1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Engelli Konut Kredisi Şartları
Engelli Konut Kredisi Şartları

Engelli Konut Kredisi Şartları

Engelli Konut Kredisi Şartları

A+A-

Engelli kredisi, engelli bireyleri desteklemek amacı ile verilmektedir. Engelli bireyleri hayata kazandırmak ve ayı zamanda da ekonomik hareketliliğin devamını sağlamak da amaçlanmaktadır.

 

Konut Kredisi

 

Konut kredisi, satın alınacak olan evin teminat altına alınması koşulu ile çeşitli bankalar tarafından bireylere bazı şartlarla verilen kredi türüdür. Konut kredilerinin vadesi ve faiz oranları bankalara göre değişebilmektedir. Bu konut kredileri özel olarak engelli bireylere de verilmektedir. Engelli bireylere verilen konut kredisi sayesinde engelli bireyler de ev sahibi olabilmektedir. Engelli konut kredisi adı altında verilen bu konut kredilerini almak için bazı şartları sağlamak gerekmektedir.

 

Engelli Kredisi Veren Bankalar

 

Ülkemizdeki birçok banka engelli kredisi vermektedir. Bankaların talep ettikleri şartları sağlayan engelli bireyler, başvurdukları takdirde engelli kredisi alabilmektedir. Engelli kredisi veren bankaların başında Vakıfbank, İş Bankası, Şekerbank, Halk Bankası, Finansbank ve Ziraat Bankası gelmektedir.

 

Ziraat Bankası Engelsiz Destek Paketi

 

Engellilere kredi veren bankalardan birisi de Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası, 60 aya varan vade imkanları ve uygun faiz oranları ile kredi. Bu krediyi alan engelli bireylere, Ziraat Bankası tarafından özel indirimler, destekler ve avantajlı paketler sunulmaktadır.

 

Finansbank

 

Engellilere kredi veren diğer bir banka da Finansbank’tır. Araç alımlarında, engelli bireylere devlet destekli krediler sunmaktadır. Bu krediler sayesinde engelli bireyler de hayatlarını daha kolay sürdürebilmektedir.

 

Engelli Konut Kredisi Alma Şartları

 

Engelli konut kredisi almak için belirlenmiş bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar sağladığı sürece bireyler başvuru yaptığında, bankaların değerlendirmesinden sonra engelli konut kredisi almaya hak kazanırlar. Eğer şartlar sağlanmıyorsa engelli konut kredisi almak için başvuran engelli bireyin isteği onaylanmamaktadır.

 

Engelli konut kredisi almak için en geçerli olan şart engelli bireyin bir gelirinin olmasıdır. Diğer bir şart ise sigortalarının en az 6 ay yatmış olmasıdır, ayrıca engelli konut kredisi almak isteyen bireyin beyan edebileceği bir iş tanımı ve belgelenebilir geliri olmalıdır. Engelli konut kredisi almak için önemli olan diğer şartlardan birisi de engelli bireyin banka kredi notudur. Banka kredi notu ne kadar yüksek olursa, engelli konut kredisi alma ihtimali de o derece artar.

 

Engelli Konut Kredisi Başvurusu

 

Engelli konut kredisi başvurularının da nasıl yapıldığı önemlidir. Engelli konut kredisinin başvuruları ilk olarak internet üzerinden ya da banka şubelerinden yapılabilir. Başvuru eğer onaylanırsa bankalar tarafından talep edilen bazı belgelerle bankaya bizzat gidilmesi gerekmektedir. Engelli konut kredisi başvurusunda gerekli olan bu belgeleri şöyle sıralayabiliriz:

 

Engelli bireyin engel durumunu göstermekte olan rapor

 

Engelli bireyin maaş bordosu

 

Engelli bireyin gelir beyanı

 

Engelli konut kredisine başvuran engelli bireyin sigorta durumunu göstermekte olan belge ve belirlenen belgeler ile birlikte banka şubesine gidilmelidir.

 

Engelli konut kredisi başvurusunda ayrıca bu belgelerin yanında ikametgah belgesinin de teslim edilmesi gerekir. Daha sonrasında engelli vatandaşlar engelli konut kredisi alabilirler.