1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Emniyet tele dolandırıcılar için nitelikli yağma düzenlemesi istedi
Emniyet tele dolandırıcılar için nitelikli yağma düzenlemesi istedi

Emniyet tele dolandırıcılar için nitelikli yağma düzenlemesi istedi

Emniyet, tele dolandırıcılık yöntemiyle vurgun yapan suç örgütlerine darbe vuracak düzenleme istedi. Buna göre, kendini polis diye tanıtarak vatandaştan para isteyen şebeke üyeleri dolandırıcılık yerine nitelikli yağma suçundan adli işlem görecek.

A+A-

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), ünlü diyetisyen Canan Karatay’ın kendini polis diye tanıtan tele dolandırıcılara 110 bin TL kaptırmasının ardından harekete geçti. Emniyet müdürleri, bu tür mağduriyetlerin artması üzerine tele dolandırıcılık şebekelerine darbe vuracak düzenlemeleri görüşmek üzere geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’da bir araya geldi.

11 İLİN AMİRLERİ TOPLANDI

Sahte polis ya da savcı olaylarının en çok görüldüğü Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana ve Antalya gibi 11 ilin Dolandırıcılık ile Teknik-Takip Bürosu amirlerinin katıldığı toplantıdan önemli kararlar çıktı. Para ve kontör dolandırıcılığıyla mücadele toplantısında suç örgütlerine karşı izlenecek yol haritası şekillendirildi. Toplantıda alınan kararlar 81 il emniyet müdürlüğüne bildirildi.

10 YIL FAZLA HAPİS

Vatandaşı mağdur eden şebekelere yönelik yeni düzenleme talepleri arasında suç tanımının değişmesi öne çıktı. Buna göre, suç işleyen zanlılar hakkında ‘dolandırıcılıktan’ değil ‘nitelikli yağma’ suçundan adli işlem yapılacak. Böylece TCK’nın 157. maddesindeki dolandırıcılıktan 1-5 yıl arasında hapisle yargılanan zanlılara TCK’nın 149. maddesinden dava açılacak. Zanlılar 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

Polis pişman olana iş bulacak

Emniyet, teröristleri dağdan indirmede kullandığı psikolojik harekat yöntemini telefon dolandırıcıları için de devreye soktu. Polis, 2009-2013 yılları arasında dolandırıcılıktan gözaltına alınan bin 118 zanlının ailesiyle tek tek görüşecek. Ebeveynleri üzerinden zanlıların bu suçu bir daha işlememesi sağlanacak. İkna edilecek aileler evlatlarına, “İnsanları kandırıp dolandırmayın. Kimsenin ahını almayın” nasihati verecek. Polis pişmanlık duyan zanlılara iş bulacak.

Banka görevlileri uyarılacak

Şanlıurfa’da yapılan toplantıda alınan kararlara göre polis, telefon dolandırıcılarına karşı şu yöntemleri kullanacak:

*Banka ve PTT’lerde çalışanlar dolandırıcılıkla ilgili bilgilendirilecek

*Projeli çalışmaya dayanan proaktif operasyonlar canlı tutularak kesintisiz sürecek

*Başkasına ait kimlik belgesiyle çıkartıldığı tespit edilen telefon hatlarına ‘özel belgede sahtecilik’ suçundan işlem yapılacak.

*Operasyonlarda başkalarınca dolandırıcılıkta kullanıldığı saptanan telefon numaralarının sahipleri uyarılacak. Hat sahiplerinin numaraları kapatması sağlanacak.

GSM şirketlerine büyük ceza

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başkası adına ‘izinsiz’ hat açan GSM bayisine 20 bin TL adli para cezası vermesi toplantıda gündeme geldi. Bu uygulamanın diğer illerde yaygınlaştırılması istendi. Ayrıca, dolandırıcılıkta kullanılan numaralar GSM şirketlerine ve idari işlem yapmak üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) gönderilecek. BTK tarafından, GSM şirketlerine her olay için yıllık cirolarının 10 binde ikisi oranında idari para cezası kesilecek. Dolandırıcıların suçtan elde ettikleri gelirle edindikleri malvarlıklarına el konulması için de mahkemeden karar çıkartılacak.

BUGÜN GAZETESİ