1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emekliler için son bir hafta
Emekliler için son bir hafta

Emekliler için son bir hafta

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz ocak ayında yasalaşan sosyal güvenlik paketiyle borçlu emeklilerimize ödeme kolaylığı getirildi. Peki kim bu borçlu emekliler? Bunlar:

A+A-

1- Emekli olduktan sonra şirket ortağı olan, dükkan açan veya taşımacılık yapmak üzere araç alan yani bir şekilde vergiye tabi olarak çalışmaya devam edenler. Bu emeklilerimizin SGK'ya sosyal güvenlik destek primi ödemeleri gerekiyordu fakat pek çoğu zamanında ödeme yapmadı. Faiziyle birlikte biriken borçlar 15-20 bin liraya ulaştı.

2- İkinci grup emeklilerimiz, emekli olduktan sonra kamuda veya kamuya ait şirketlerde çalışmaya başlayanlar. Normalde bunların emekli maaşlarının kesilmesi gerekiyordu. Ancak maaşını kestirmeyip de hem çalıştığı kurumdan hem de SGK'dan çift maaş alanların emekli maaşını SGK kesti ve geriye dönük borç çıkardı. Bu borçlar da faiziyle birlikte 40-50 bin liralara ulaştı.

Binlerce borçlu emeklinin maaşından kesinti başlayınca, konu Meclis'in gündemine geldi ve borcun bir kısmının silinmesi, kalanının da 36 aya kadar taksitlendirilmesi formülü benimsendi.

31 Mayıs son tarih

Bu ödeme kolaylığından yararlanabilmek için emeklilerimizin en geç 31 Mayıs Cuma günü SGK birimlerine başvurmaları gerekiyor. Emeklilerimiz peşin ödemeyi tercih ederlerse borç aslına sadece enflasyon farkı uygulanacak. Peşin ödemeyi de en geç 31 Mayıs mesai bitimine kadar yapmaları gerekiyor. Taksitli seçenekleri seçenler:

- Altı taksit için %5

- Dokuz taksit için %7

- On iki taksit için %10

- On sekiz taksit için %15 fark ödeyecekler.

Taksitler iki ayda bir ödenecek ve böylece ödeme süresi 36 aya kadar uzamış olacak.

İhbar tazminatı alamazsınız

Soru: Sadettin Bey, ben 08.11.2005 tarihinde işe başladım. İşveren beni 27.10.2008 tarihinde haklı bir sebep belirtmeden kıdem ve ihbar tazminatımı ödeyerek işten çıkarttı. Ancak 08.11.2008 tarihinde tekrar işe çağırarak ödemiş oldukları ihbar tazminatını iade etmem şartıyla tekrar işe başlatmış oldu. Şimdi de 19.07.2013 tarihinde iş akdimin feshedileceğini ve günlük iki saat iş arama izni kullanmak şartıyla ihbar tazminatımı vermeyeceğini söylediler. Şimdi benim kıdem tazminatım 8.11.2005 tarihinden itibaren mi yoksa ikinci girişim olan 8.11.2008 tarihinden itibaren mi hesaplanacak? Bir de daha önce iade ettiğim ihbar tazminatımı şimdi alabilir miyim? Fatih K.

Cevap: Fatih Bey, daha önce işten çıkarılırken kıdem tazminatınızı aldığınız için şu an sadece 2008 sonrası çalışmalarınız için tazminat alabilirsiniz. Ayrıca işveren size ihbar öneline uygun olarak önceden bildirimde bulunduğu için ihbar tazminatı talep edemezsiniz.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ