1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan: Millet yarasayı başbakan yaptı!
Erdoğan: Millet yarasayı başbakan yaptı!

Erdoğan: Millet yarasayı başbakan yaptı!

Başbakan Erdoğan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon başkanlığında yapılan basın toplantısında konuştu

A+A-

5. Medeniyetler İttifakı Forumu''nda konuşan Başbakan Erdoğan, AB ülkelerinden Türkiye'nin terörle mücadelesine daha fazla destek istedi.

Erdoğan, Türkiye'de yeniden güç kazanacak olan kardeşlik sürecinin çok geniş coğrafyaya örnek teşkil edeceğini kaydetti.

Türkiye ve İspanya'nın öncülük ettiği Medeniyetler İttifakı Zirvesi'nin 5'incisi Avusturya'nın başkenti Viyana'da başladı.

Hofburg Sarayı'nda düzenlenen forumda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'deki çözüm süreciyle yeniden güç kazanacak kardeşliğin, geniş bir coğrafyayı barışa teşvik edeceğini söyledi.

Terörün daha fazla can aldığı manzara karşısında, uluslararası toplumun önünde iki seçenek bulunduğunu söyleyen Erdoğan, ittifaktaki ülkeler olarak bu gidişe dur demek için harekete geçtiklerini kaydetti.

AB'nin Türkiye'nin terörle mücadelesine destek vermesini Medeniyetler İttifakı'nın başarısı adına çok önemli bulduklarını ifade eden Erdoğan, "Türkiye'de yeniden güç kazanacak olan kardeşlik süreci inanıyorum ki başta Avrupa olmak üzere çok geniş coğrafyaya iyi bir örnek teşkil edecektir'' dedi.

ZALİM ESED GİDİCİ

Suriye halkına desteklerinin sonuna kadar süreceğini belirten Erdoğan, "Er veya geç zalim, diktatör, otokratik rejimin bir numaralı sahibi olan Esed ve yandaşları gidicidir" diye konuştu.

Suriye'deki sorunların çözümü için önce BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri arasında ittifakın oluşturulması gerektiğini söyleyen Erdoğan, "Burada bir defa ittifak yok. Üyelerden biri bile 'hayır' dediği zaman mesele tıkanmıştır, öyleyse bunun masaya yatırılması lazım. Suriye problemi niye halledilmiyor? İki üye bu işe 'hayır' dediği için halledilmiyor. BM dünya barışını sağlamak için için kurulmadı mı?

Mademki dünya barışına hizmet etmek için kurulmuştur, o zaman BM'nin yeniden şiddetle bir reforma ihtiyacı vardır'' dedi

Erdoğan, bir gazetecinin ''Hafta sonu Kürt siyasetçiler İmralı Adası ile görüştü. Bu çerçevede Nevruz'dan önce ateşkes bekliyor musunuz'' sorusuna da, ''Şu anda bu süreç için tarih vermek mümkün değil. Temennimiz odur ki, çok kısa zaman içerisinde netice alırız ve sınırı terk başlar, silahlar bırakılır ve böylece ülkemizin beklediği huzura, refaha hep birlikte kavuşmuş oluruz” yanıtını verdi.

KiTABINA büyük ilgi

Medeniyetler İttifakı Enstitüsü tarafından hazırlanan ve Başbakan Erdoğan’ın bugüne kadar ittifakla ilgili yaptığı konuşmaların yer aldığı "Küresel Barış Vizyonu" isimli kitap İngilizce, Türkçe ve Arapça olarak basılarak 5. Medeniyetler İttifakı Forumu’nda dağıtıldı. Kısa süre içinde tüm dilleri de tükenen kitaptan katılımcılar alabilmek için başvuru sırası oluşturdu.

‘MiLLET YARASAYI BAŞBAKAN YAPTI'

Başbakan Erdoğan, MÜSİAD ve Viyana Uluslararası Öğrenci Aktivitelerini Destekleme Derneği'nce onuruna verilen yemekte Türk vatandaşlarına hitap etti. 28 Şubat sürecinde yaşadıklarını anlatan Erdoğan, okuduğu bir şiir bahanesiyle cezaevinde yattığını hatırlattı.

Erdoğan, "Bir baba olarak da bu mağduriyeti yaşadım. Çünkü 2 kızım, 2 çocuğum bu mağduriyeti yaşadı. Kızlarım başörtüsü yüzünden bu mağduriyeti yaşadı, çocuklarım da katsayı yüzünden. Çünkü imam hatip mezunuydular" dedi.

Türkiye'de artık katsayı, başörtüsü sorunu kalmadığını söyleyen Erdoğan, alınması gereken mesafeler olduğunu belirterek "Her kutlu doğum sancılı olur ve sağlıklı doğum 9 ay 10 günde olur. İnşallah bu sağlıklı doğum içinde bu yürüyüşümüzü sabırla devam ettireceğiz" ifadesini kullandı.

TÜRKİYE’YE DÖNÜN

"Başörtülüler Suudi Arabistan'a gitsin" diyenleri eleştiren Erdoğan, "Bu ülkede milletimizin omzundan inmiyorlardı. Hatta daha da ileri gittiler, 'İmam hatipliler yarasa' dediler. Yarasayı da bu millet başbakan yaptı. İşte o çocuklar ülkelerini yönetiyorlar hem de gayet iyi yönetiyorlar. 16 yıl önce yaşadıklarımızı başkalarına yaşatmama konusunda çok hassasız. 16 yılın öncesinde de bu millete yaşatılanların tekrar yaşanmaması için hassasız" diye konuştu. Batı'da yetişmiş beyinlerin artık ülkeye dönmesini isteyen Erdoğan, "Dün parya olarak bakılan gençler hizmet vererek o anlayışı ayaklar altına gömmeli" dedi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ