1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Emekli promosyonuna haciz uygulanır mı?
Emekli promosyonuna haciz uygulanır mı?

Emekli promosyonuna haciz uygulanır mı?

Yasalara göre, emekli maaşlarına kredi kartı ve kredi nedeniyle haciz uygulaması yapılamıyor.

A+A-

Yaklaşık 12 milyon emekliyi ilgilendiren promosyon ödemeleri konusunda şikayetlerin ardı arkası kesilmiyor. Hükümetten ve kamuoyundan gelen yoğun baskılar nedeniyle, kredi kartı, otomatik ödeme talimatı gibi ön koşullardan vazgeçmek zorunda kalan bankalar, şimdi de promosyonu geri almanın yollarını arıyor. Bu konuda bulunan formüllerden birisi de promosyona haciz uygulamak oldu. Bazı uyanık bankacılar, emeklinin kredi kartı ve kredi borçlarını gerekçe göstererek, promosyon bedellerine ödemedi. Hatta bazıları da promosyonlara bloke koyarak, diğer borçların kapatılmasını istedi. Bu tür uygulamalar 'promosyona haciz getirilir mi' tartışmasının fitilini ateşledi.

 

EMEKLİ MAAŞINA HACİZ KONULAMIYOR

 

Yasalara göre, emekli maaşlarına kredi ve kredi kartı borcu nedeniyle haciz konulamıyor. Ancak kamu ve özel bankaların borç nedeniyle emekli maaşlarını bloke ettiği hattı haciz işlemi başlattığı ifade edilmektedir. Gelen şikayetlere göre maaşları bloke konulan emekliler bile bulunmakta.

 

Ayrıca emeklilerin gelir, aylık ve ödenekleri haczedilemez. İlgili kanun yalnızca Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) nezdinde doğacak alacakların haczine izin vermekte olup bu haciz ise emekli maaşının dörtte birini geçememektedir.

 

EMEKLİLER İSYAN ETTİ

 

Bankaların promosyonlara haciz ve bloke gibi işlemlerine yönelik çok sayıda şikayet geldi. Başbakanlık'tan BDDK'ya kadar bir çok kamu kurumuna, adeta şikayet yağdı. Ekonomi kurumları da, gelen şikayetler üzerine bankaların promosyon konusundaki uygulamalarını mercek altına aldı. Mevzuata aykırı yapılan işlemler için yaptırım uygulanması söz konusu olacak.

 

TBMM GÜNDEMİNE DE TAŞINDI

 

Öte yandan promosyonlara haciz uygulanması gibi şikayetlerin bir çok milletvekiline de iletildiği ortaya çıktı. Gelen şikayetler üzerine CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, bir soru önergesi ile konuyu TBMM Başkanlığı'na taşıdı.

 

Tanrıkulu soru önergesinde, 'Bankalar tarafından promosyon bedeli üzerine haciz işlemi yapıldığı iddiası doğru mudur? İddialar ile ilgili olarak inceleme ve soruşturma başlatıl mıdır?' sorularını yöneltti.