1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan, TOBB Genel Kurulu'nda konuştu
Erdoğan, TOBB Genel Kurulu'nda konuştu

Erdoğan, TOBB Genel Kurulu'nda konuştu

Başbakan Erdoğan, eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan'ı anarak sözlerine başladı.

A+A-

8.5 yıl boyunca, istişareyle Türkiye'yi birlikte büyüttük. Türkiye'nin çok partili demokratik yaşamının büyük bir bölümüne bu salondakiler yaşadı.

Ben 1960 darbesini hayal meyal hatırlıyorum. Menderes'in idam sahnesi gözümüzün önünden hiç gitmedi. 70 darbesini, 12 Eylül'ü 28 Şubat'ı gördük. Terör gördük.

Bizim hedefimiz Türkiye'yi bizim yaşadığımız aksak demokrasiden kurtarmaktı. Türkiye'nin üzerine yapışan haksız etiketleri çıkarttık. Siyaset ile güvensizlik birbirinden kopmayan iki kavram haline gelmişti. Bu millet siyasette dürüstlüğe, yalan söylemeyen siyasetçilere hasret kalmıştı. 3 Kasım 2002 seçimlerine girerken yapamayacağımız hiçbir vaadde bulunmadık. 3 yıl bizden bir şey beklemeyin dedik. Milletimiz de emaneti bize devretti. 3 Kasım'la birlikte siyasetin dili, üslubu kökünden değişti. Siyaseti kuru gürültüden, sınırsız popülizmden arındırdık.

İZMİR'E GÖNDERME

Seçimlere 27 gün kala bu genel kurul yapılıyor. Hiçbir polemik başlatma gayesinde değilim. Miting yaptığım illerde 2 yıl önce o insanlara verilen vaadleri inceledim. Elektrik bedava olacak, su, doğalgaz bedava olacak. 10 bin kadına. 5 bin gence iş verilecek. Her çocuğa süt verilecek. Bu vaadler gerçekleşti mi? diye sordum. Çocukların hepsine süt veriliyor mu? 500-600 çocuğun evine süt gönderiliyor o kadar. Doğalgazın bedava verilmesi diye birşey yok. O vaadleri söyleyenler ne yapayım, elimde sihirli değnek yok! diyor.

Kim ne veriyorsa ben 5 fazlasını veriyorum diyenlerden çok çekti. İki anahtar veriyorum diyenlerden çok çekti.

ANKARA'NIN HAVASI İYİ

Bugün, esnaf, çiftçi Ankara'nın havasına bakıp adım atmıyor. Ankara'nın havasına herkes güveniyor. Proje siyasetiyle popülist siyaset arasında iş dünyasının kesin bir çizgi çektiğini biliyorum. Seçimleri 27 gün kala, ekonomik çevrelerin kaygı içinde olmaması bunun bir göstergesidir.

Merkes Bankası'nın döviz rezervi şu anda 94.3 milyar oldu. IMF'ye olan borcumuz 5 milyar dolar. Şua anda istesek öderiz ama acelemiz yok 2012'nin Nisan ayında bitireceğiz.

YOKSULLUĞU İSTİSMAR ETMEYİN

Kimse yoksulluğu istismar etmesin. 19 milyondan 12 milyona düştüğünü görelim.

Turizm gelirlerimiz 21 milyara ulaştı. Mevduat bankalarının veridği toplam kredi 421 milyar liraya çıktı. Ekonomik krize karşın 2008 seviyesini yakaladık. Devletin borçlanma faizini yüzde 7-8 seviyelerine indirdik. Yüzde 60'lar nerede? Türkiye hiçbir seçim döneminde böyle istikrar dönemini yaşamadı.

ÇETE ELEŞTİRİSİ

1960 yılından itibaren siyaset, siyaset dışı odaklar dışından şekillenmiştir. Özellikle 28 Şubat'ta kasetler yoluyla yapılan saldırılar hepimizin aklında. Biz siyaset mühendislerinin değil, bizzat milletin rotasını çizmesini istedik. Siyasetin üstüne karabasan gibi çöken çetelerin üstüne çöktük, çökmeye de devam edeceğiz.

Bu çetelerin partilerin listelerine sızma çabası, çetelerin siyasete gölge ettiği bir Türkiye'ye geri dönüş yoktur. Çetelerin yön çizdiği vesayetin hüküm sürdüğü Türkiye'ye dönüş asla mümkün olmacaktır. Bugün çeteleri yeniden diriltme hedefinin son derece tehlikeli bir oyun olduğunu hatırlatmak isterim. 

TERÖR EYLEMLERİ

PKK terör örgütüyle, çetelerin irtibatı iddianamelerde açıkça yer aldı. Terör örgütünün şiddete başvurması sandığa müdahaleden başka bir amaç barındırmıyor. Önce İstanbul, Kastamonu ve Silopi'de polise karşı saldırılar düzenlendi. İl ve ilçe başkanlıklarımıza saldırıdılar. Organize bir şekilde yürütülen bu kampanyaya boyun eğmeyeceğimizi açık açık ifade ediyorum. 

Güven ortamından rahatsızlık duyanlar 12 Haziran'da kaybedecek. İstikrar yine kazanacak. Milli birlikten rahatsız olanlar kaybedecek, hukuk ve kardeşlikten yana olanlar kazanacak.

İstanbul'da açıkladığımız projeler ilgili çevrelerden büyük ilgi gördü. Bu tarz bir projeyi de Ankara'da uygulayacağız ve gelecek hafta ayrıntıları açıklayacağız. 8.5 yıl önce 3. Köprü diyenler karşı çıkıyordu, bugün de karşı çıkanlar var. Marmaray'a da karşı çıktılar. 2013'de Marmaray hazır.

Bunları 8.5 yıl önce söyleseydik herkes hayal derdi. Ama bugün hayal değil. Kuracağımız şehircilik bakanlığıyla kentlerimizi gecekondulardan kurtaracağız.

Gittiğim illerde bana çocuklar  amca bana bilgisayar verirmisin?' diyor. Artık kara tahtalar dönemi bitiyor. Bütün öğrencilerimize ipad büyüklüğünde elektronik kitap vereceğiz. Bütün müfredat o kitabın içine girecek. Seçimden hemen sonra ihalesini bitirerek, 4 yılda her çocuğumuza elektronik kitap vereceğiz.

Bugün Ortadoğu'da sokaklarda 'Türkiye Türkiye' sloganları atılıyorsa bu Türkiye'nin geldiği noktayı gösterir.

İsrail'in Filistin'deki saldırıları arttırması, bunu korsanlığa kadar genişletmesi bizi endişelendiriyor. Suriye'deki gelişmeleri iç politikamız gibi görüyoruz.

Beşşar Esad'la birkaç kez telefonla görüştüm. Provokasyonlara dikkat etmesi gerektiğini söyledim. Suriye'de endişemiz yeniden Hama, Halepçe günlerine geri dönülmesidir. En büyük endişemiz mezhep çatışmalarına geri dönülmesidir. Bir diğer önemli yer ise Bosna'dır. Bosna'nın toprak bütünlüğünün korunması için Türkiyo olarak üzerimize düşeni yapacağız.

AB, maalesef öngörüsüz siyasetçilerin elinde kendi içinde kapanmış bir birlik görüntüsü veriyor.

Türkiye tıpkı Menderes ve Özal döneminde olduğu gibi tek parti döneminin meyvelerini topluyor.