1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan: Hatanın bedeli sandıkta ödenir
Erdoğan: Hatanın bedeli sandıkta ödenir

Erdoğan: Hatanın bedeli sandıkta ödenir

Mısır'daki darbeye devletin zirvesi de sert çıktı. Cumhurbaşkanı Gül, "Kaygı verici" derken, Başbakan Erdoğan, "Sandık her şey değildir ama kimse bunun arkasına sığınıp demokrasi dışı yol aramaya kalkışamaz" dedi...

A+A-

Mursi’nin hatalarının olabileceğini belirten Başbakan Erdoğan, “Bu hatanın bedelini ödettirecek olan Mısır halkıdır, sandıktır” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanları 2.Kurultayı’nın kapanış oturumunda yaptığı konuşmada Mısır’da yaşanan darbeye geniş yer ayırdı. “Mısır halkı, idarecileri, siyasetçileri, askeri ve sivil bürokrasisi, Türkiye’nin yakın tarihini mutlaka okumalı” diyen Erdoğan,Mısır’da yönetime el koyan orduya “Yakın tarihimizden ders alın” mesajı gönderdi. Erdoğan’ın öne çıkan sözleri şöyle:

TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR REFERANS

“Darbeler, yapıldıkları anda başarıya ulaşsa da orta ve uzun vadede asla emellerine ulaşamamıştır. Adları yaptıklarıyla gündemde kalır. 2010’da demokrasiye müdahale edenlere yargı yolunu açtık. Ahir ömürlerinde de olsa mahkemeye çıkıp hesap vermiştir. Darbeye çanak tutanlar, onurlu duruş sergilemeyenler milletin vicdanında aynı şekilde mahkum edilmiştir. Mısır’da darbe yapanların Türkiye’deki deneyimleri iyi okumaları ve ders almaları gerekir.

SANDIK ELBETTE HER ŞEY DEĞİL

Sandık dışında hukuk ve hak gibi kıstaslar var. Sandık elbette her şey değildir. Ama bunun arkasına sığınıp hiç kimse demokrasi dışı yol aramaya kalkışamaz. Azınlık çoğunluğa zulmedemez” dedi. Erdoğan, “Türkiye’de sandıktan değil de demokrasi dışı yollardan medet umanlar, Mısırda da aynısını istiyor. Benim silahım, medyam, yargım, bürokrasim var deyip de milletin tercihini aşağılayanlar demokrasi değildir.

MURSİ’NİN HATALARI OLABİLİR

Bazı kişiler ‘Darbeler kötüdür ama...’ cümleleri kuruyor. Aması, lakini yok. Darbeler kötüdür. ‘Efendim Mursi’nin hataları vardı.’Hataları olabilir. Bu hatanın bedelini ödettirecek olan Mısır halkıdır, sandıktır.Darbe Mısır’da değil de bir başka ülkede olsa, biz yine aynı şekilde kötü görürüz.Darbemuhalefettekilere karşı yapılsa yine kötü görürüz.”

‘DARBE’ DEMEYEN BATI’YA ŞAŞIYORUM

“Ben şu anda Batı’ya şaşıyorum. Hâlâ bu olaya darbe diyememiştir. Ama bu arada Afrika Birliği’ni de tebrik ediyorum. Mısır’ın üyeliğini askıya almıştır. Duruş budur. Hani Batı demokrasiden yanaydı ? Hani demokrasinin uygulanabilir hale gelmesinin mücadelesini veriyordu?”

25 Ocak kazanımlarına destek “Mısır halkına karşı eşit mesafedeyiz. Tüm Mısır’ın iyiliğini, kendi huzurumuz kadar önemsiyoruz. Mısır’da Mısır halkı adına 25Ocak devrimini gönülden destekledik. Mısır’ın 25Ocak devriminin gerisine gitmesini asla arzulamayız. 25 Ocak kazanımlarının heba edilmesine ciddi şekilde üzülürüz. Mısır’da şiddet, çatışma, kaos ortamından hassasiyetle uzak durulmasını bekleriz. Yine Türkiye’nin acı hatıralarına bakıp, seçimle gelmiş liderlerin darbeyle tutuklanmasının ileride ne büyük travmalara yol açacağı görülmelidir.”

AB kendi müktesebatını okusun

“Bugün Mısır’da, yanlışa sessiz kalanlar yarın bir başka yerde yapılanı eleştirme hakkına hiçbir zaman sahip olamayacaklardır. Özellikle Avrupa Birliği, Mısır’daki darbeye gereken tepkiyi göstermeyerek, Mısır’daki darbeye ‘darbe’ bile diyemeyerek, kendi ilkelerini bir kez daha ayaklar altına almıştır. Avrupa Birliği müktesebatını tekrar açıp okumalarını kendilerinden istiyorum.”

Benim de yanlışlarım olabilir

Başbakan Erdoğan ve Tayland Başbakanı Shinawatra, Başbakanlık Ofisi’ndeki görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.Mursi için, “Hataları vardır, şöyledir böyledir” gibi yaklaşımların dürüst yaklaşımlar olmadığını kaydeden Erdoğan şöyle devam etti:

“Her siyasetçinin, her siyasi liderin yanlışları olabilir. Benim de yanlışlarım olabilir. Bunun cezasını vermek, bazı egemen güçlerin görevi değildir. Halk dersini verir.” Erdoğan, Mursi’ye yapıldığı ileri sürülen sığınma teklifi konusunda şunları kaydetti: “Hayır, bize şu ana kadar teklif gelmiş değil.

Mısır’da halkın iradesini destekleyeceğiz

Mısır’da yaşanan darbeyi ‘kaygı verici’ olarak değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, “Mısır halkının kendi iradesini gösteren yönetimlerin işbaşına gelmesini şüphesiz sonuna kadar destekleyeceğiz” dedi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,Mısır’da yaşanan darbeyle ilgili konuştu. Yeniköy Çarşı Merkez Camii’nde kıldığı cuma namazı sonrasında, basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Gül, “Türk halkı, uzun bir otoriter yönetimden sonra, Mısır’ın demokrasiye kavuşmasını nasıl büyük bir mutlulukla karşıladıysa, maalesef aynı şekilde demokrasinin kesintiye uğramasından da üzüntü duydu” dedi.

“Türkiye Mısır halkının dostudur” diyen Gül, şöyle devam etti: “Mısır’la nasıl daha önce Mısır halkı ile dayanışma içerisinde olduysak, bundan sonra da şüphesiz Mısır halkı ile dayanışma içerisinde olacağız. Mısır halkının kendi iradesini gösteren yönetimlerin Mısır’da işbaşına gelmesini şüphesiz sonuna kadar destekleyeceğiz.”

Mursi rencide edilmemeli

Gül, “Demokrasinin şüphesiz en temel kurallarından birisi, ülkeyi yönetecek iradenin sandıkta belirlenmesi. Seçimle gelenlerin, günü geldiğinde seçimle ayrılmasıdır. O bakımdan bu kesinti kaygı vericidir” ifadelerini kullandı. Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mısır’da seçimlerin gerçekleşmesi, şüphesiz ki Mısır’ın meşru, seçilmiş Cumhurbaşkanı olan Mursi’nin ve arkadaşlarının rencide edilmemesi en önem verdiğimiz konulardan birisidir.”

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ