1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan: Bahçeli için Araştırma Komisyonu kurulacak
Erdoğan: Bahçeli için Araştırma Komisyonu kurulacak

Erdoğan: Bahçeli için Araştırma Komisyonu kurulacak

Başbakan Erdoğan, Moğolistan dönüşü uçakta çarpıcı açıklamalarda bulundu.

A+A-

MHP'nin koalisyon ortağı olduğu dönemde sadece bankaların 246 trilyon kaybının olduğunu belirten Erdoğan, "Bahçeli araştırma komisyonu meselesinde meydan okudu. Arkadaşlara inceleteceğim. Hepsi ortaya çıkacak" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Moğolistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan, MHP'nin koalisyon ortağı olduğu döneme ilişkin eleştirilerine yeni bir boyut ekledi.

Devlet Bahçeli'nin kendisine meydan okuduğunu hatırlatan Erdoğan, "Dönünce inceleteceğim arkadaşlarıma. Bu bankaların 111 katrilyon kaybı var. Faiziyle beraber 246 katrilyonu buluyor. 3,5 yıl onların iktidar dönemi, daha gerisi de var. 13.5 katrilyon da oradan var. KEY'e geliyoruz. 3.5 katrilyon tamamen bunların dönemine ait. Hepsini çıkartacağız ortaya" dedi. Erdoğan'ın gazetecilerin sorularına verdiği cevaplar şöyle:

ANITLARA YENİ YOL YAPTIRACAĞIZ

- Tonyukuk Anıtının yolu çok kötüydü. Türkiye olarak Orhun Abideleri'nin yolunu yaptırmıştık. Burada da böyle bir çalışma olacak mı?

Tonyukuk Anıtlarına giden yollun yapılması için TİKA'ya talimatı verdik. Kültür Bakanlığı projeyi, TİKA da uygulamayı yapacak. Ya da tamamiyle TİKA yapacak. Buraya 20 km yol yapmak lazım. Hava şartları gereği beton asfalt yapılmalı. Maliyeti artıracak. Anıtların olduğu yerin etrafını beton çitlerle çevirip üstünü kapamak, bir tür müze haline getirmek istiyoruz.

- Orhun Abideleri ile de Türk dünyasıyla da yakından ilgileniyorsunuz. Ama MHP, Türk milliyetçiliğinin bayraktarlığını yapma iddiasında.

Bu konularla ilgili düşüncelerimi biliyorsunuz. Biz kafatası milliyetçiliği yapmadık, kavmiyetçiliğe dayalı milliyetçilik yapmadık, ırka dayalı milliyetçiliği savunmadık, biz vatanı sevme anlamında milliyetçilik yaptık. Türkiye'yi sevme, milletimizin tamamını sevme anlamında bir milliyetçilik yaptık. Eğer 76 milyonu sevmek milliyetçilikse milliyetçiyim dedim. Hatta bazı köşe yazarları Erdoğan da milliyetçi oldu demeye başladı. Bu ülkede kafatası ölçümleri yaptılar. Getirdim bunları grup toplantısında gösterdim. Bunları yapanlara da o zamanların başbakanları methiyeler düzdü. CHP'nin başındaki İnönü'nün methiyeleri var. Kafatası örnekleri hala duruyor. Bu ülke neler yaşamış böyle.

KÜRT MİLLİYETÇİLİĞİNE DE KARŞIYIZ

Ciddi anlamda hedef sapması var. Türkiye de hep Kürt, Türk, konuşulur. Kürt sorunu konuşulur. Bu ülkede başka etnik unsur yokmuş gibi ele alınıyor. Televizyonda anayasa tartışmalarını izliyorum Kürtlere ne getirecek diye konuşuluyor. Kimse Lazlara, Boşnaklara, Gürcüye ne getirecek diye sormuyor.

Kürdün nüfusu diğerlerine göre fazla olabilir diye siz diğerlerinin haklarını inkar edebilir misiniz? Onların da haklarını korumak zorundasınız. Ben başbakan olarak 76 milyonun haklarını güvence altına almak zorundayım. Onun için benden önce Türkiye Cumhuriyeti'nde Kürt kardeşim diyen başka başbakan çıkmamıştır. Biz bu topraklarda et tırnak gibiyiz. Bizi ayırmaya çalışıyor birileri. Buna fırsat vermeyeceğiz. Çözüm sürecine yönelik ekipler Anadolu'ya dağıldı.. Onların karşısında kontra çalışma yapan bir MHP var. Malatya'da filan karşı çalışma yapıyorlar.

BANKALARIN 246 KATRİLYON KAYBI VAR

Bahçeli, kendi dönemleriyle ilgili araştırma komisyonu meselesinde meydan okudu. Dönünce inceleteceğim arkadaşlarıma. Bu bankaların 111 katrilyon kaybı var. Faiziyle beraber 246 katrilyon buluyor. Şimdi böyle bir gerçek ortada duruyorken bunu inkar ediyor.

Geç onu, geliyoruz zorunlu tasarrufa. 3,5 yıl onların iktidarı dönemi, daha gerisi de var. 13.5 katrilyon da oradan var. KEY'e geliyoruz. 3.5 katrilyon tamamen bunların dönemine ait. Bunu da biz hallettik. Rakamlar ortada. Enflasyon, faiz oranları ortada. Bütün bunlardan sarfı nazar ediyor, benim dönemde yok diyor. Şimdi hepsini çıkartacağız ortaya. Kim bilir daha neler çıkacak?

- Bahçeli hakkında hazırlanan fezleke için adeta meydan okudu. Tavrınız ne olacak ?

Bakalım değerlendirmesini yapalım konuşalım. Meclise gelen nedir ne değildir.

- T.C tartışmasına nasıl bakıyorsunuz ?

Türkiye'de bu tür basit şeylerden kendilerine rant elde etmeye çalışan kesimler var. Bir zamanlar benimle ilgili 'Türk Silahlı Kuvvetleri demez' 'TSK der' diye köşe yazıları yazılıyordu. Sonra ben bu yazıları yazanlara TSK'nın yazışmalarından örnekler verdim. Orada TSK yazıyordu.

Benzer bir şey burada var. Biliyorsunuz bir logo çalışması yaptık. Ay yıldız üste onun altına da 'T.C. Sağlık Bakanlığı' yazıyordu eskiden.. Şimdi ay yıldızın altında Sağlık Bakanlığı yazıyor. Olay bu. Oradaki ay yıldız neyi ifade eder? Aynı şeyi Ziraat Bankası'na da söylediler. Z ile B arasında TC var zaten. Yani bir şeyler bulalım çıkaralım da acaba AK Parti iktidarına nasıl vururuz diye düşünüyorlar.

- Bahçeli sizin Türk milleti ifadesini kullanmadığınızı iddia ediyor ?

Bu konularda ben Bahçeli'yi muhatap kabul etmem. O işin lafını yapıyor biz icraatını. Eğer dünya bugün Türk'ü, Türkiye'yi konuşuyorsa bizim iktidarımızla oluyor. Onların iktidarında halimiz ortadaydı.

ÇEKİLME TALİMATI KURUMLARIN RAHAT ÇALIŞMASI İÇİN

- PKK'nın çekilmesiyle ilgili yazılı emir karmaşası devam ediyor. Yazılı emir bekleyen kurumlar mı var, tavrınız nasıl olacak ?

Bu kurumlarımızın daha rahat çalışabilmesini temine yönelik adım. Adım atalım ki kurumlarımız daha rahat çalışsın. Polis de asker de daha rahat çalışsın. Dolayısıyla yurt dışıyla alakalı şeylerde Bakanlar Kurulunun vermiş olduğu karar, yurt içinde de valiye verilmiş olan yetkiyle bu adımı atalım ki güvenlik güçlerimiz daha rahat çalışma zemini bulsun.

- PKK'lılar karakolun önünden geçip gidecekler ama asker müdahale edemeyecek mi? Ya tahrik hareketleri olursa...

Bunlar işi sulandırma söylemleri. Bu konuda laf etmeye bile gerek yok. Ne onlar o kadar bu işte vurdum duymazdır. Ne de bizim güvenlik güçlerimiz. Herkes işini çok iyi biliyor.

OBAMA'YA DA KERRY'YE DE SÖYLEDİM

- Kuzey Irak ve merkezi hükümetle olan ilişkilerimizdeki gerginlik...

Türkiye olarak Kuzey Irak'la kendi anayasaları çerçevesinde her türlü ilişkiyi kurabiliriz. Şu anda attığımız adımları da bu çerçevede atıyoruz. Bunu Obama'ya da söyledim Kerry'ye de. Sizin Irak'ta nasıl menfaatleriniz varsa aynı şekilde bizim de karşılıklı olarak menfaatlerimiz var. Şu anda Kuzey Irak yerel yönetimine merkezi yönetim mazot benzin vermiyor. Onlar da bizden ham petrol karşılığında istediler biz olumlu baktığımızı söyledik. Komşumuzdur hatta akrabalık bağlarımızın olduğu ülkedir.

- Maliki'den Türkiye'ye yönelik olumlu sinyaller geliyor. Maliki ile olan ilişkiler normalleşecek mi?

Şöyle manidar bir noktaya gedik. Biz Barzani ile olan münasebetlerimizi bozamayız. Parlamento başkanı Nüceyfi ile olan münasebetlerimizi bozamayız. El Sadr ile olan münasebetlerimizi bozamayız. Maliki'nin her şeyden önce bu saydıklarımız da dahil olmak üzere tüm kesimlerle ilişkilerini normalleştirmesi gerekir.

İSRAİL SÖZÜNÜ TUTMUYOR

- İsrail'in özür sonrası tavırları beklentiyi karşılıyor mu?

BM'nin Gazze görevlisi İsrail'in hala orayı vurmaya, rahatsız etmeye devam ettiğini söylüyor. İsrail orada gerçek manada verilen sözü tutmadığını söylüyor uluslararası gözlemciler. Bizim de aldığımız bilgiler bu istikamette malesef.

- HAMAS'ı devre dışı mı bırakıyorlar?

İsrailin derdi o. Ama biz de baştan itibaren "El Fetih'in veya HAMAS'ın olmadığı bir masadan barış çıkmaz" diyoruz. HAMAS'ı bir terör örgütü olarak görmemiz mümkün değil. Kendi topraklarında direniş mücadelesi veren insanlardır. Bu toprakların gerçek sahipleridir. Hiç bir yerden oraya çıkıp gelmediler. El Fetih neyse HAMAS da odur.

Biz şu anda orta doğu da herkesimle rahat ilişki kurabilen bir ülkeyiz. Bizim daha düne kadar israille de münasebeterimiz gayet iyiydi. İsrail de malesef bizim gemilerimizi uluslararası sularda taciz etmek suretiyle 9 kardeşimizi şehit etti. Bu süreç ondan dolayı zaten kesintiye uğradı.

- Yakında büyükelçi atanır mı?

Ambargo filan tam olarak kalkmadan olmaz.

- Tazminatlar ne zaman belirlenir ?

Üzerinde çalışılıyor.. Bülent Arınç bizim heyetimize başkanlık ediyor. 12 Nisan'da geleceklerdi. Ama Bülent Arınç Kırgızistan ve Moğolistan seyahatinde benimle olduğu için heyetin gelişi 22 Nisan'a ertelendi.

- Amerika seyahatinizde Musevi Lobisi'ni yönelik bir programınız olacak mı?

Herhangi bir planımız yok.

YARI BAŞKANLIK SİSTEMİ DE OLUR

- AK Parti'nin Anayasa'nın 101'inci maddesinde değişiklik yaparak partili cumhurbaşkanlığını getireceği yönünde tartışmalar var. AK Parti'nin böyle bir hedefi var mı? Anayasa konusunda ne yapacaksınız?

Anayasa yapım süreci ile ilgili yetki tamamen meclis başkanında. Başkanımız verdiği süreleri zaten doldurdu, ilave süreler oldu. O ilave süreler şu anda yazılı tekliflerle değerlendiriliyor. Bir iki hafta içinde nihai neticeyi açıklayacaktır. Bu nihai netice açıklandıktan sonra daha önce de ifade ettiğim gibi B, C planları devreye girer. Benim partili cumhurbaşkanı düşüncem şunu getiriyor:

Başkanlık sistemine, yarı başkanlık sistemine baktığınızda hepsinin partili olduğunu görürsünüz. Obama partilidir. Hollande partilidir. Bunları ayıramazsınız. Almanya' ya gidin Merkel partilidir. Gelişmiş ülkeleri kastediyorum. Şimdi Türkiye gelişmekte olan bir ülke. Böyle bir ülkede başkanlık sistemi endişelere sevk ediyorsa o zaman partili cumhurbaşkanlığı sistemine veya yarı başkanlık sistemiyle de bu adımlar atılabilir. Kastım benim bu sistemle bir defa bürokratik oligarşiyi yıkmak ve çok daha hızla ve seri olarak karar mekanizmalarını çalıştırmak.


RİSKİ GÖZE ALMIYORSANIZ YAPMAYIN BU İŞİ


- BDP ile birlikteliğin siyasi risk olacağı eleştirileri var?

Şu anda Parlamento'da olan her partiyle çalışmak tüm partilerin görevi değil mi? Biz anayasa değişikliği yaparken, 26 maddede muhalefet birlikte hareket etti. Hatta, parti kapatma ile ilgili düzenlemede BDP bizi desteklemedi. Muhalefetle beraber hareket etti. Niyetiniz halis olsun, samimi olsun millet zaten samimi niyeti gördüğünde orda gerekli desteği verir.

- Önümüzde 3 tane kritik seçim var ve açılım sürecinde ciddi bir risk aldınız?

Her zaman söylüyorum. Siyaset bir risktir. İktisat risktir hatta hayat bir risktir. Eğer bu riskleri göz almıyorsanız yapmayıp bu işi. Bize gelene kadar popülizm yapılırdı. Popülist yaklaşımlarla patronlara, belli çevrelere bir şeyler dağıtılırdı. Biz bu tür şeylere tevessül etmedik etmeyiz.


- Seçimlerin birleştirilmesi ihtimali var mı?


Seçimlerin birleştirilmesi söz konusu değil. Öyle bir niyetimiz projemiz yok,


ZİHNİYETİ GÖRÜYORSUNUZ

- Meclis'teki Böcek Komisyonu'nda CHP milletvekili İlhan Cihaner sizi dinlettiğini itiraf etti. Ne diyeceksiniz?

Beyefendi, kalkıpta bir ülkenin başbakanını dinlettiğini kabul ettiğine göre bu ülkede neyin kimin ne yaptığını, hangi zihniyetin ne yapmak istediğini görebiliyorsunuz.

GAZA BASMAYA MECBURUZ

- Büyüme rakamları düşük çıktı. Aşırı ihtiyatlı mı hareket ettik? Fren mi gaz mı tartışmasına nokta koyacak mısınız?

İhtiyaten öyle hareket edildi. Bu yıl ne yapıp edip gaza basmaya mecburuz.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ