1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan, Avrasya İslam Şurası'nda Konuştu
Erdoğan, Avrasya İslam Şurası'nda Konuştu

Erdoğan, Avrasya İslam Şurası'nda Konuştu

Saldıran o, savunma hakkını kullanıyor dedikleri de o."

A+A-

  Avrasya İslam Şurası'nda konuşan Başbakan Erdoğan Birleşmiş Milletler'e  "Barış için sesinizi çıkarın" şeklinde çağrıda bulundu. 

"Türkiye çatışmaların barışçı çözümü için yoğun çaba sarfediyoruz" diyen Erdoğan İsrail'in Gazze saldırısına dikkat çekti: "İsrail Filistin arasındaki savaş ne hale geldi. Bugün 17 kişi daha şehit edildi. Egemen güçler nerede? Hiçbiri 'ne yapıyorsun' demiyor. İsrail olduğu için. Saldıran o, savunma hakkını kullanıyor dedikleri de o."

İslam köşeye sıkıştırılıyor

İslam coğrafyasının özgüvenli bir duruş sergilemesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, "İslam dünyası köşeye sıkıştırılmaya çalışılıyor. Özgüvenli, vakur bir duruş sergilemek zorundayız. Kafkasya'da beşbin kişi öldürülüyor, İsrail'de üç. Yine de İsrail mağdur. Başımız dik duracağız" dedi. Birleşmiş Milletler'in bu süreçte ğasif bir tol izlediğini söyleyen Erdoğan şiidetin artmasında bunun payı olduğunu savundu: "Birleşmiş Miiletlere güvenmiyorum. Savaş şartlarının oluşturduğu bir yapı güvenli değildir. Malum inanç grupları temsil edilmektedir. Bize yarayan bir şey var mı? İsrail'e yaptırım var mı? Yok. Biz adaleti arıyoruz. 5 liderin dudaklarının arasına 7 milyarlık insanlık mahkum edilemez. BM Suriye'ye sadece nasihat ediyor. Netice var mı, yok."

Müslümanların Yahudilikle terörü bir arada anmadığını ifade eden Erdoğan İslam coğrafyasının mezhep ayrımı gütmeden yanyana hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi.