1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan: AB'ye noktayı koyarız
Erdoğan: AB'ye noktayı koyarız

Erdoğan: AB'ye noktayı koyarız

Başbakan Erdoğan, ABD Büyükelçiliği’ne yönelik saldırının failler zincirini araştırdıklarını söyledi.

A+A-

Erdoğan, “Saldırganı kimlerin yönettiğinin, nasıl geldiğinin ve kimlerle ilişkili olduğunun ortaya çıkartılması gerekiyor” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Büyükelçiliği’ne yapılan saldırının aydınlatılması için güvenlik güçlerinin, istihbaratın, ABD’den gelen birimlerle ortak çalışma içerisinde olduğunu söyledi.

Erdoğan, “ABD’den gelenler de dahil olmak üzere, gerek Almanya gerek Fransa ile yapılan görüşmeler neticesinde, bizim İmralı’yla yapmış olduğumuz çalışmayı engellemeye yönelik böyle bir adım dahi olsa, bu çalışmalarımızı engelleyemez” dedi.

AB’YE NOKTAYI KOYARIZ

Erdoğan, Slovakya Başbakanı Robert Fico ile Slovakya Başbakanlığı’ndaki baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından, düzenlenen ortak basın toplantısında soruları cevapladı.

Türkiye-AB ilişkilerine yönelik “Sizin için belirli bir nokta var mı? Bu noktadan sonra ‘artık yeter’ deyip bu noktadaki çabaları kesecek misiniz” şeklindeki soru üzerine “50 yıl geçti biz hâlâ kapıdayız. Bize ‘şunu yapamadınız’ diyemediler” ifadesini kullandı.

Erdoğan, “ABD Büyükelçiliği’ne yönelik saldırının müzakere sürecini sabote etmeye yönelik olduğunu düşünüyor musunuz” şeklindeki soruya ise “Süreci engellemeyiz .Takvim çalışıyor” karşılığını verdi.

Saldırıyla ilgili ortada bir canlı bombanın bulunduğunu, olayın failler zincirini ortaya çıkarmanın kendileri için asıl olduğunu vurgulayan Erdoğan, saldırganı kimlerin yönettiğinin, nasıl geldiğinin ve kimlerle ilişkili olduğunun ortaya çıkartılması gerektiğini söyledi.

Erdoğan, “Nelerle bağlantılı olduğu, nereden geldiği, istihbaratımız tarafından bazı ülkelere bildirilmiştir. Ama işin ucundan tutulduğu için buraya gelmiştir” dedi.

Fico’ya, Fenerbahçeli futbolcu Stoch’un formasını hediye etti

Başbakan Erdoğan’ın Slovakya Başbakan’ı Robert Fico ile görüşmesinde, iki ülke ilişkileriveTürkiye’nin AB’ye tam üyelik sürecinin yanı sıra futbol dakonuşuldu. Erdoğan, Slovakya Başbakanı Robert Fico’ya, Slovak asıllı Fenerbahçeli futbolcu Miroslav Stoch’un formasını hediye etti.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ