1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. En İyi Çayı Demledi!
En İyi Çayı Demledi!

En İyi Çayı Demledi!

Bir Ton Çayı Aldı...

A+A-

Rize'de düzenlenen 'En İyi Çay Demleme Yarışması'nda birinci seçilen Murat Avhan, bir ton kuru çay ödülünü aldı. 500'er gramlık 2 bin paket çayı alan Avhan, "Birazını eşe dosta dağıtacağız, birazını da demleyip içeriz. Gerisini de küvete doldurup çay banyosu mu yaparız bilmiyorum." dedi.

 

Rize Belediyesi'nin 'Yaz Spor Şenlikleri' kapsamında Rize Ticaret Borsası tarafından düzenlenen, En İyi Çay Demleme Yarışması'na 100'ü aşkın kişi katıldı. Bir hafta süren yarışmalarda 6 kişilik jüri, çayları demleme, tadım ve sunum kriterlerini dikkate alarak değerlendirdi. Yarışmaya Hemşin ilçesinden katılan Murat Avhan 88 puanla birinci oldu ve bir ton kuru çay almaya hak kazandı. Yarışmada 86 puan alan Servet Turanlı 2'inci, 83 puan alan Şenol Sandıkçı ise 3'üncü oldu.

 

Rize Ticaret Borsası'nda Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan ile Rize Ticaret Borsası Meclis Başkanı Resul Okumuş'un da katıldığı törenle kazananlara ödülleri verildi. Yarışmanın birincisi Çaykur'da mevsimlik işçi olarak çalışan Murat Avhan'a 500'er gramlık 2 bin paketten bir ton, ikinciye 250 kilo, üçüncüye ise 100 kilo kuru çay hediye edildi. Yarışmanın 4, 5 ve 6'ıncısına da teselli olarak 50'şer kilo kuru çay verildi.

 

En İyi Çay Demleme Yarışması'nda birinci gelen ve bir ton çay kazanan Murat Avhan, "Birazını eşe dosta dağıtacağız, birazını da demleyip içeriz. Gerisini de küvete doldurup çay banyosu mu yaparız bilmiyorum." şeklinde duygularını ifade etti.

 

Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, Türk çayının demlenmesi ve sunumu konulu hazırladıkları projeyi AB'ye sunduklarını belirterek, projenin kabul edilmesiyle Türkiye'de her il için bir çay demleme ve sunum uzmanı yetiştireceklerini söyledi. Erdoğan, "Türkiye'de çayın yanlış demleme kültürünü tekrardan revize ederek Türk çayının çok daha kaliteli içimini sağlamayı amaçlıyoruz. Projemiz bu açıdan oldukça önemli." diye konuştu. Erdoğan ayrıca yarışmayı Türkiye genelinde yapmayı da planladıklarını sözlerine ekledi.

 

Öte yandan Murat Avhan kendisine birincilik getiren çay demleme tekniğini ise şöyle anlattı: "Önce su iyice kaynatılarak fokurdamalı. Altta su kaynarken üstteki demliğin içerisinde çay olmalı ve alt demlikten gelen buhar, çayı biraz ısıtmalı. Ardından demin üzerine sıcak suyu bir kez gezdirdikten sonra tek bir noktadan dökmeli. Demliğin ağız bölümünü bir kağıt parçası ile kapatmalı. Böylece buhar dışarı çıkmaz ve çay daha güzel demlenir. Çayı bu halde 20 dakika bekletmeli. Doldurma sırasında önce bardağı suyla ısıtmalı."