1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Erdoğan'dan Başkanlık açıklaması!
Erdoğan'dan Başkanlık açıklaması!

Erdoğan'dan Başkanlık açıklaması!

Erdoğan'dan Başkanlık açıklaması!

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan'ın başkenti İslamabad'a hareketinden önce havalimanında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erdoğan Anayasa değişikliğine ilişkin "AK Parti ve MHP'nin kendi aralarında yaptıkları görüşmenin bana düşen boyutu 'Hayırlı olsun' temennisinde bulunmaktır. Başkanlık ya da cumhurbaşkanlığı olması benim açımdan sıkıntı değil. Cumhurbaşkanının partisiyle ilişiği kesilmemeli." açıklamasında bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin "AK Parti'nin MHP'ye ilettiği anayasa teklifinin sizce tatmin edici mi?" sorusuna "Başkanlık, Cumhurbaşkanlığı sıkıntı değil; partiyle ilişiğinin kesilmesi doğru değil. Anayasa teklifinin cumhurbaşkanlığı veya başkanlık şeklinde olmasının benim için bir sakıncası yok" dedi.

 

Almanya'ya iletilen 4 bin 500 dosyadan sadece 90'ının neticelendiğini hatırlatan Erdoğan "4 bin dosyanın numarasını MİT'te olan kayıtlarını daha önce sayın şansölyeye verdiğimi söyledim, şansölye ise 4 bin 500'e ulaştığı söylendi. Bunlardan 6 tanesinin sonuçlandığını söylemiştik, 90 olduğunu ifade ettiler. İşi sağlam tutmuyorlar, bunca zaman işi gevşek tutarsanız bumerang gibi Almanya'yı vuracaktır" diye konuştu.

 

Pakistan gezisi öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

 

Değerli basın mensupları sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. birazdan Pakistan ve Özbekistan'ı kapsayan bir yurt dışı seyahatine çıkıyoruz. Pakistan Cumhurbaşkanı'nın daveti üzerine gerçekleştireceğimiz bu ziyaret 6 yıl sonra ilk seyahat olacaktır. Pakistan Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile görüşeceğiz. 15 Temmuz sonrası bizimle dayanışma sağlayan Pakistan Senatosuna hitap edeceğim. Aynı zaman da yuvarlak masa toplantısına iştirak edeceğiz. Enerji, güvenlik, alt yapı gibi alanlarda iş birliği görüşmeleri yapacağız"

 

PAKİSTAN'IN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

 

FETÖ'nün Pakistan içindeki varlığını sonlandırma noktasında hemen harekete geçtiler. Yapılması gerekenler neyse Milli Eğitim Bakanlığımızla müşterek olarak sürdürüyorlar. Ülkeyi terk etmesini istediklerini duydunuz. Bunlar bizim için memnuniyet verici. İlgili kurumlarımızla Pakistanlı kardeşlerimizin yanında olacağız. Bugüne kadar Pakistan'la 51 anlaşma imzaladık. Türkiye gibi Pakistan'da terör belasına karşı topyekün bir mücadele gerçekleştiriyor ve Türkiye de Paksitan'ın yanında olmaya devam edecek.

 

BAŞKANLIK, CUMHURBAŞKANLIĞI SIKINTI DEĞİL

 

Şu anda AK Parti ve MHP'nin kendi aralarında yaptığı görüşmelerde Cumhurbaşkanı olarak bana düşen hayırlara vesile olmasını dilemektir. Burada iki siyasi parti millete ne sunacaklar bunu görüşüp karar verilecek. Mecliste ne olur, referandum kararı mı çıkar göreceğiz, ondan sonrası milletin vereceği karardır.

 

Benim kanaatim bir cumhurbaşkanının partisi ile ilişiğinin kesilmesi ülkedeki aktif yapının zafiyet bulmasını getirir. Fiili başkanlık diye zaman zaman hitap eden Bahçeli'nin ifade ettiği şekliyle yani cumhurbaşkanlığı sistemine bu şekilde girildiği şekliyle partisinden ilişiğinin kesilmesi doğru olmayacaktır. Hem mensubu olduğu partiyi hem de cumhurbaşkanını daha kararlı ve güçlü kılacak. Patinaj dönemi sona erecek ve dayanışma dönemi başlamış olacak. Başkanlık ya da cumhurbaşkanlığı sıkıntı değil.

 

SORU& CEVAP

 

Fırat Kalkanı operasyonuyla ilgili son durum nedir?

 

Değerli arkadaşlar şu anda ÖSO bizim biliyorsunuz özel kuvvetlerimizin desteğinde bu kuşatmasını yürütmektedir. Burada herhangi bir zaaf söz konusu değildir. Öyle zannediyorum ki; çok fazla zaman kaybetmeden El Bab'a girilecek, orada şu an bir direnç var ama çok uzun süreceğini zannetmiyorum. Mümbiç'e de bugün yarın ABD'nin verdiği söz gereği geriye çekilecekler. Şimdi biz bu sözün yerine getirilmesini umut ediyoruz.

 

Almanya Dışişleri Bakanı ile temaslar vardı. Siz önümüzdeki süreçte Almanya'nın PKK ile politikasında değişiklik olacağını düşünüyor musunuz? Türkiye İsrail'e atayacağı büyükelçiyi netleştirdi mi?

 

Değerli arkadaşlar öncelikle Almanya Dışişleri Bakanı'nın dün gerek bakanımızla yaptıkları görüşme ardından bizimle uzun uzadıya yaptıkları görüşmelerde tabii ki terörle mücadeleyi hep ifade ediyorlar. Daha önce söyledik, 4 bin dosyanın numarasını MİT'te olan kayıtlarını daha önce sayın şansölyeye verdiğimi söyledim, şansölye ise 4 bin 500'e ulaştığı söylendi. Bunlardan 6 tanesinin sonuçlandığını söylemiştik, 90 olduğunu ifade ettiler. İşi sağlam tutmuyorlar, bunca zaman işi gevşek tutarsanız bumerang gibi Almanya'yı vuracaktır.

 

Konseyin binasında, önünde bu teröristlerin yaptıkları gösterilerde görüyoruz ve bunlara verilen desteklerde yanlış yapıldığını görüyoruz. Bir yanda PKK'yı terör örgütü ilan edeceksiniz, bir yandan da onlara örtülü veya örtüsüz destek vereceksiniz.

 

Bu nasıl dostluk, bu nasıl samimiyet? Aynısını biz yapsak bunlar bize nasıl bakacaklar. Kendileri geliyorlar, parlamento binasını dün gezdiler gördüler. Üzüntülerini ifade ettiler. Aynısını söyledik "Federal meclis bombalansa ne yaparsınız" dedik. Şansölye daha sonra konuşmasında da ifade etti, bunlar güzel şeyler ama arkası gelmiyor. Kendileri dün Alman istihbarat örgütünün, terör örgütünün 1 yıl gibi kısa sürede dergi çıkardığına yönelik raporu var. Burada 13 milyon avro toplamışlar. Ben biliyorum ki Alman Maliyesi çok hassastır, legal çalışanlara bile nasıl üzerlerine gittiklerini biliyorum. Bütün bu gerçekler ortadayken gelin dayanışma halinde olalım, bu terör örgütüne bu kadar yardım yataklık yapmayalım.

 

Avrupa'daki terör saldırılarının devamı gelir, daha önce söyledik, belgelerini gönderdik, duyarsız kaldılar. Aynı şeyi yine söylüyoruz, bugün bize yarın onlara.

 

Bunu daha önce de bir idam kararı temyiz edilmişti, bu ikincisi. Bunu olumlu gördüm dersem bu herhalde çok ciddi bir sözle rüşvet olur. Atılan adım bir defa dürüst bir adım değildi ki, bu insanlar 3 yıldır içeride. Bunları aileleri mağdur, içerideki yaşam koşullarını bilmiyoruz.

 

Bundan sonraki süreçte ne olacak? Müebbet hapis diyorlar falan filan. Burada atılacak adım şudur, biz Mısır'ın içişlerine karışmak olarak bu ifadelerimi kimse değerlendirmesin Yüzde 52 oyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanı ve ordunun Genelkurmay Başkanı'nın böyle bir girişimde bulunmasını tasvip edemeyiz. Demokrasiyi savunduklarını söyleyenler bunları kırmızı halılarla karşıladı.

 

Adil bir süreç sayın Mürsi ve arkadaşları için yürütülmemektedir. Sadece yeniden yargılanma yolunun açılması değil, bir an önce serbest bırakılmaları aslolandır. Serbest bırakıldıktan sonraki süreci önemsemiyorum, aslolan serbest bırakılmalıdır.

 

KEMAL ÖKEM BEY'İ İSRAİL'E BÜYÜKELÇİ OLARAK ATIYORUZ

 

Başbakanlık Dış Politika Danışmanı Kemal Ökem'i biz İsrail'e atıyoruz. Başbakan konuyla ilgili kararını verdi.

 

İdam konusunda gelişme var mı, referanduma götürülebilir mi?

 

İdam konusu milletin talebidir. Milletin talebini geri çevirmemiz mümkün değil. Demokrasi nedir? Milletin talebine saygı duymaktır. E milletin böyle bir talebi var, parlamentoya götürürüz. İdam konusunu millete götürürüz, anayasa gibi onayını alırız. Dünyanın hala birçok yerinde idam vardır, kimse birbirine ders vermeye çalışmasın. Onlar da bu halden memnundular. En son işte Belarus'a gittim. Başkanlık sistemi var orada da, halkı bayağı memnunmuş. ABD'de olanları görüyorsunuz, istedikleri başkan olmadı diye sayın Trump'a nasıl saldırdıkları ortada. Sandıktan çıktı bir saygı duyun. Nasıl bir çalışma olacak bu öngörülsün, sonra ne yazacaksanız yazın. Bu da kimin demokrat ve demokrasiye saygılı olduğu göstermesi açısından önemli