1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Enkaz altında 700 ceset
Enkaz altında 700 ceset

Enkaz altında 700 ceset

Esed rejiminin bir aydır varil bombalarıyla vurduğu Halep’te neredeyse sağlam bina kalmadı. Yıkılan binaların enkazında 700 cesedin olduğu belirtildi

A+A-

Suriye ordusuna ait helikopterlerin bir aydır hedef gözetmeksizin vurduğu ülkenin ikinci büyük şehri Halep adeta açık hava mezarlığına dönüştü. Rejim helikopterlerinin her gün onlarca varil bombası attığını belirten sivil savunma uzmanı Kerim Ebu Abdurrahman, şehirde birçok mahallenin boşaldığını söyledi. Ebu Abdurrahman, “Halk güvenli bölgelere kaçıyor. İnsanlar helikopter ve uçak sesi duyduğunda nereye saklanacaklarını şaşırıyor. Enkaza dönen binalarda 700 kişinin cesedine hala ulaşılamadı” diye konuştu.

BİNALAR YERLE BİR OLDU

Üç yıldır süren iç savaşı bitirmek için Cenevre’de devam eden görüşmeler bile saldırıları durduramadı. Bombalı saldırılar nedeniyle yüzlerce çok katlı bina yerle bir oldu. Sivil savunma ekipleri, enkaz altında kalanları kısıtlı imkanlarla kurtarmaya çalışıyor.

Humus’a yeni yardım

Bir buçuk yıldır abluka altında tutulan Humus’ta Esed rejiminin saldırıları nedeniyle kesintiye uğrayan insani yardım dağıtımı ve sivillerin tahliyesi dün yeniden başladı. Gıda yüklü kamyonlar BM gözetiminde şehrin muhaliflerin denetimindeki bölgesine ulaştırıldı. Humus’tan şu ana kadar kadın, çocuk ve yaşlıların aralarında olduğu 1,100’den fazla sivil tahliye edilmişti.

Putin’e “Suriye’ye duyarlı ol” mektubu

ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times (NYT), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e hitaben bir mektup yayınladı. Aralarında Madeleine Albright ve Morton Abramowitz gibi tanınmış siyasetçi, diplomat, din adamı ve sanatçıların bulunduğu 51 kişinin imzaladığı mektupta Rusya, Suriye’deki insani drama duyarlı olmaya çağrıldı. Moskova’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Suriye hakkındaki karar tasarısına destek vermesi istendi. Mektupta, Soçi’deki Kış Olimpiyatları’nda dostluk ve kardeşlik ortamı oluştuğu hatırlatılarak, bin kilometre uzaklıktaki Suriye’de ise büyük bir insani krizin yaşandığı vurgulandı.

RUSYA’DAN VETO TEHDİDİ

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennady Gatilov, Suriye hakkındaki BMGK karar tasarısını “bu haliyle” veto edeceklerini söyledi. Ürdün, Avustralya ve Lüksemburg tarafından hazırlanan tasarıda, bütün tarafların Humus’taki ablukaya son vermesi çağrısı yapılıyor.

BUGÜN GAZETESİ