1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan: AB eli kanlı canileri bağrına basıyor
Erdoğan: AB eli kanlı canileri bağrına basıyor

Erdoğan: AB eli kanlı canileri bağrına basıyor

Başbakan Erdoğan, AB ülkelerini terör örgütlerine müsamaha göstermekle suçladı.

A+A-

Muhalefete de “Cilvegözü’ndeki patlamayı siyasi çıkarına alet edenler vicdansız ve insafsız” diye seslendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği ülkelerinin teröre verdikleri desteği ve Türkiye'nin AB'ye alınmayışını eleştirdi.

"Ne 54 yıldır sudan bahanelerle kapıda bekletilmeye ne de teröre gösterilen müsamahaya tahammülümüz kaldı'' dedi. Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, Türkiye'yi her alanda kıyasıya eleştiren AB'nin, eli kanlı canileri bağrına bastığını belirtti.

AB'nin artık terörle muhabbetini masaya yatırmasını isterken "Bugün bize, yarın kesinlikle bumerang gibi onlara dönecektir. Bunun altından da kalkamayacaklardır, çünkü iş işten geçmiş olacaktır" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, yarıdan fazlası Almanya olmak üzere 408 terör suçlusuyla ilgili iade talebinde bulunduklarını ancak bunların tamamen sudan bahanelerle reddedildiğini kaydetti

CHP TERÖR ÖRGÜTÜNE HAYAT ÖPÜCÜĞÜ VERİYOR

Erdoğan konuşmasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu da eleştirdi. Kılıçdaroğlu'nun, kendi ülkesini karalamak için kullandığı tutuklu ve hükümlü gazetecilerin dört tanesinin, ABD Büyükelçiliği'ne saldırı düzenleyen örgütün üyesi olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "CHP Genel Başkanı, 'Türkiye'de gazeteciler tutuklu' diyerek sadece kendi ülkesini karalamakla kalmıyor, işte o kanlı eylemleri yapan terör örgütü de adeta onlara hayat öpücüğü yolluyor. Herhalde sıkılmasa, bir müddet sonra, 'Bu terör örgütüne söyleyin gidip ona üye olayım' diyecek. Eğer DHKP-C'ye Kılıçdaroğlu'nun üye olduğunu duyarsanız hiç şaşırmayın" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, örgüt mensubu avukatlar konusuna da değinerek, "Bunlar nasıl bir avukat ki çelik kapılarla güvence altına alınmış, güvenlik güçlerimiz içeriye girdiğinde, orada bütün bilgisayarları, disketleri evrakları alelacele yakmaya çalışıyorlar. Adı avukat diye, mesleği bu diye bunlara herhangi bir cezai müeyyide olmayacak mı? Onlar da bunun bedelini, karşılığını görecekler. Suçlularsa bedelini ödeyecekler. Biz CHP Genel Başkanı'nın sempatisinin kaynağını merak ediyoruz" şeklinde konuştu.

Patlama aydınlanınca gereken yapılacak

Erdoğan, Cilvegözü'ndeki patlamayı da değerlendirdi. Bunu fırsat görüp, siyasi çıkar arayışına girenlerin tavrının, insaf ve vicdanla bağdaşmayacağını belirtti.

Olay aydınlatıldığında hiç tereddütsüz gereken her adımı atacaklarını dile getirdi. Erdoğan, Cilvegözü ile Suriye Bab-el Hava gümrük kapıları arasındaki tampon bölgede Türkiye ve dünyanın her yerinden gelen insani yardım malzemelerinin, Suriyeliler'e teslim edildiğini anlattı.

Erdoğan, Suriye tarafındaki gümrük kapısı çalışmadığı, denetim yapılmadığı için bomba yüklü aracın, Türkiye'nin gümrük kapısına kadar ulaşabildiğini, infilak ettirildiğini kaydetti.

Engelli ve yaşlılara müjde

Erdoğan şehit yakınları, engelliler ve yaşlılara müjde verdi. Buna göre vazife malullüğü kapsamında şehit olanların çocukları ile anne ve babaları, asayiş ve güvenlik hizmetlerinin yerine getirilmesi sırasında gazi olanların, harp malullerinin, vazife malullerinin, muharip gazilerin çocukları ve anne babaları toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak.

Engellilerin yanı sıra ağır engelli vatandaşların yanında bulunacak bir refakatçi de ücret ödemeyecek. Bu hizmetten 65 yaş üstü vatandaşlar da istifade edecek. Erdoğan, "2013 yılında 8 bin 115 engelli kardeşimizi kamuda istihdam edeceğiz" dedi. 2012'deki engelli sınavına giren adaylar arasından engel durumları ve alanları uygun olanların, öğretmen olarak atamalarını gerçekleştireceklerini de ifade etti.

TAZMiNAT KAZANDI

Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan 20 bin lira manevi tazminat kazandı. Kılıçdaroğlu, “Kendi ülkesini koruyamayan adama hain denir” demişti.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ