1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Emniyet tayinleri affedilmez hukuk ihlali
Emniyet tayinleri affedilmez hukuk ihlali

Emniyet tayinleri affedilmez hukuk ihlali

Ertuğrul Günay, yolsuzluk ve rüşvet soruşturması hakkında “Önce adı iddialara karışanlar soruşturmanın sağlığı için istifa etmeliydi” dedi.

A+A-

Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay, yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ilgili Twitter hesabında açıklamalarda bulundu. 3 gündür vahim olaylar karşısında aklın avdetini sabırla beklediklerini belirten Günay, “Susmak, suça katılmaktan değil, edeptendir. Şimdi, özetle söylüyorum” şeklindeki mesajının ardından çarpıcı ifadeler içeren şu tweet’leri attı:

MAHALLE BEKÇİSİ BİLE OLAMAZ

*AK Parti’ye oy vermiş milyonlar ‘adalet’le kalkınan bir Türkiye umud’ettiler. Bu temiz umudu istismar eden varsa cezasını çekmesi şarttır.

*Bir hukuk devletinde herkes yaptığının sonucuna katlanmalıdır. Üç-beş kişi için koca bir parti zan altında kalırsa haksızlıktır, yazıktır.

*Yaşananlar, vahim ve acıdır. Olaylara, kararlı tavır almak gerekiyor. Öncelikli tavır emniyet ve adalet mensuplarını değiştirmek değildir.

*Önce, adı iddialara karışanlar soruşturmanın sağlığı için istifa etmeliydi. Bunu yapmadan, yolsuzluğa ortaya çıkaranları suçlamak yanlıştır.

‘HALKA KARŞI VEBALİ AĞIR’

*Hakkında takip yapılan kişinin, operasyon sürerken emniyette tayin yapması, soruşturmaya müdahaledir; affedilmez hukuk ihlali ve suçtur.

*Adli takibin yürütmeye bilgi vermemesi yasa ve usul gereğidir. Bundan şikayetçi olanlar, hukukçu değil mahalle bekçisi bile olamaz!

*Bize düşen, adaletin tecellisini sabırla beklemektir. Ancak, emniyete/yargıya müdahale adalete güveni gölgelerse sonucu daha vahim olur.

*Siyasi taraflılıkla bilip bilmeden- yolsuzluğu koruyor görünmenin siyasi bedeli ağır olacağı gibi, halka ve Hakk’a karşı da vebali ağırdır.

BUGÜN GAZETESİ