1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emlak vergisinden muaf olanlar dikkat!
Emlak vergisinden muaf olanlar dikkat!

Emlak vergisinden muaf olanlar dikkat!

5 yıla dönük ücretlerini geri alabilecek.

A+A-

Emlak Vergisi ödemeleri 31 Mayıs'ta sonlanacak. Ancak bu vergiden muaf olup da bilmeden ödeme yapanlar 5 yıla dönük ücretlerini geri alabilecek.

Emlak vergisinin son günü yaklaşıyor. Ancak bu vergiden muaf olanların ödeme yapma zorunluluğu bulunmuyor. 

Uzmanlar, emlak vergisinden muaf olmak için aranan şartları, '200 metrekareden küçük tek meskene sahip olmak, gelir sahibi olmamak, yazlık eve sahip olmamak, bir başka meskende hisse sahibi olmamak, ev hanımı, engelli, gazi, işsiz, dulyetimler ve emeklilerden biri olmak' şeklinde sıralıyor.

Yurtdışı emeklilieri faydalanamıyor

Uzmanların verdiği bilgiye göre; yurt dışından emekli olup Türkiye'de mülkü olanlar bu imkandan faydalanamıyor. Vergi muafiyetinden yararlanmak için Türkiye'de emekli olmuş olmak şart. Emekli bir kişi sahibi olduğu tek konutu işyeri olarak kullanılmak üzere kiraya verdiğinde emlak vergisi muafiyetinden faydalanamıyor. Çünkü bu imkan sadece konutlar için geçerli. Emekli olup başka bir işte çalışanlar da emlak vergisi muafiyetinden yararlanamıyor. Yıl içinde emekli olanlar, takip eden yılın başından itibaren sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanabiliyor.

Bilmeden ödeme yapanlara iade

Emlak vergisi muafiyeti olduğunu bilmeden ödeme yapanlar belediyeden düzeltme yoluyla yersiz ödediği vergilerin iadesini talep etmesi gerekiyor. İade talepleri geriye dönük 5 yıl süre için yapılabiliyor.