olunduğunda farklı emekli maaşları ile karşılaşılmaktadır.

 

Bir de sigorta girişiniz de burada büyük önem taşır. Sigorta girişiniz 1.10.2008 öncesi ise öncelikle Emekli Sandığı'ndan emekli olmaya çalışın. Eğer bu olmuyorsa SSK'lı olarak emekli olun. Bağ-Kur emekliliğinden ise uzak durmanızda fayda var. Çünkü Bağ-Kur emekli maaşları yapılan tüm iyileşmelere rağmen hala ortalamanın çok altında bulunuyor.

 

ÇALIŞTIĞINIZ SON 3.5 YILA DİKKAT EDİN

 

Sosyal güvenlikte milat olarak kabul edilen 1.10.2008 tarihinden sonra işe başlayanların şu anda yaş ve prim gün sayısı itibariyle emekli olma şansları pek yok. Bu nedenle, bu tarihten önce işe girenlerin durumlarını ele alalım.

 

Eğer ilk çalışmaya başladığınız tarih 1.10.2008 öncesi ise kesinlikle maaş hesabınızda 2000 öncesi günlerinizin fazla olmasında fayda var. Bu dönemde prim gün sayısı yüksek olan kişiler daha yüksek maaş alır.

 

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta, son 7 yılın hangi kurum üzerinden prim ödemesi yapıldığıdır. Bir kişinin hangi kurumdan emekli olacağına prim ödenen son 7 yılın (2520 gün), 3.5 yılına (1261 gün) göre karar verilir. Hangi kurum fazlaysa o kurumdan emekli olursunuz. Yıllarca nerede çalışırsanız çalışın 1.10.2008 öncesi ilk sigortalılığınız başlamışsa ve son 3.5 yıl hangi kuruma prim ödenirse o kurumdan emekli olunur.

 

MAAŞ YÜKSELTMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

 

Emekli maaşının yüksek hesaplanması için, 2000 öncesindeki prim gün sayılarını arttırabilirsiniz. 2000 öncesinde pek çok çalışanın geriye dönük borçlanma yapma imkanı vardır. Erkekler için askerlik, kadınlar için doğum, yurt dışında kalanlar içinde yurt dışı borçlanması yapma imkanı kullanılabilir. Böylece 2000 öncesindeki prim gün sayıları arttırabilir. Bu tür durumlarda emekli maaşlarında yüzde 70'lere varan oranda bir artış sağlandığı da görülmüştür. Bunun için, eğer 2000 yılından önceki süreyi borçlanma imkanınız varsa bunu mutlaka değerlendirin. Özellikle 1990-2000 arasında askerlik doğum ya da yurt dışı borçlanma gibi hakkı olanların borçlanma yapmaları aylıklarında ciddi artışlar sağlar.

 

YAŞIN EMEKLİ MAAŞI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

 

Yüksek maaş almak isteyen vatandaşların emekli olacakları yaşa da dikkat etmeleri gerekiyor. Bugünkü emekli aylığınız hesaplanırken ilk olarak 2000 yılından önceki çalışmalarınıza bakılıyor. Bu döneme ait çalışmalarınız değerlendirilirken sadece prim günü ve kazancınız değil yaşınıza da bakılıyor. Burada 50 ve 55 yaş faktörleri vardır. Kadınlar için 50, erkekler için 55 yaştan sonra çalışmaya devam edilmesi halinde ilave maaş artışı getiriyor. Burada her bir yıl yüzde 1 oranında bir artış anlamına geliyor. Dolaysıyla emekli yaşınızın üzerinde bir çalışma ile birlikte alacağınız maaşın da artmasını sağlayabilirsiniz.

 

EMEKLİ OLUNACAK KURUMDA ETKİLİ OLUYOR

 

Emekli olunacak sosyal güvenlik kurumu da emekli maaşlarında etkili oluyor. Örneğin aynı şartları taşıyan SSK'lı çalışan emekli olduğunda Bağ-Kur'dan yaklaşık 200 TL yüksek emekli maaşı alabiliyor. Bu nedenle son yıllarda Bağ-Kur'dan SSK'ya geçenlerin sayısı arttı. Özellikle 2000 yılı öncesi girişli Bağ-Kur'luların SSK'ya geçmesi halinde emekli aylıklarında yüzde 15'lere varan oranda bir artış söz konusu oluyor.

 

İŞVERENE DAVA AÇABİLİRSİNİZ

 

Yüksek emekli maaşı almanın bir başka yolu da işverene dava açmaktan geçiyor. Türkiye'de çifte bordro yaygın olarak kullanılıyor. İşveren daha düşük prim ödemek için işçinin maaşını asgari ücret üzerinden gösteriyor. Aradaki farkı ise kayıt dışı olarak işçiye ödüyor. Bu tür durumlarda işçinin alacağı emekli maaşı da düşüyor. Bunu önlemek için çalışan işveren aleyhinde dava açabilir. Dava sonucunda ise alacağınız emekli aylığınız artacaktır.

 

İKİ İŞTE ÇALIŞANLARIN DURUMU

 

Türkiye'de binlerce çalışan ek işte çalışıyor. Büyük bir kısmı da ikinci işlerini sigortasız olarak yürütüyor. Toplumda ikinci işte sigortanın faydasız olacağına yönelik bir inanış var. Oysa yapılan ek iş veya ikinci iş için de sigorta primi ödendiğinde SGK'ya bildirilen matrah artıyor. Emekli aylığınız da böylece yükselmiş oluyor.

 

HAKLARINIZI ÖĞRENİN!

 

Dolaysıyla 'sigortam yatıyor, yaşım geldiğinde emekli olurum' anlayışı doğru bir yaklaşım değildir. Emekli olmadan önce mevzuattan kaynaklanan tüm haklarınızı öğrenin. Ve bu haklarınızdan faydalanarak daha yüksek emekli maaşı almak için gerekli olan işlemleri yerine getirin. Bu durum sadece sizin emekli maaşınızı değil aynı zamanda bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin alacakları maaşları da etkileyecektir.