1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Epilepsi hastalarına adım adım takip
Epilepsi hastalarına adım adım takip

Epilepsi hastalarına adım adım takip

Epilepsi hastalarına bilim dünyasından müjde geldi.

A+A-

Özel tasarlanan atlet ya da elbiseye yerleştirilen çip sayesinde, vücuttaki ani değişimler hasta krize girmeden doktoru tarafından tespit edilecek.

Türk bilim insanları,700 bin epilepsi hastasına umut olacak bir çip geliştirdi. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Bölümü'nde uygulanmaya başlayan sistem için son hazırlıklar tamamlandı. Üniversite akademisyenleri ve öğrencilerinin yer aldığı 10 kişilik grup, hastaları izleyecek çip geliştirdi.

KRİZİN ŞİDDETİ ÖLÇÜLECEK

Cep telefonlarının kapsama alanında olduğu her yerde çipin yeri tespit edilebilecek. Sistem önce hastanın krize girdiğini doktora haber verecek ve şiddetini ölçecek. Doktor sinyaller doğrultusunda, şiddetli olmayan krizlerde hastanın ailesinden yardım isteyerek müdahalede bulunmalarını isteyecek. Şiddetli krizlerde ise ambulans sevk edilecek.

Çipin alıcısı cep telefonu kadar

Projenin ve ekibin başında bulunan Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. İnan Güler sistemi şöyle anlattı: "Çipin alıcısı cep telefonu büyüklüğünde. Ancak çip çok küçük olduğu için hastayı rahatsız etmiyor. Bu cihaz, hastanın krize girmeden önceki sinyallerini doktora iletiyor.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ