1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Engel oldu!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Engel oldu!

A+A-
Trabzonspor Beşiktaş deplasmanında hakem kararlarının kurbanı oldu. Rakibi karşısında başa baş bir mücadele ortaya koyan Bordo Mavililere yazık oldu.
 
Oyuna  süratli başlayan taraf ev sahibi Siyah Beyazlılar oldu. Orta alanı kalabalık tutmaya çalışan iki takımdan Beşiktaş, ilk yirmi dakikada oyun üstünlüğünü Karadeniz ekibine kabul ettirdi. Orta alanda daha iyi paslarla çıkış yapan Beşiktaş golü ise bir duran top sonrasında buldu. Maçın 17. Dakikasında ise müsabakanın kader anlarından birine şahit olduk. Mete Kalkavan çok konuşulacak trajikomik bir kararla penaltı noktasını göstererek Beşiktaş’ın ikinci golü bulmasını sağladı. O dakikalarda  hemen herkes Trabzonspor’un çökeceğini ve ev sahibi takımın farkı artırabileceğini düşünürken hiç de öyle olmadı. Tam tersine Beşiktaş hız keserken,  moral bozukluğu yaşamadan dirençli kalan, rakibe kafa kaldıran taraf konuk Bordo Mavililer oldu. Ev sahibi takım ilk devre Tolgay ve Querasma ikilisinin olgunlaştırdığı ataklarla rakibini devirmek isterken, forvette Cenk etkisiz, Aboubakar tam bir deli saçması gibiydi. İlk devrede tek gol bulan Bordo Mavililer ikinci yarıya bu golün moral ve güveni ile yine iyi başladı. Özellikle 60. Dakikaya kadar rakip alanda daha çok görülen Trabzonspor, ‘bu da nasıl kaçar’  denilecek bir pozisyon yaratmasa da takım olarak sahada iyi bir duruş gösterdi. Son yarım saat ise karşılıklı akınlarla geçti. Maçın 63. Dakikasında Quresma’nın Yusuf’u sakatladığı pozisyonda hakem Mete Kalkavan ikinci kritik kader hatasını yaptı. O dakikada Beşiktaş’ın Portekizlisi  oyundan atılmalıyken pozisyon sarı kartla geçiştirildi. Siyah Beyazlı takımın teknik direktörü Şenol Güneş’in kanımca önemli hataları da oldu. Takımının orta alanında  topu en iyi şekilde tutabilen Tolgay’ı 66. Dakikada oyundan alıp, orta alanın en formsuz ismi Oğuzhan’a 90 dakika tahammül göstermesi; sağ kanatta yine etkisiz olan Gökhan’ın  varken,  Beck gibi bir oyuncuyu89. Dakikaya kadar kenarda tutması akılla izah edilebilir bir durum değildi.
 
Netice itibarı ile  Beşiktaş belki çok daha net pozisyonlar buldu. Aboubakar az becerili olsa belki maçı da koparabilecekti. Fakat yine de Trabzon’a yazık oldu. Çünkü iyi bir takım duruşu ve direnç ortaya koydu. Rakibi üzerine cesaretle gitmeyi bildi. Bu sezonki en olumlu performansı sergiledi. En azından bir puan hakkıydı. Buna da Mete Kalkavan engel oldu.
 
Önceki ve Sonraki Yazılar