1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan: Tencere tava hep aynı hava
Erdoğan: Tencere tava hep aynı hava

Erdoğan: Tencere tava hep aynı hava

Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı'nda gerçekleştirilen gösterilerin aşırı uçların organize ettiği bir eylem olduğunu söyledi. Tencere ve tava çalınarak yapılan protestolar için ise Erdoğan, "Hep aynı hava" yorumunu yaptı.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fas, Cezayir ve Tunus'u kapsayan 4 günlük yurtdışı gezisi öncesi Atatürk Havalimanı'nda gazetecileni sorularını yanıtladı. Gezi Parkı'ndaki ağaçların yıkılmasıyla başlayan gösterileri aşırı uçların organize ettiği yineleyen Erdoğan, "Tencere tava, hep aynı hava" dedi.

MİLLET SANDIKTA CEP VERİR

Gezi Parkı'ndaki ağaçların kesilmesinin söz konusu olmadığını dile getiren Erdoğan, "Saf temiz, sosyal medyadan aldıkları bilgiler neticesinde oraya katılanları şöyle ayırırsak, bunun dışında, aşırı uçların, organize ettiği böyle bir eyleme maalesef katılma durumunda olanlar var. Olay Gezi Parkı olayı değildir.

Ağaçların tamamıyla kaldırılması söz konusu değil" dedi. Olayları organize olduğunu savunan Erdoğan, "İçeriden dışarıdan atılan adımlardır. Aklıselim vatandaşım bu oyuna gelmemelidir. Ağaçların kesilmesi söz konusu değil. Ağaç meselesi aslında bu işin fitilini ateşlemektir. Vebali olanlar bedelini öder. CHP Milletvekilleri de bu işin içindedir. CHP'nin aşırı uçlarla işbirliği var" diye konuştu.

"Temel hak ve hürriyet için eylem yapanlar benim temel hak ve hürriyetlerime saldırıyorsa bu ne olacak" diye sorun Erdoğan, "Allah'tan ölen vesaire olmadı. Kamu araçları yakıldı. Ankara'nın, İzmir'in Gezi Parkı'yla ne alakası var?

Sandıkta AK Parti'yi mağlup edemeyenler, demokratik yollarla geride bırakamayanlar bu yolla bırakabilir miyim gayreti içindeler. Sandıkta milletim gereken cevabı verecek. Cebirle, şiddetle bir şey yapmadık. Sakin olun, rahat olun. Bütün bunların hepsi aşılır, geçilir."

DIŞ BAĞLANTISI ARAŞTIRILIYOR

Olayın dış bağlantılarının araştırıldığını ifade eden Erdoğan, "Gerekirse hesaplaşmasını da yapacağız. Bu konuda da kararlılığımız var ve ortada görünen bazı gerçekler var" diye konuştu. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şunu çok net söyleyeyim, bize itidal tavsiye edenler önce kendileri itidal çizgisine gelsinler. Biz Türkiye olarak gayet mutedil davranıyoruz. Benim bugün 160'a yakın polisim yaralanmıştır, saldırganlar ve sivil vatandaşlarımızın içerisinden de 60 tane yaralı vardır. Bakın polisin bu kadar yaralısının olması ne adınadır.

Mutedil davrandığı için İstanbul'da Başbakanlık kilit taşlarıyla her şeyiyle taşlanmıştır, polis kulübelerine varıncaya kadar. Bunları yapanlar belli birileri diyor ki; 'polis çekilsin'. Polis Başbakanlık ofisini korumayacak mı? Çekilsin, e ne olacak bu aşırı uçlar bunların hepsi girsinler, Başbakanlık ofisini işgal etsinler öyle mi? Kusura bakmayın biz dik dururuz, dikleşmeyiz ama biz dik duracağız ve kalkıp kamunun bu kurumlarını da bu tür, yani terörle iç içe yaşayanlara biz yedirmeyiz. "

Bir gazetecinin "Şiddet içeren eylemlerin yanında demokrat kurallar çerçevesinde tencere, tava ve kornalarla bir eylem yapılıyor. Bu eylemler hakkındaki görüşünüz nedir" diye sorması üzerine, Erdoğan, "Ben tek şey söyleyeceğim 'Tencere tava hep aynı hava.' Bunları geçmişte de gördük, eski alışkanlar bunlar aşılır" diye konuştu.

İPTAL EDENLER BEDELİNİ ÖDER

Başbakan Erdoğan, bazı yabancı firmaların bazı televizyon kanallarına reklam ve rezervasyonları iptal etmesinin hatırlatılması üzerine ise "Bunu kesinlikle doğru bulmuyorum. Konuyla ilgili olarak arkadaşlarım da gerekli ilişkileri kurarak buna yönelik adımları atacaklar. Bu tür yerli yabancı şirketler bunu, bu olaylarla bağlantılı yapıyorlarsa bunun bedelini onlar da çok ağır öderler" dedi.

Borsadaki düşüşle ilgili bir soru üzerine de Erdoğan, "Borsa iner çıkar, borsa her zaman böyle istikrarlı bir çizgi takip etmez. Biz göreve geldiğimizde borsa 11 bindi ama 90 binin üzerini gördü şimdi. Türkiye, ekonomide güvenli bir limandır ve bu güvenli liman şu anda cezbediyor, çekiyor ve bu süreç içerisinde çok daha fazlasıyla bunu çekecektir ve bundan hiç kimsenin endişesi olmasın" diye konuştu.

YÜZDE 50'Yİ ZORLA TUTUYORUZ

Basın toplantısı sırasında Başbakan Erdoğan ile Reuters haber ajansı muhabiri Birsen Altaylı arasında gergin bir diyalog yaşandı. Muhabirin, "Özellikle sizin bu eyleçileri, muhalefeti tanımlarken bir ideoloji içerisine sokmanız, bu hareketi küçümser tavırda olmanızın da kitleleri daha fazla öfkenlendirdiği şeklinde yorumlar var. Siz buna katılıyor musunuz? sorusu üzerine Erdoğan, "Yumuşatıcı ifadeler ne olabilir, bana onu öğretirseniz ona göre konuşurum" dedi.

Altaylı'nın, "Bütün toplumun beklediği bir şey" ifadesini kullanması üzerine Erdoğan, "Bütün toplum diye toplumu suçlamayın. Bütün toplum demeyin bir defa bir kısım derseniz aklım yatar ama bütün toplum derseniz aklım buna yatmaz. Ben sise sorayım. Zsiz ne mesajı aldınız acaba ne yapılmıyor da bu ülkede böyle bir adımı attılar, sizin aldığınız bir mesaj var mı" diye konuştu. Ardından Altaylı, "Toplumun yarıya yakın bir kesiminin hükümetin uyguladığı bazı uygulamalardan rahatsız olduğu mesajını alıyorum.

Çünkü biz de gazeteci olarak bunu görüyoruz, eğitimden tutun alkol yasaklamalarından tutun herkes kendisiyle ilgili bir yasağa karşı harekete geçmiş olarak görüyoruz" ifadesini kullandı. Çok ilginç bir yere gelindiğini belirten Erdoğan şunları kaydetti: "Şu anda evlerinde bizim zorla tuttuğumuz bu ülkenin en az yüzde 50'si var. Siz eğitime yönelik orada bir pankart mı gördünüz? Söyler misin bana? Siz işte buradan Reuters'i böyle bilgilendiriyorsunuz... Ben orada bir tane eğitimle ilgili bir şey görmedim..."

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ