1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan'dan ABD'ye net mesaj!
Erdoğan'dan ABD'ye net mesaj!

Erdoğan'dan ABD'ye net mesaj!

"Virgül değil, nokta..."

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Trump'la yapacağımız görüşme virgül mesafesinde değil, nokta mesafesinde olacaktır"

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çin ziyareti öncesi Esanboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, ": "Bir öncü ekibi ABD'ye göndermiştik. Oralarda bazı ön görüşmeleri yetkililerle yaptılar. Heyetimiz döndü. Şimdi de biz en üst düzeyde Sayın Trump'la bu görüşmeleri yapalım istiyoruz ki bizim yapacağımız görüşme virgül mesabesinde değil nokta mesabesinde olacaktır. Bu bakımdan önemli" dedi. Erdoğan, ABD ziyaretinin bir milat ve kırılma noktası olacağını da dile getirdi.

 

Asya ve Avrupa arasındaki köprü rolümüz ciddi bir anlamda önem arz edecek. Türkiye'nin gerçek bir kavşak noktası olduğu bir kez daha tescil edilecek. Muhataplarımla yapacağım görüşmelerde bu hususların altını çizeceğim.

 

Çin halk Cumhuriyeti'ndeki temaslarımızdan sonra ABD Başkanı Trump'ın daveti üzerine Washington'a geçeceğiz. Başta DEŞ olmak üzere Suriye, Irak, mülteci krizi gibi konularda görüş alışverişinde bulunacağız. Elbette FETÖ ve terör örgütleri görüşmede üst sıralarda yer alacak.

 

ABD'NİN YPG'YE SİLAH YARDIMI VE GÜLEN'İN İADESİ

 

Bu ara bir öncü ekibi ABD'ye göndermiştik ön görüşmeleri yetkililerle yaptılar heyetimiz yaptı. Biz en üst düzeyde Sayın Trump'la görüşme yapacağız bizim yapacağımız görüşme virgül değil nokta mesafesinde olacak. Bizim bütün temennimiz şu anda ABD'den gelen işlemler var YPG'ye verilen ağır silah destekleri gibi. Bu bizim ABD ile olan stratejik ilişkilerimize ters düşen gelişmeler. Biz bunların olmasını istemeyiz. Bunları ifade edeceğiz. Bir terör örgütü hedefe koyarak onu başka bir terör örgütüyle yok etme politikası ideal bir siyaset anlayışı değildir. Şu anda DEAŞ'la en büyük mücadeleyi veren biziz. Şu anda benim Mehmedim ölümüne mücadele veriyor. Bu işin mücadelesini vermeye devam edeceğiz. Irak'ta bir operasyonumuz oldu. Ama dedik ki aynısını bir gece ansızın nerede ne görürsek gelebiliriz. Bunu yapmazsak bize tehdit devam edecek. Ne ABD'ye ne Rusya'ya tehdit var tehdit bize. Tehdit bize olduğuna göre onlara ne?

 

Biz ABD'yi terör örgütünün yanına yakıştıramıyoruz aynısını Putin'e de söyledim. Dolayısıyla bu ziyaretimizde ben bunların hallolacağına inanıyorum. Gelen bütün bilgileri dedikodu mesafesinde görmek istiyorum. Bu ziyaretin de bu noktada inşallah bir kırılma noktası olacağını düşünüyorum.

 

Burada hazırladığımız bilgiler var onları da kendilerine iade edeceğiz. Bana göre ABD FETÖ'nün adeta bir kuluçka yuvası haline gelmemeli. Adeta kaçanların barındığı yer konumunda.

 

CHP'NİN 'GÖRÜŞME İPTAL EDİLSİN' AÇIKLAMASINA YANIT

 

Önce bunların siyaset öğrenmesi lazım. Biz neyi ne zaman nasıl gözden geçireceğimizi çok iyi biliriz. Ana muhalefetin aklına ihtiyacımız yok. Bu bir defa dünyadaki gelişmelerden ne kadar uzak olduklarının da alameti farikasıdır.

 

Ben bu ziyaretimi Türkiye-ABD ilişkilerinde milat olarak görüyorum.

 

BRÜKSEL BELEDİYE BAŞKANININ AÇIKLAMASI

 

Brüksel Belediye Başkanı NATO'nun bir mensubu değil NATO adına konuşacak birisi de değil O kendi işine baksın. Brüksel sokaklarını nasıl temizleyeceğini düşünsün. Ben şu anda ne Brüksel belediyesini ziyarete gidiyorum ne de Belçika yetkililerine gidiyorum. "Ben NATO zirvesine sokmam" diyorsa güçleri buna yetiyorsa açıklasınlar. Ben zirveye gidiyorum zırvaya değil. NATO ne için var biz bunları konuşacağız.

 

Brüksel Belediye Başkanı "Brüksel topraklarında Erdoğan'a destek mahiyetindeki hiçbir eyleme ve toplanmaya izin verilmeyecek" demişti.