1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Entrikalar ve zamanda yolculuk
Entrikalar ve zamanda yolculuk

Entrikalar ve zamanda yolculuk

Recep Güngör yazdı…

A+A-

İnsan zaman üstü varlıktır. Bulunduğu zamanda bir sahil gezisine çıkar gibi geçmişe pekala çok güzel bir yolculuk yapabilir... Geçmişin yaşanmış gerçeğinde, geleceğine ışık tutacak güneş gibi tecrübeler gelecek açısından yaşam şeklimize yön vermesi bakımından aydınlatıcı olabilir. İnsan bu sayede çok az hata yaparak yoluna daha emin daha güvenilir şekilde devam edebilir.

 

Yaşadığımız modern çağda, güvenin kaybolduğu böylesi bir zaman diliminde kendimizi , ailemizi, etrafımızı üzmemek için  sahil gezisine çıkar gibi geçmişimize, yaşadıklarımıza  sık sık yolculuk yapmalıyız. Eğer  insan  geçmişini bilir ve sık sık o geçmişe yolculuk yaparsa  hem kendisi hem de yaşadığı toplum adına çok daha yararlı, çok daha emin, çok daha güvenli bir birey olmayı başarabilir. Trajik ve dramatik bir sonla fasıla aldığımız bir medeniyetin kozasında, tarihsel kimliğine yeniden döneceği  günübeklerken;  maalesef  düşmanlar,  oynadıkları  oyunlar, entrikalar hiç oynanmamış gibi pişkin bir şekilde yeni oyun ve entrikalarla Türk toplumunun  sinerjisini  tüketmek istemektedir.Bunu isteyenlerin ekmeğine yağ sürme adına,  hatalar zincirlerine yenilerine ilave etmemeliyiz. Güçlü bir milletin, dışa dönük hamlelerinin sağlamlığının içerdeki sağlam bütünlükten geçeceği tartışmasız bir gerçektir. Osmanlı ,  kuruluşunu 150 yılda tamamlamışsa birçok entrikayı bertaraf ederek bunu gerçekleştirmiştir. Sıfat bile olsa bölünmüşlüğümüzü vurgulamak için yapılan her türlü bölücü söylemi bilinçli bir şekilde terk etmeli, ayrıştırmayı tarif eden her şeyden de uzaklaşmalıyız. Mesela bir adamı siz Kürt -Türk ayrıştırmasını halletseniz, bütünleştirseniz bile aynı adamları Sünni- Alevi fitnesi ile de ayrıştırma gayreti sergiliyorlar.  Burayı da hasarsız geçseniz diğer taraftan cemaat tarikat v.s…Yani entrika, oyun kesintisiz sürekli sahne alıyor.  Hatta bu işler bilinçli olarak zaman zaman spor kulüpleri üzerinden de sahneye  konulmak isteniyor.

 

Özetle ve sonuç olarak;  bu ülke üzerine ezelden beri var olan ve ebediyete kadar devam edecek olan oyunlar, kalleşçe planlanmış entrikalar sürekli sahnelenecektir. İri, diri ve uyanık olmak, kişisel egolar ve tartışmalar, siyasi ayrışmaları bölünmeye taşıyacak ayrışmalardan uzak olmak zorundayız. Bu tüm milletimizin birinci önceliği olmak durumundadır. Hep uyanık, hep diri ve hep entrikalara karşı duyarlı ve bilinçli olmak için de geçmişte yaşadıklarımızı  ferden ve toplumsal olarak tek tek gözden geçirip zamana yolculuk yapmak işimizi kolaylaştıracaktır.