1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan:7 ay sabredin sandıkta görüşelim
Erdoğan:7 ay sabredin sandıkta görüşelim

Erdoğan:7 ay sabredin sandıkta görüşelim

Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı için eylem yapanlara yönelik bir kez daha "çapulcu" ifadesini kullandı. Eylemlere katılanların Gezi'yi bilmediğinin savunan Erdoğan, "Gezi Parkı'na, Kuğulu'ya çıkacağınıza 7 ay var, sabredin.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 17. Akdeniz Oyunları Tesisleri'nin toplu açılış töreni için Mersin'e giderken önce Adana'da konuştu. Ardından Mersin'e geçen ve açılıştan sonra Ankara'ya dönen Erdoğan'ın ündeminde Gezi Parkı protestoları vardı. Üç şehirde de coşmulu kalabalıklara seslenen Erdoğan'ın konuşmalarından öne çıkanlar özetle şöyle:

POLİSİMİZİ YEDİRMEYECEĞİZ

* Biz birkaç çapulcunun yaptıklarını yapmayız. Onlar yakarlar, yıkarlar. Çapulcunun tanımı budur. Bunların yüzde 95'i, bu olaylar çıkana kadar Gezi Parkı nerede onu bilmezlerdi. Ama ben orada doğdum, büyüdüm.

*Ana muhalefetin partisinden bir milletvekili çıkıyor, benim polisime saldırıyor. Benim polisime hakaret ediyor. Bu polis kimin polisi? Bu polis Türk polisi, bu polis bu milletin polisi.

* Bir başkomiserimizi şehit ettiler. Ama ahlaki değerlerden nasibini almamış olanlar bunların mensupları twit atıyorlar. Hatay'da ölen gençle ilgili olarak, intikamın alındı diyorlar.

* Kardeşlerim biz bunlara aldırmayacağız. Hataları olabilir ama polisimizi biz bunlara yedirtmeyiz.

* Söyleyeceğiniz bir şey varsa eğer çevreciyseniz bu ülkede çevreci bir başbakan var gelirsiniz başbakanla bunu görüşürsünüz.Eğer derdin çevrecilikse bu Başbakan sizin emrinizdedir. Demokrasi ise bu Başbakan sizin emrinizdedir.

SABRIN DA SONU VAR’

* Sevgili gençler siz dik durun, dikleşmeyin. Bu olayların çevrecilikle alakası yok. Bu iktidara kimse çevrecilik dersi veremez.

* 7 ay sonra yerel seçimler olacak. Bunlara ilk dersi demokratik yollarla sandıkta vermenizi istiyorum.

"Gezi Parkı'na, Kuğulu'ya çıkacağınıza 7 ay var sabredin, 7 ay sonra sandıkta sizlerle görüşelim. 'Demokrasi, özgürlükler' diyorsanız, 'hak, hürriyet' diyorsanız bu şiddetle elde edilmez. Hukuk içerisinde kalarak elde edilir

* Millet sadece Gezi Parkı'nın içerisinde olanlar mı? Bugün Adana'dakiler, Mersin'dekiler, şu anda Ankara'da toplananlar millet değil mi? 7 ay sonra bunlara dersi sandıkta vermelisiniz.

* Sabredeceğiz ama sabrın da bir sonu var. Göstericilerin arkasından siyaset yapmaya çalışanlar önce siyaseti öğrensin.

* Eğer özgürlükler diyorsak, AK Parti iktidarı döneminde verilen özgürlükler bu ülkede hiçbir zaman verilmemiştir. Şu anda Taksim'de bulunanlar, yakıp yıkanlar, ülkenin değişik yerlerinde bulunanlar, yakıp yıkanlar soruyorum; bunları hangi özgürlük adına yapıyorlar. Eğer özgürlük istiyorsanız başkasının özgürlük alanına tecavüz etmeyin.

* Kendi Başbakanına ağıza alınamayacak şekilde küfreden bir gençlik benim gençliğim olamaz. Bunu duvarlara yazan bir gençlik, hak arayışı içinde olan bir gençlik olamaz. Bugün çeşitli iş yerlerini, alışveriş mağazalarını basanlar, bu ülkenin hak arayan gençliği olamaz.

SEÇİLME YAŞININ 18’E DÜŞECEK

AK Parti'de 3 dönem üst üste milletvekilliği yapanların en az 1 dönem ara vermesi şartını getirerek, gençlere siyasette alan açmayı istediğini belirten Başbakan Erdoğan, seçilme yaşının 18'e düşürülmesi için de çalışma yaptırdığını bildirdi.

‘Bedelini ağır ödeyecekler’

Artık Türkiye'de çeteler döneminin bittiğini belirten Başbakan Erdoğan şöyle devam etti:

"Bu ülkede mafya dönemi bitmiştir. Cunta dönemi geri gelmemek üzere bitmiştir. Şunu da söylemem lazım, faiz lobisi kendine çeki düzen ver. Faiz lobisi yıllarca benim milletimin alın terini sömürdü. Bundan sonra sömüremeyeceksin. Çok sabrettik. Olay sadece bu lobiyi oluşturan bir banka, üç banka kim varsa hepsi için aynı şeyi söylüyorum. Siz ki bize karşı böyle bir mücadeleyi başlattınız, bunun bedelini ağır ödeyeceksiniz.

Utanmadan, sıkılmadan, borsayı çökertme gayretleri içerisine girenler, borsada Tayyip Erdoğan'ın parası yok, çökersen sen çökeceksin. Yüzde 11'den başladık, yüzde 94'lere kadar çıktık. Niye? Çünkü biz spekülatörlere fırsat vermedik, yarın da vermeyeceğiz. Eğer senin spekülatörlüğünü yakaladığımız anda da ümüğünü sıkarız. Kim olursan ol, ümüğünü sıkarız. Ana muhalefetin kendini bilmez bir milletvekili polise hakaret ediyor. Bu polis, Türk milletinin polisidir. Hatalar olabilir, bu hatalar polisimize hakaret etmeyi gerektirmez.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ