1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emekliye kaç lira promosyon verilecek 2017?
Emekliye kaç lira promosyon verilecek 2017?

Emekliye kaç lira promosyon verilecek 2017?

Emekliye kaç lira promosyon verilecek 2017? İşte detaylar...

A+A-

12 milyon emekliye promosyon verilecek mi? 3 yıl boyunca emekli maaşı aldığı bankada kalma sözü veren emekliler promosyon almaya hak kazanacak.  3 yılın bitmesinin ardından promosyon miktarı tekrardan gündeme gelecek. Milyonlarca emekli promosyon tarihi bekliyordu. Promosyon için imzalar atıldı. Ziraat Bankası ve SGK arasında yapılan anlaşma sonrasında sıra diğer bankalara gelecek.

 

Promosyonun İlk Ödemeleri Mart Ayında

 

Promosyon sürecine sadece kamu bankaları değil diğer bankalarda katılacak. Gelecek günlerde diğer bankalar ile promosyon anlaşması yapılacak. İlk ödeme Mart ayında gerçekleşecek. 12 milyon emeklinin promosyon ödemeleri Mart, Nisan, Mayıs ayı arasında yatmış olacak.

 

Banka emekliye 3 yıl için;

Maaşı bin liranın altında olanlara 300 lira,

Maaşı bin ile 2 bin lira arasında olanlara 375 lira,

Maaşı 2 bin liranın üzerinde olanlara ise 450 lira promosyon ödemesi yapacak.

Bankalar belirtilen rakamlarının altına inemeyecek. Ancak banka isterse diğer ödemelerde artış yapabilir.

 

Promosyon Alacağı Bankayı Emekli Seçecek

 

Emekli en fazla promosyonu hangi banka verirse onu seçme hakkına sahip olacak. 7.5 milyon emekli maaşını kamu bankalarından alıyor. Diğer kalan kesim ise PTT veya özel bankaları tercih ediyor. Kamu bankalarında en büyük emekliye hizmet veren banka Ziraat Bankası olarak dikkat çekiyor.

 

Şuanda sadece Ziraat bankası ile sözleşme imzalanmış durumda kalan 2 kamu bankası ile de gelecek günlerde kesin bir şekilde sözleşmeler imzalanacak. Ancak özel bankalar promosyon ödemeleri için SGK ile anlaşmak isterse bu yönde başvuru yapan bankalar ile anlaşma yoluna gidecek.

 

Emekli için ne kadar çok banka olursa o kadar iyi olacak. Emekli en yüksek promosyonu veren bankayı seçebilecek.