1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan otomobil için babayiğit arıyor!
Erdoğan otomobil için babayiğit arıyor!

Erdoğan otomobil için babayiğit arıyor!

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin yüzde yüz yerli otomobil üreteceğini açıkladı"

A+A-

Başbakan Erdoğan yüzde yüz yerli otomobil hedefini bir kez daha tekrarladı. Erdoğan, otomotiv sektörüne "Bu ülkede bu işe soyunacak bir baba yiğidin olduğunu düşünüyorum" diye seslendi.

Türk otomotiv sanayisi yerli otomobil için geri sayıma başladı. Erdoğan yüzde yüz yerli otomobil istediğini tekrarladı, sektör hazırladığı raporu önümüzdeki günlerde hükümete sunacak.

Başbakan Erdoğan, Ankara'da Türk Traktör'ün Ankara fabrikasında üretilen 600 bininci traktörün banttan indirilmesi töreninde konuştu.

S&P'NİN NOTUNU KIRDI

Erdoğan'ın gündeminde Türkiye'nin notunu geç artıran S&P vardı. Kredi derecelendirme kuruluşuna yönelik eleştirileri böyle sıraladı:

"Son dönemde kredi derecelendirme kuruluşlarının Avrupa’daki banka ve ülkelerin kredi notlarını düşürdü. Geçtiğimiz hafta, S&P Türkiye’nin TL cinsinden notunu yükseltti. Biz bunu zaten bekliyorduk. S&P notumuzu artırdı ancak biz kredi derecelendirme kuruluşlarına bizim notumuzu geç yükselttikleri için notlarını kırmaya devam ediyoruz."

25 YAŞ ÜSTÜ TRAKTÖRLER HURDAYA ÇIKIYOR

Traktör sektörüne ve çiftçilere yönelik mesajlar veren Erdoğan, 25 yaş üstü traktörlerle ilgili aldıkları kararı kamuoyuyla paylaştı:

"Makine sektörü stratejilerinde, traktör üreticileri için gelişmeler var. 25 yaş ve üzeri traktörlerin hurdaya çıkarılamasını sağlayacağız. Böylece sektörde verimliliği artırmayı planlıyoruz. Türkiye hemen her sektör için olduğu gibi otomotiv sektörü için de oldukça önemli bir cazibe merkezi. 2002’de sadece 8 bin traktör satılırken, bu yılın ilk yarısında satış 30 bin traktöre yükseldi. Türkiye’de alım gücü artırıyor.  2023 yılına kadar tarım alanlarını artırıp, tarımsal üretimde dünyada ilk beşe gireceğiz. Bu gelişmeler traktör satışlarını haliyle tetikliyor."

YÜZDE YÜZ YERLİ OTOMOBİL ÜRETİLECEK


Yerli otomobil istediğini bir kez daha gündeme getiren Erdoğan, "artık yerli bir otomobil yakışır" dedikten sonra yerli otomobil konusunda şunları söyledi:

"Otomobil satışlarının bu yıl 600 bini aşmasını bekliyoruz. Yakında bu rakamın 1 milyonu aşmasını hedefliyoruz. Bu gelişmelere artık yerli bir otomobil yakışır. Artık kendimize özgü bir model oluşturma zamanı gelmiştir. Daha önce TÜSİAD'ın toplantısında söylemiştim. Bunu başaracağız. Türkiye yüzde yüz yerli otomobilini üretecek.

Otomotiv Sanayicileri derneğimiz hazırladıkları raporu önümüzdeki günlerde bakanımla paylaşacak. Sektörle bir araya gelerek sorunları nasıl aşacağımızı konuşarak yerli markayı oluşturacağız. Yerli otomobil oluşturmanın topluma karşı borç olduğunu düşünüyorum. Bu ülkede bu işe soyunacak bir baba yiğidin olduğunu düşünüyorum."