1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan Putin Görüşmesi!
Erdoğan Putin Görüşmesi!

Erdoğan Putin Görüşmesi!

Kritik Görüşme...

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki 2,5 saatlik kritik görüşme, ılımlı mesajlarla sona erdi. İki lider, Kremlin Sarayı'ndaki görüşmenin ardından basın mensuplarının sonrularını cevapladı.

 


Rusya hem Beşşar Esed rejimi hem de Türkiye'nin savaş uçağının düşürülmesi konularında sürekli Suriye'ye arka çıkıyor, Türkiye ise Esed rejiminin bitirilmesi ve savaş uçağının düşürülmesi olayına dair, Suriye ile gerginlik yaşıyordu.

 

Böyle bir ortamda gerçekleştirilen görüşmede ilk soru; Suriye'nin düşürdüğü Türk savaş uçağı hakkındaydı. Başbakan Erdoğan bu soruyu "Paylaştığımız belge yok, ama bilgi noktasında olayların ilk olduğu anda sayın Başkan'la benim telefon görüşmem vardı. Bu telefon görüşmesinde sayın Başkan'ın bana aktardığı bilgiler vardı, ben de kendilerine bizim belgelere dayalı bilgileri aktarmıştım. Aramızda bilgi paylaşımı budur" diye cevapladı.

 

"TÜRKİYE'NİN DESTEĞİ, BARIŞ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM"

Bir Rus gazeteci ise Erdoğan'a "Türkiye, Esed rejiminin tenkitçisi, Rusya ise Suriye'de istikrar istiyor. Esed görevi bırakırsa ülkede kaos olmaz mı?" diye sordu. Başbakan bu soruya ise şöyle cevap verdi:

 

"Suriye'nin, bölgenin istkirarı noktasında ihtilafımız yok. Suriye'nin bölünmesine kesinlikle karşıyız. Ama Suriye'de otokratik yapının bir neticesi olarak öldürülen insan sayısı şu anda 18 bini buldu. Kendi halkını acımasızca öldüren bir rejim var. 40 bin göçmen bizim ülkemizde, 150 bin Ürdün'de, 20 bin Lübnan'da. Böyle bir tablo karşısında bir değerlendirme yapıyoruz. Olması gereken, halkın iradesi Suriye'de neyi istiyorsa o olsun. Esed'den sonrasının kararını Suriye'nin dışında başka ülkeler vermesin. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve özellikle 5 daimi üyeye önemli görevler düşüyor. Cenevre'de yapılan toplantı, aslında önemli bir yol haritası. Bu istikamette atılacak bir adımla netice alınabileceğine inanıyorum. Fakat sürecin uzaması, orada baba Esed'in yaptığı katliamların bir neticesini getiriyor. Bizim isteğimiz; katliamlar dursun. Barış Suriye'ye egemen olsun, halkın iradesiyle Suriye huzur bulsun"

 

Erdoğan'ın bu cevabının üzerine Putin de "Türkiye Cenevre eylem grubu görüşmesinde alınan kararları destekliyor. Bu, barış için çok önemli bir temeldir" diye konuştu.

 

Görüşmede ayrıca ekonomi ve enerji alanlarına yeni işbirliği imkanları değerlendirildi.

 

Görüşmeye, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Genel Başkan yardımcısı Ömer Çelik ve AK Parti Ankara milletvekili Yalçın Akdoğan da katıldı.