1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan 'Biz Türkiye vatandaşıyız'
Erdoğan 'Biz Türkiye vatandaşıyız'

Erdoğan 'Biz Türkiye vatandaşıyız'

Kürt sorunu diye bir şey tanımadıklarını belirten Başbakan Erdoğan "Kürtçülüğü reddediyorum" dedi.

A+A-

İnkar politikalarına 'hayır' dediklerini vurgulayan Erdoğan, "Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı çatısı altında yola devam edeceğiz" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli açılış ve temel atma törenleri için gittiği Gaziantep'te halka hitap etti. "'Bu ülkede dayanışmanın sigortasıyız. Kürt sorunu diye birşey tanımıyorum'' dedi.

Nizip Cumhuriyet Meydanı'nda Başbakanlık otobüsünün üzerinden vatandaşlara hitap eden Erdoğan, bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldiklerini söyledi.

‘İRİ VE DİRİ OLACAĞIZ’

Kendilerinin farkının da bu olduğunu ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Benim sizden bir talebim, bir isteğim var; emniyette, sağlıkta, adalette, ulaşımda, enerjide, tarımda her türlü alanda bu adımları atarken bir şeyi başarmamız lazım. Nedir o ? 11 yıl önce yola çıkarken 'Tek millet yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı çatısı altında bir olacağız, beraber olacağız, iri olacağız, diri olacağız' dedik.

Zira biz Türküyle, Kürtüyle, Arabıyla, Lazıyla, Çerkeziyle, aklınıza ne gelirse, yaratılanı yaratandan ötürü seven bir anlayışın mensuplarıyız. Bizde ayrımcılık yok, asla olmayacak. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı çatısı altında toplandık, yola böyle devam edeceğiz. Dolayısıyla tek millet.''

Erdoğan söyledikleri ilkelerden birinin de tek bayrak olduğunu hatırlatarak, ''780 bin kilometrekarelik vatan topraklarında bayrağımıza alternatif üretmek isteyenler, karşılarında AK Parti iktidarını bulurlar. Zira bu bayrak rengini şehidimizin kanından almıştır, hilal bağımsızlığımızın sembolüdür, yıldız şehitlerimizin ifadesidir'' diye konuştu. Bir diğer ilkelerini de tek vatan olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

‘HERKESİN GÜVENCESİYİZ’

780 bin kilometrekarelik vatan topraklarında asla ameliyata müsaade etmeyiz. Bu vatan hepimizin. Bazıları rahat durmuyor. Tutturmuşlar bir 'Kürt sorunu' diye. Ben Kürt sorunu diye bir şey tanımıyorum. Kürt kardeşimin sorununa evet, Kürtçülüğe hayır. Kürt kardeşimi seviyorum ama Kürtçülüğü reddediyorum. Çünkü biz ret politikalarına 'hayır' dedik, inkar politikalarına 'hayır' dedik, asimilasyona 'hayır' dedik, tüm yaradılanları yaradandan ötürü sevdik. Ve ben Kürt kardeşime de Türk kardeşime de Arap kardeşime de eşit mesafedeyim. Hepsinin güvencesi biziz."

Ulusalcılar önümüzü kesemeyecek

Başbakan Erdoğan, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Beşler Grub'a ait nişasta ve yem fabrikasının açılışında yaptığı konuşmada milletin temsilcileri olduklarını belirterek, şunları söyledi: "Biz bu bu ülkede birliğin, beraberliğin dayanışmanın sigortasıyız. Böyle bu yola çıktık. Spekülasyonlara prim vermedik. Bundan sonrada vermeyeceğiz. Bu ülkede ulusalcı geçinenler önümüzü kesmeye çalıştılar, kesemediler, kesemeyecekler. Ulusalcıların uzantısı olmaya aday olanlar bizden bir şey beklemesin, bulamayacaklar. Bunu da özellikle söylüyorum. Biz milletin temsilcisiyiz. Bizim rotamızı siz çizdiniz, bu yolda da yürümeye devam edeceğiz.''

Fetih Suriye halkı için yakın

Suriyeli kardeşlerini Nizipli kardeşlerine emanet ettiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, Suriye'deki zulmün er yada geç sona ereceğini belirtti. Erdoğan, "Bu zulmün hesabı, Suriye halkı tarafından sorulacaktır. Suriye halkı bir zulme karşı direniyor, haklarını elinden alan bir diktatöre karşı haklarını geri alma mücadelesini veriyor. Bu rejim lanetlenesi bir rejimdir. Merak etmeyin, zulmle abad olunmaz. Fetih Suriye halkı için yakındır, ben bunu görüyorum" dedi.

KAYNAK- BUGÜN GAZETESİ