1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan-Putin zirvesi dünya basınında
Erdoğan-Putin zirvesi dünya basınında

Erdoğan-Putin zirvesi dünya basınında

Erdoğan-Putin zirvesi dünya basınında...

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'in Soçi'deki görüşmesi, Batı medyasında gündem oldu.

 

Dünya medyası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün Soçi'de yaptıkları görüşmeye sayfalarında geniş yer verdi. İki lider arasında buzların eridiğini belirten Daily Telegraph gazetesi, Putin ve Erdoğan'ın Suriye'de "güvenli bölgeler" oluşturulması için birlikte çalışacaklarını yazdı.

 

ALMANLAR ÇILDIRDI

 

Almanya'da yayın yapan Westfälische Nachrichten gazetesi, Erdoğan-Putin buluşmasının bir çıkar ortaklığı olduğunu söyledi.

 

"DÖRT GÜVENLİ BÖLGE"

 

Daily Telegraph'ın ulaştığı bir taslak belgeye göre söz konusu "güvenli bölgelerin" muhaliflerin kontrolündeki İdlib vilayetinde, Humus kentinin kuzeyinde, Doğu Guta'da ve Suriye'nin güneyinde oluşturulması planlanıyor.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, çatışmaların tamamen durması halinde, önerilen bu alanların "uçuşa yasak bölgeler" olması gerektiğini söylemişti.

 

Daily Telegraph gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın da daha önce bu yönde bir plana destek vereceğini söylediğini hatırlatıyor.

 

TİMES: MUHALİFLER ATEŞKES İSTİYOR

 

İngiliz Times gazetesi de bugünkü haberinde Putin ve Erdoğan'ın görüşmesine yer veriyor.

 

Gazete, Erdoğan'ın "çatışmasızlık bölgeleri" ile ilgili açıklamasına yer veren gazete, İdlib dışında Türkiye-Suriye sınırında tek bir alana atıfta bulunulduğunu belirtiyor. Gazete, Putin ve Erdoğan'ın bu konuda farklı görüşlere sahip olmayı sürdürdüklerini iddia ediyor.

 

Times, Astana görüşmelerinde dört ayrı bölgeden bahsedildiğini; Rusya'nın bu gölgelerde güvenliği İran ve Türkiye ordularıyla birlikte sağlamayı önerdiğini vurguluyor.

 

Gazete muhaliflerin ise ülke çapında ateşkes istediklerini belirtiyor.

 

FT: ABD, DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISINI ASTANA'YA GÖNDERDİ

 

Financial Times'taki haberde ise ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesinde "güvenli bölgeler" konusunun tartışılması ve dün Soçi'de yapılan çağrı sonrası Amerikan yönetiminin Dışişleri Bakan Yardımcısı Stuart Jones'u gözlemci olarak Astana'ya gönderdiği vurgulanıyor.

 

Gazete ayrıca Rusya'nın son önerilerinin, geçen ayki Moskova gezisi sırasında, Suriye'de "geçici istikrar bölgeleri" oluşturulmasını öngören ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ınkilerle örtüştüğüne de dikkat çekiyor.